Vošky na rastlinách
Galéria (15) Zdroj: shutterstock.com

Otestované recepty proti voškám: Ktoré prostriedky sú najúčinnejšie a ktorým je lepšie sa vyhnúť?

Hmyz, ktorý je veľký len niekoľko milimetrov, sa živí ich rastlinnými šťavami a v kolóniách bez výnimky napáda úžitkové aj okrasné rastliny. Ak ich zbadáte na vašich rastlinách, treba rýchlo konať!

Galéria

Vošky na rastlinách
Vošky na rastlinách
Vošky na ružiach
Vošky na ružiach
Vošky na ružiach
Prípravok Calypso 480 SC proti voškám

Vošky sa často objavujú z ničoho nič na jar a napádajú mladé listy a výhonky mnohých rastlín, či už ruží, ovocných stromov, alebo balkónových rastlín. Len málo rastlín v záhrade je v bezpečí pred hladnými voškami. Škodia cicaním rastlinných štiav. Cicajú ich veľmi veľa a rýchlo, takže rastlina postupne chradne. Rastlinnú šťavu nestačia ani všetku stráviť – rýchlo prejde ich tráviacim systémom a zvyšok vylúčia na listy, stonky a kvety v podobe medovice (lepkavá šťava). Na kvapkách medovice sa zachytávajú výtrusy húb z okolia, najčastejšie čerňoviek, ktoré tvoria najmä na listoch čierne bodky alebo škvrny.

Vošky škodia nielen priamo – cicaním –, ale i nepriamo – prenášajú vírusové choroby (napríklad šarka sliviek, marhúľ a broskýň). Veľmi rýchlo sa množia, čiže sa ľahko premnožia v záhrade, vytvárajú mnohopočetné kolónie (voška slivková na spodnej strane listov sliviek a broskýň). Každá voška dokáže vyprodukovať až päť potomkov denne. A už po niekoľkých týždňoch sú samotní potomkovia schopní sa tiež rozmnožovať!

Vošky na rastlinách
Zdroj: shutterstock.com

Druhy vošiek

Broskyňová, jabloňová, hrušková, ríbezľová, egrešová, slivková, hrachová, kapustová, maková, mrkvová, šalátová, chmeľová, plamienková, hniezdotvorná, bavlníková, hlohová, rešetliaková, ovsená, slamihová, skorocelová…

Vošky sú rôznofarebné: zelené, tyrkysové, žlté, ružové, svetlohnedé, červenohnedé, zelenožlté, čierne, popolavosivé, čiernozelené, olivovozelené. Môžu mať pásiky i bodky. Sú štíhle i moletky. Okrídlené aj neokrídlené. Sú dobre viditeľné voľným okom.

Vošky na ružiach
Zdroj: shutterstock.com

Prezimovanie vošiek

Vošky prezimujú vo forme vajíčok (dĺžka asi 0,5 mm) na okrasných a úžitkových rastlinách. Z nich sa na jar vyliahnu neokrídlené aj okrídlené formy. Niektoré okrídlené prelietavajú na letné hostiteľské rastliny (skorocel, mlieč, rastliny z čeľade hluchavkovitých). Na jeseň sa niektoré druhy vošiek zasa vrátia späť na kultúrne rastliny (broskyne, slivky). Do listových pazúch nakladú vajíčka a celý cyklus sa opakuje. Niektoré druhy zostávajú na úžitkových rastlinách celý čas a nemigrujú.

Vošky na ružiach
Drobné chrobáčiky na púčikoch ruží a veľa mravcov – to je znak, že vaše ruže napadli vošky. | Zdroj: shutterstock.com

Najčastejší výskyt

Voška skorocelová
Pri napadnutí broskyne sa listy stáčajú pozdĺž čepele; pri napadnutí jablone sa listy sfarbujú do červenofialova.

Voška ríbezľová
Spôsobuje tvorbu červenofialových bublín (pľuzgierov) na listoch červenej ríbezle.

Voška mrkvová
Pri napadnutí porastov mrkvy sú listy, najmä mladé, srdiečkové, veľmi skučeravené.

Voška bavlníková
Napáda uhorky a melóny, deformujú sa konce výhonkov, kvetné púčiky a zárodky plodov odumierajú a opadávajú.

Voška maková
Napáda fazuľu, bôb, repu, mak, špenát, pajazmín a iné rastliny.

Vošky na ružiach
Zdroj: shutterstock.com

Prevencia je všetko

Ak vo svojej záhrade vytvoríte biologickú rovnováhu medzi škodcami a užitočným hmyzom, nemusíte sa báť boja proti voškám. Ale kto žerie vošky? Vošky majú na jedálnom lístku lienky, ucholaky a podobné druhy – to prirodzene znižuje populáciu. Ak vybudujete pre tento hmyz tzv. hmyzie hotely, podporíte usídlenie užitočného hmyzu na svojom balkóne či v záhrade!

Zdroj: shutterstock.com

Chemická ochrana

Ak sa ale nechcete spoliehať len na tento užitočný hmyz, môžete proti voškám použiť overené prostriedky. Najúčinnejšie, najrýchlejšie a najlacnejšie je stihnúť predjarné chemické ošetrenie ovocných drevín (krátko po vypučaní) prípravkami Calypso 480 SC, Calypso 480 SC + Vektafid. Postrekom zničíte vajíčka aj vošky.

Prípravok Calypso 480 SC proti voškám
Prípravok Calypso 480 SC proti voškám má mimoriadne priaznivé ekotoxikologické parametre. Neškodí totiž včelám ani ďalším druhom užitočného hmyzu. | Zdroj: Bayer

Pri väčšom rozšírení je vhodnejšie použiť niektorý z povolených prípravkov, napríklad BI 58 EC Nové, Calypso 480 SC, Dursban 480 EC, Pyrinex 48 EC, Pyrinex 25 CS, Mospilan 20 SP, Nurelle D, Pirimor 50 WG a Reldan 22.

DURSBAN 480 EC
DURSBAN 480 EC účinkuje vynikajúco na všetky druhy hmyzu, ktoré škodia požerom a cicaním rastlinných štiav. | Zdroj: Floraservis

Bioochrana

Aj keď sú chemické pesticídy účinné, netreba sa k nim uchýliť hneď. Existuje veľa lacných a ekologických domácich prostriedkov, ktoré sa ukázali ako účinné v boji proti voškám. Ak sú napadnuté jednotlivé rastliny, často stačí škodce postriekať ostrým prúdom vody alebo ich zotrieť prstami. Keďže nelietavé vošky nie sú veľmi mobilné, pravdepodobnosť opätovného napadnutia je veľmi nízka.

V prípade silnejšieho napadnutia sú vhodné najmä domáce vývary, hnojovice a čaje z rôznych divorastúcich rastlín, ktoré sú obzvlášť bohaté na niektoré minerály. Pri pravidelnom používaní pôsobia nielen proti rôznym chorobám a škodcom rastlín, ale často dodávajú rastlinám aj dôležité minerály.

Najúčinnejšie prostriedky proti voškám

Klasika: potaš a jemné mydlo

Najznámejším domácim liekom na boj proti voškám je takzvané jemné mydlo alebo draselné mydlo, ktoré je aj hlavnou zložkou mnohých mydiel na holenie. Mydlo neobsahuje žiadny prebytočný tuk a neobsahuje žiadne vonné látky, farbivá ani zahusťovadlá. Sprchové gély a iné produkty osobnej hygieny na báze mydla na druhej strane často obsahujú mikroplasty a iné prísady, ktoré sú škodlivé pre životné prostredie a niektoré rastliny ich nemusia dobre znášať. Nie sú preto vhodné na boj proti voškám a iným škodcom rastlín.

Ak si chcete vytvoriť účinný domáci prostriedok proti voškám, rozpustite 50 g jemného mydla v 1 l teplej vody, vychladnutý tekutý mydlový roztok naplňte do vhodnej fľaštičky s rozprašovačom a postriekajte ním postihnuté rastliny.

Tip: Pri silnom napadnutí voškami možno účinok postreku zvýšiť trochou liehu. Na dodatočný efekt stačí vmiešať dve čajové lyžičky liehu do jemného mydlového roztoku.

Vývar zo žihľavy

Úspešným domácim prostriedkom na boj proti voškám je aj extrakt zo žihľavy. Na jeho výrobu sa 100 až 200 g čerstvých listov vloží do 1 l vody na dva dni. Prípravok môže pomôcť aj pri napadnutí izbových rastlín voškami.

Dôležité: Nenechávajte extrakt stáť príliš dlho, inak začne kvasiť a stane sa z neho takzvaný žihľavový hnoj. V žiadnom prípade túto silne zapáchajúcu tekutinu nestriekajte na rastliny neriedenú.
Žihľavový vývar
Zdroj: shutterstock.com

Bojujte s voškami oreganom

Táto obľúbená kulinárska bylinka nie je dobrá len na varenie. Oregano obsahuje veľa látok, ktoré sú účinné proti voškám. Výroba roztoku na rozprašovanie je jednoduchá a rýchla. Potrebujete iba 100 g čerstvého oregana, prípadne 10 g sušeného. Listy zalejte vriacou vodou ako čaj a nechajte vývar lúhovať 15 až 20 min. Potom rastlinné zvyšky prepasírujte a vývar rozrieďte vodou v pomere 3 : 1.

Čaj z paliny

Pomáha nielen proti voškám, ale aj proti rôznym cicavým a žravým škodcom. Na prípravu čaju sa 100 g čerstvých alebo 10 g sušených listov paliny (Artemisia absinthium) zaleje 1 l vriacej vody a po 24 h sa precedí cez jemné sitko. Čaj môžete použiť neriedený proti voškám na jar a v lete.

Čaj z paliny
Zdroj: shutterstock.com

Hnoj z prasličky roľnej

Na výrobu prasličkového hnoja potrebujete 1 kg čerstvej alebo 200 g sušenej bylinky, ktorú na 24 h namočíte do 10 l studenej vody. Zrieďte 2 l hnoja s 10 l vody alebo ním postriekajte rastliny raz týždenne.

Pozor: Hnoj z prasličky roľnej pôsobí proti voškám len v počiatočných štádiách alebo preventívne.

Výluh z paprade

Presne 1 kg listov paprade sa zmieša s 10 l vody. Vývar sa potom môže použiť neriedený proti voškám a je vhodný najmä na izbové rastliny. Vzhľadom na to, že papraď je veľmi bohatá na draslík, vývar posilňuje rastliny aj ako hnojivo.

Čaj z cibule a cesnaku

Užitočný domáci liek proti voškám si môžete pripraviť zo 40 g nakrájanej cibule alebo strúčikov cesnaku spolu s 5 l vriacej vody. Zmes nechajte lúhovať aspoň 3 h a potom sceďte. Postriekajte rastliny neriedeným vývarom každých desať dní. Mimochodom, táto zmes pomáha aj proti rôznym plesňovým ochoreniam.

Ďalšou metódou je nasekať cesnak na malé kúsky a zatlačiť ich do pôdy. Vošky odrádza vôňa. Je dôležité, aby strúčiky boli hlboko v zemi, aby sa po miestnosti nešíril cesnakový zápach. Ak je však už rastlina napadnutá voškami, tento spôsob nepomáha.

Odstredené mlieko alebo srvátka

Ak sa vošky objavia na rastlinách rajčín, v skorom štádiu ako preventívny domáci liek možno použiť 1 l odstredeného mlieka alebo srvátky. Zriedená 4 l vody sa zmes aplikuje na rastliny raz za týždeň. Ak dôjde k silnému napadnutiu, táto metóda nie je vhodná.

Čiernym čajom proti voškám

Čierny čaj pomáha aj proti napadnutiu voškami. Ak chcete použiť čaj ako domáci liek proti voškám, zalejte dve čajové vrecúška čierneho čaju 1 l vriacej vody. Čaj by sa mal lúhovať aspoň 15 min. Vychladnutý čaj nalejte do rozprašovača a postriekajte rastliny zo všetkých strán.

Tabakový vývar

Veľmi účinným starým domácim liekom je tabakový vývar. Na tento účel sa 50 g tabaku uvarí v 1 l vody a zvyšný tabak sa precedí pomocou plátna. Ochladený vývar sa potom nastrieka na postihnuté listy a mladé výhonky. Nikotín, ktorý listy obsahuje, je veľmi silný neurotoxín a spoľahlivo ničí vošky.

Postrek proti voškám
Vošky pri cicaní často prenášajú nebezpečné patogény – najmä vírusy. Preto by ste napadnutie, a to najmä ovocných stromov, nemali brať na ľahkú váhu. | Zdroj: shutterstock.com

Tieto domáce lieky na vošky sú neúčinné

Na rozdiel od palinového čaju kaša z paliny nezabije škodce, ale jednoducho zmätie zvieratá svojím silným a štipľavým zápachom. Ocot nezabíja vošky priamo, ale iba zabraňuje napadnutiu, pretože parazity sa boja kyseliny. Veľký pozor si treba dávať aj na dávkovanie, pretože silná kyselina pri príliš vysokej koncentrácii napáda aj listy. Žihľavová kaša ako zálievka má stimulačný účinok na mladé rastliny. Posilňuje tiež oslabené rastliny, ale nepomáha v boji proti existujúcim škodcom.

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Text: Jana Komadelová, Hana Szaboóvá
Foto: shutterstock.com
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje