Preč s puklicami na oleandri

puklice na oleandri
Zdroj: isifa/shutterstock.com

Ak na listoch oleandra jasne vidieť hnedé štíty a lepkavý povlak, ide o napadnutie červcom izbovým, ktorého skôr poznáme pod pomenovaním puklica.

Puklica je cicavý škodca, zbaviť sa ho je náročnejšie. Okrem oleandrov napáda aj izbové fikusy, citrónovníky a iné rastliny. Jedna z možností, ktorá je náročná na trpezlivosť, je mechanické stieranie puklíc z listov pomocou mydlovej vody a mäkkej špongie. Keďže takto nezničíte všetky štádiá škodcu, počítajte s tým, že túto procedúru budete musieť opakovať.

oleander v kvetináči
Zdroj: isifa/shutterstock.com

Špeciálne proti pukliciam nie sú v súčasnosti registrované žiadne chemické prípravky. Siahnuť však môžete napríklad po produktoch Reldan 22 alebo Karate Zeon 5 CS. Tieto prípravky striekajte vždy mimo obytných miestností, napríklad v garáži, aby ste v interiéri nevdychovali jedovaté látky. Postrek je nutné podľa návodu opakovať. Musí byť dôkladný.

chorý oleander
Žlté listy na oleandri naznačujú chyby v starostlivosti alebo nesprávne umiestnenie. | Zdroj: isifa/shutterstock.com

Dnes už existujú aj prírodné prípravky na báze olejov. Fungujú tak, že olej zapchá dýchacie otvory puklice a ona sa zadusí. Postrek je tiež nutné opakovať. Tieto olejnaté prírodné prípravky zvyčajne nie sú jedovaté, a tak rastlinu môžete striekať aj v interiéri.

puklice na oleandri
Viditeľné puklice na listoch oleandra. Pri nadmernom množstve treba siahnuť po vhodných chemických prípravkoch. | Zdroj: isifa/shutterstock.com

Text: Redakcia
Foto: isifa/shutterstock.com
Zdroj: Časopis Urob si sám

Komentáre

  1. Môžete uverejniť niektoré prírodné prípravky na báze olejov? Ďkujem. Betty.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.