Ako zlikvidovať puklice na izbových rastlinách

image 47938 25 v1

Tučnolisty (Crassula ovata a monstroza) pestujem už viac rokov. V poslednom čase ich však napadli škodce, predpokladám, že ide o puklice. Na fotografii vidieť tri rôzne „kopčeky“. Neviem, či sú to rôzne vývojové štádiá puklíc alebo niečo iné. Prosím o radu, ako ich možno zlikvidovať ? (e-mail, Viera K., Lehota) 

Na tučnoliste sú pravdepodobne červce alebo štítničky, ľudovo zvané puklice. Najčastejšie škodí červec izbový, červec citrónovníkový a štítnička brečtanová. Všetky škodia cicaním rastlinných štiav, červce aj vylučovaním lepkavej medovice, ktorá je zasa živnou pôdou pre huby tzv. čerňovky. Ničiť ich možno mechanicky častým umývaním vlažnou mydlovou vodou pomocou mäkkej špongie alebo handričkou. Postupovať treba opatrne, aby sme neodlomili krehké listy. Z chemických prípravkov sú vhodné systémové insekticídy Dursban 480 EC, Karate Zeon 5 CS. Prípravky však treba striedať.

Prípravky: Zdroj : Celoročná ochrana záhradných plodín, 2018, Ing. Juraj Matlák

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: archív autorky 

Komentáre

  1. karate zeon nieje systémový prípravok… a na červce a štítnicky je vhodný vôbec.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.