Pravda alebo mýtus: Priťahujú pivonky mravce?

Pravda alebo mýtus: Priťahujú pivonky mravce?

Veľké nafúknuté kvety v žiarivých odtieňoch ružovej, červenastej, bielej, žltej či fialovej očaria každého – bez ohľadu na vek a pohlavie. Predtým, ako si ich vysadíte do záhrady je však dobré vedieť čo najviac o ich vlastnostiach.

Aké miesto pre ne vybrať?

Pivonky vyzerajú všade dobre, potrebujú slnečné miesto a vzduch, ktorý ich ochráni pred škodcami. Ešte skôr ako si ich vystavíte na okenný parapet alebo do záhradky, mali by ste vedieť, že tieto kvety sa nepáčia len ľuďom, ale aj hmyzu. Okrem včiel a ôs skutočne priťahujú mravce, preto si dobre vyberte miesto, kde ich zasadíte, aby vám neohrozili úrodu.

Foto: istock.com

Priťahujú sladkým nektárom

Zaujímavý fakt, že pivonky priam magicky priťahujú mravce si všimli i vedci z univerzity v Missouri, ktorí tento jav skúmali. Prečo sú pre mravce práve tieto kvety také lákavé? Jednoducho preto, že sú sladké. Pučiace pivonky vylučujú nektár, ktorý je pre mravce cenným zdrojom výživy.

Foto: istock.com

Škodia alebo nie?

Nemusíte sa však obávať o svoje krásky. Pivonkám mravce neuškodia, nie sú to muchy alebo vošky, ktoré zvyknú vysávať rastliny a tak ich ničiť. Mravce si pochutnávajú len na tom, čo pivonky vylúčia a nepotrebujú pre svoje zdravie a krásu. Odborníci preto neodporúčajú používať spreje proti hmyzu. Naopak, mravce dokonca pivonkám, tým že jedia túto miazgu pomáhajú rozkvitnúť a otvoriť sa. Nektár totiž zlepuje lístky okvetia dokopy a kvety môžu mať problém otvoriť sa. Takže ide o vzájomne prospešnú súhru. Samozrejme, kvety by sa nakoniec otvorili i bez toho, aby sa na nich hostili mravce.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miestePivonkám neublížia, ale…

Je však možné, že keď pivonky umiestnite do blízkosti iných chutných rastlín, mravce sa objavia aj tam a môžu spôsobiť škodu – napríklad, ak posadíte pivonky v blízkosti jahôd. Ak si narezanými pivonkami skrášľujete domov a nechcete si priniesť mravce do domácnosti, rada je jednoduchá: odrežte ich ešte nerozkvitnuté a ponorte puky do teplej vody z vodovodu. Zbavíte sa mravcov a podporíte proces kvitnutia. Kompletným orezávaním kvetov však môžete prísť o kvitnutie kríku počas ďalšieho roka či dvoch, takže radšej s mierou.

Foto: istock.com

Čo treba vedieť o ich pestovaní?

Vyhovuje im hlinito-piesčitá vzdušná pôda a netreba ich pričasto zalievať. Je ich vhodné prihnojiť kombinovaným minerálnym hnojivom a na jeseň kompostom. Sú nádherné samostatne na trávniku, ale aj v záhonoch s inými kvetmi. Keďže sú trvalky, môžete z nich vytvoriť aj pôsobivý živý plot.

Sabína Zavarská
Zdroj: countryliving.com
Foto: istock.com

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.