Ako ochladiť byt aj bez klimatizácie? Expresné tipy, ktoré môžete vyskúšať okamžite
Letné horúčavy udreli v plnej sile a teplota v bytoch zrazu stúpa k hodnotám, ktoré prestávajú byť príjemné. Hľadáte spôsoby, ako ochladiť byt aj bez klimatizácie? Pozrite si niekoľko rýchlych tipov, ktoré sa dajú aplikovať prakticky okamžite, aby ste si od vysokých teplôt mohli oddýchnuť aspoň v domácom pohodlí.
Galéria
Zatieňujte okná
Čím viac svetla sa do interiéru dostane, tým rýchlejšie stúpa vnútorná teplota. Počas vlny horúčav využívajte závesy, rolety a žalúzie čo najefektívnejšie. Najlepší výsledok dosiahnete vtedy, ak necháte okná zatienené. Žalúzie nastavte tak, aby odrážali dopadajúce slnečné lúče smerom von.
Vetrajte iba v určité hodiny
Nemá zmysel vpúšťať dovnútra vzduch, ktorého teplota presahuje 30 °C. Nepostará o sviežosť, práve naopak. Počas horúcich dní vetranie obmedzte na nevyhnutné minimum. Okná dokorán vo viacerých miestnostiach otvorte večer krátko po zotmení. Na vetranie sú tiež vhodné aj skoré ranné hodiny, kedy ešte slnko nemá plnú silu.
Vypojte spotrebiče a elektroniku, ktoré nepoužívate
Spotrebiče a elektronika produkujú teplo, ktoré zvyšuje teplotu v uzatvorenom priestore. Počítač musí v teplej miestnosti spotrebovávať viac energie na vlastné chladenie, no práve to spôsobuje ďalšie vytváranie tepla. Začarovaný kruh! Ako si poradiť? Nabíjačky, ktoré v danej chvíli nepoužívate, vypojte. Spotrebiče, ktoré sú iba v stand-by režime, no nepotrebujete ich, odpojte z elektrickej siete tiež.
Odložte hrejivé textílie
Hrubé deky, huňaté prehozy, koberčeky z kožušiny či nebodaj flanelová posteľná bielizeň… Niektoré textílie sú na leto skrátka príliš hrejivé. Letné dni si pýtajú ľahkosť, vzdušnosť a hladkosť. Také prednosti do vášho bývania vnesie kvalitná hladká bavlna, ľan či satén, ktoré sa hodia predovšetkým na oblečenie a posteľné obliečky.
Zadovážte si rastliny, ktoré ochladzujú vzduch
Na povrchu zelených rastlín prebieha vylučovanie prebytočnej vody v podobe vodnej pary. Tento jav je v botanike známy ako transpirácia. Rastliny ním prioritne ochladzujú samé seba, no zároveň aj svoje bezprostredné okolie. Dobrú službu vám urobí prítomnosť veľkostne výraznejších izboviek. Môže ísť o fikusy, palmy, potosy, paprade, aglaonémy či svokrine jazyky.
Obmedzte dlhé varenie
Už hodina varenia a pečenia teplotu v kuchyni zvýši o niekoľko stupňov. V horúčavách iba málokomu chutia ťažké, viacchodové obedy, preto je lepšie vybrať sa cestou jednoduchosti aj pri príprave jedál. Ideálne sú odľahčené šaláty alebo rýchlo restované mäsové minútky na panvici.
Vyskúšajte triky s mokrou bielizňou
V lete vyschne vypraná bielizeň vonku na šnúrach za pár minút. Čo tak to tentokrát urobiť inak? Rozveste várku mokrej bielizne na bytový sušiak a tešte sa z príjemného chladu a sviežej vône. Alebo namočte do studenej vody plachty a rozvešajte ich po dome. Ak sa vám podarí ich večer umiestniť pred otvorené okno, vánok vstupujúci dovnútra bude príjemne ochladzujúci.
Vylepšite účinok ventilátora
Spoločnosť ventilátora odmietne v týchto dňoch len málokto. Avšak, sám o sebe nefunguje ako ochladzovač. Iba cez seba „preháňa“ vzduch, ktorý má k dispozícii, a ten už nemusí mať ideálne teploty.
Vyskúšajte šikovnú fintu a navoďte v izbe príjemne chladivú atmosféru. Ako na to? Nalejte do fliaš vodu, fľaše dajte zamraziť a po zamrazení ich bezpečne umiestnite pred ventilátor. Výborne pomôžu i zamrazené kocky ľadu uložené v mise. Dávajte však pozor na topiacu sa vodu, aby sa nedostala do kontaktu s elektrickým zariadením.
Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com
Komentáre