Chladenie v rodinnom dome počas leta: tepelné čerpadlo či rekuperácia?
Na chladenie interiéru v rodinnom dome môžete využiť aj tepelné čerpadlo či rekuperáciu. Ktoré sú na tento účel vhodné a ako si správne vybrať?
Vedeli ste, že jednou z výhod tepelných čerpadiel je aktívne alebo pasívne chladenie v letných mesiacoch? Napríklad s využitím podlahového vykurovacieho systému, stropného chladenia alebo fancoilov.
Čo treba vedieť pri výbere tepelného čerpadla?
Najvhodnejšie riešenie vám odporučí odborník. Po obhliadke novostavby či staršieho domu
a prepočítaní tepelných strát určí výkon tepelného čerpadla potrebný na vykurovanie, chladenie
a prípravu teplej vody. Určite je potrebné zdôrazniť, že všetko závisí od konkrétnych podmienok
v mieste inštalácie.
Pasívne chladenie je možné len pri tepelných čerpadlách typu zem – voda alebo voda – voda, do ktorých sa nainštaluje prídavný modul (vopred alebo dodatočne). Tepelné čerpadlo počas prevádzky spotrebuje menej elektrickej energie, keďže nepracuje chladiaci okruh s kompresorom, ale iba obehové čerpadlo.
Účinnejším spôsobom je aktívne chladenie, túto funkciu majú všetky typy tepelných čerpadiel.
Účinnejším, ale menej efektívnym spôsobom je aktívne chladenie. Túto funkciu majú všetky typy tepelných čerpadiel (zem – voda, voda – voda a vzduch – voda), počas nej sa uvedú do reverznej prevádzky. Ak ste sa rozhodli pre tepelné čerpadlo s aktívnym alebo pasívnym chladením a chceli by ste ho inštalovať do rekonštruovaného rodinného domu, určite sa poraďte s odborníkom, ktorý zhodnotí vhodnosť tohto riešenia.
Chladenie cez podlahu. Na čo si dať pozor?
Najpopulárnejším spôsobom vyhotovenia vykurovacieho systému je v súčasnosti nízkoteplotné podlahové vykurovanie, ktoré možno v letných mesiacoch využiť aj na chladenie, pretože podlaha má veľkú tepelnovýmennú plochu. Aj tu sa však treba dopredu poradiť s odborníkom a zohľadniť samotný chladiaci výkon podlahy, pretože sme limitovaní povrchovou teplotou podlahy pri chladení, ktorá by nemala klesnúť pod teplotu rosného bodu (min. teplota 18 °C) z dôvodu kondenzácie pár obsiahnutých vo vzduchu. Väčšina regulácií dokáže merať vlhkosť vzduchu a upravuje teplotu výstupnej vody do podlahy podľa aktuálneho rosného bodu. Zároveň pri tomto spôsobe chladenia nie je optimálna cirkulácia vzduchu v ochladzovanom priestore, pretože chladný vzduch sa drží pri podlahe.
Kombinácia tepelné čerpadlo + fancoil
Oveľa účinnejšie je stropné alebo stenové chladenie, pretože zabezpečujú rovnomernejšie ochladzovanie priestoru bez nepríjemného pocitu prievanu. Sálavé chladenie cez stropy alebo steny nie je také rýchle ako chladenie s fancoilovými jednotkami. V dome však vytvárajú príjemnú klímu bez fúkania studeného vzduchu. Oproti tomu fancoilové jednotky umožňujú rýchlejšie ochladenie
priestoru – podobne ako pri klimatizačných jednotkách, pretože tepelné čerpadlo pre ne vyrába vodu
s nižšími výstupnými teplotami. Netreba snímať vlhkosť, fancoilové jednotky sa môžu namontovať aj dodatočne, potrebné sú však rozvody vody a odvod kondenzátu.
Chladenie interiéru s centrálnou vetracou jednotkou
Počas letných mesiacov je možné na pasívne chladenie rodinných domov využiť aj centrálnu vetraciu jednotku (s rekuperáciou tepla). Dá sa to takto: počas letných nocí, keď je vonkajšia teplota často nižšia ako teplota v miestnosti, sa aktivuje prepínateľný bajpas (obchádzka výmenníka spätného získania tepla). Ten je štandardne súčasťou takmer každej centrálnej vetracej jednotky. Zapnutie bajpasu umožňuje obísť rekuperáciu tepla v letných mesiacoch a tým čiastočne ochladzovať miestnosť. Centrálna rekuperačná jednotka v kombinácii s podlahovým chladením je dostatočne účinná na zníženie teploty v priestore v letnom období.
Text: spracované v spolupráci so značkou Vaillant
Odborná spolupráca: Juraj Malík, produktový manažér značky Vaillant
Foto: Vaillant, Protherm
Zdroj: Časopis Urob si sám
Komentáre