Porucha chladničky
Zdroj: shutterstock.com

Najčastejšie poruchy chladničiek: S čím si poradíte sami a kedy už zavolať servis?

V súvislosti s prevádzkou chladničky sa môže vyskytnúť niekoľko chýb až porúch. Niektoré dokážete odstrániť svojpomocne, k iným už budete potrebovať pomoc od skúseného odborníka. Čo robiť, ak chladnička nechladí, je hlučná alebo z nej vyteká voda? Pozrime sa spolu na najčastejšie poruchy chladničiek a ich možné príčiny.

Chladnička predstavuje neodmysliteľnú súčasť každej dobre vybavenej kuchyne. Jej úloha je zrejmá – udržať potraviny ochladené na stanovenú teplotu a postarať sa tak o ich dlhšiu čerstvosť a trvanlivosť. Ide o veľký kuchynský spotrebič, ktorý vyžaduje zapojenie do elektrickej siete 24 hodín 7 dní v týždni. Nedostatky vo funkčnosti netreba prehliadať, ani čakať, že zmiznú samé. Chladnička, ktorá totiž nepracuje správne, nedokáže vytvárať pre vložené potraviny vhodné prostredie, môže mať nadmernú spotrebu energie alebo pracuje v režime, ktorý prehrievaním ohrozuje jej životnosť.

Chladnička nechladí

Ak chladnička nechladí, skontrolujte v prvom rade základné body – zapojenie do elektrickej siete, neporušenosť tesnenia na dverách chladničky a dostatok priestoru medzi stenou a chladničkou v zadnej časti. Niekedy je príčinou aj zle nastavený termostat. K jeho prenastaveniu pritom v niektorých chladničkách dochádza celkom nepozorovane – pri vkladaní väčšieho hrnca alebo nádoby. S týmito nedostatkami si viete ešte celkom rýchlo poradiť svojpomocne. Okrem toho sa však za nechladením môže ukrývať aj pokazený termostat či vážna porucha chladiaceho okruhu, čo už vyžaduje zásah odborného servisu.

Termostat
Zdroj: shutterstock.com

Chladnička často „zapína“

Ak nie ste cez deň doma a v kuchyni trávite iba krátky čas podvečer, možno najskôr nepostrehnete, že s chladničkou niečo nie je v poriadku. Chladnička je síce celodenne zapojená v elektrickej sieti, no na chladenie sa zapína iba podľa potreby pre udržanie nastavenej teploty. Pri častom zapínaní narastá spotreba elektriny, riziko prehriatia a opotrebovania kľúčových prvkov.

Príčin je hneď niekoľko. Medzi ne patrí napríklad porušené tesnenie na dverách, pričom chladnička sa snaží udržať nastavenú teplotu, no chlad stále uniká von. Dvere na chladničke zle tesnia aj vtedy, ak je chladnička zle vyvážená. Chladničke neprospieva umiestnenie vedľa zdrojov tepla (vykurovacie teleso, varná zóna kuchyne, umývačka riadu) ani v blízkosti okna, cez ktoré svieti slnko na chladničku. Vtedy je nútená pracovať intenzívnejšie.

Pozor i na časté otváranie chladničky, vkladanie teplých jedál a nadmernú preplnenosť. Oplatí sa tiež skontrolovať aj zadnú časť s cievkami, kondenzátorom, kompresorom a ventilátorom. Prach, pavučiny a iné znečistenie predstavujú komplikáciu pre správny chod chladničky. Pomocou vysávača a handričky tieto dôležité prvky ľahko očistíte.

Prázdna chladnička
Zdroj: shutterstock.com

Z chladničky vyteká voda

Na zadnej stene chladničky je zvyčajne malý žliabok, do ktorého steká voda vyzrážaná z vlhkosti. Voda cez otvor v žliabku priebežne steká do vane v zadnej časti chladničky, ktorá je umiestnená v blízkosti motora, kde ju teplo motora postupne odparuje. Takto sa voda odparuje bez komplikácií dlhé mesiace či roky, až kým sa otvor neupchá nečistotami.

Po upchatí nemá voda kam odtekať a s veľkou pravdepodobnosťou stečie pod spodné boxy v chladničke. Ak sa tejto vody nepozorovane nahromadí viac, pod chladničkou sa objaví mláka vody – a panika je na svete! Zvyčajne postačí dôkladne prečistiť upchatý otvor (niektoré chladničky majú na to špeciálny plastový kolík/pružinu). Vystačíte však aj s tenkou gumenou hadičkou alebo prúdom vody z väčšej injekčnej striekačky. Nestačí totiž otvor očistiť iba na povrchu, treba prepláchnuť celú odtokovú hadičku, aby mohla voda bez prekážok odtekať. Nikdy na to nepoužívajte ostré predmety.

Z chladničky môže vytekať voda aj zo zadnej časti. Dochádza k tomu po roztopení veľkej vrstvy námrazy zo steny chladničky, kedy nádoba (nazývaná i odtoková vaňa) kapacitne nestačí. Ide skôr o problém starších chladničiek. Moderné chladničky disponujú beznámrazovými technológiami a udržujú optimálnu hodnotu vlhkosti vo vnútornom prostredí.

Chladnička je hlučná

Čo sa deje s chladničkou, z ktorej sa ozýva pukanie? V prípade novej chladničky ide často o „prácu“ plášťa chladničky, ktorý sa prispôsobuje teplotným zmenám pri prevádzke. Takisto sa oplatí skontrolovať aj umiestnenie chladničky, aby sa neopierala ani jednou stenou o skrinku či vedľajší regál.

Zvýšený hluk až hučanie, ktoré sa objavujú pri chladení, môžu signalizovať zanesenie ventilátora a jeho sťažený chod. Vtedy je dôležité chladničku vypnúť z elektrickej siete, odsunúť od zadnej steny a lopatky na ventilátore starostlivo očistiť od chuchvalcov prachu. Neraz tu objavíte i chlpy zvierat a vlasy.

Špinavá zadná časť chladničky
Zdroj: shutterstock.com
Pri kúpe novej chladničky nevyhadzujte návod na používanie. Jeho súčasťou býva prehľadná tabuľka s najčastejšími nedostatkami chodu či prípadnými poruchami. Aj s pomocou tejto tabuľky sa viete rýchlo zorientovať a nájsť vhodné riešenie.

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje