Ovládanie tieniacej techniky
Galéria (6) Zdroj: Velux

Ochlaďte svoj domov bezpečným spôsobom

V letných mesiacoch mnohí ľudia hľadajú spôsoby, ako zostať v chládku a vyhnúť sa nadmernému teplu vo svojich domovoch. To môže viesť k tomu, že sa spoliehajú na rôzne „zlepšováky“, ktoré v konečnom dôsledku môžu byť neúčinné alebo až nebezpečné pre ich domovy a zdravie. Aj keď sú takéto „zlepšováky“ populárne, mali by ste sa rozhodnúť pre bezpečné a účinné riešenia.

Galéria

Ovládanie tieniacej techniky
Ovládanie vonkajšieho tienenia okien
Vonkajšie rolety na strešných oknách
Vonkajšie rolety
Vonkajšie tienenie na okná

1. Zamrazené uteráky

Namočením uterákov do vody a ich následným zmrazením ľudia vytvárajú pomôcku, ktorú si potom priložia na telo, a tak sa chladia. To môže poskytnúť dočasnú úľavu, ale riziká ďaleko prevyšujú výhody tejto metódy. Uteráky sa rýchlo zahrejú a sú tak neúčinné, nepohodlné a môžu spôsobiť podráždenie pokožky či omrzliny. Roztopená voda vytvára potenciálne nebezpečenstvo pošmyknutia a môže tiež poškodiť elektroniku. Zachovajte chladnú hlavu, aby ste neohrozili zbytočne svoju bezpečnosť.

Ovládanie vonkajšieho tienenia okien
Zdroj: Velux

2. Ľadový bazénik

Aj keď znie lákavo okúpať sa v ľadovej vode, mali by ste sa vyhnúť tejto metóde, ak je vaše telo prehriate. Táto metóda nie je praktická na dlhšie používanie, pretože sa tým telo vystavuje riziku podchladenia a hrozí aj riziko pošmyknutia.

3. Chladnička

V letných horúčavách nás vie premknúť túžba presunúť sa do chladničky, alebo sa aspoň postaviť pred jej otvorené dvere a chladiť sa. Žiaľ nie je to praktické zo zjavných dôvodov – zvýšená spotreba energie, a tým aj vyššie účty za elektrinu. Tento „zlepšovák“ je nielen dlhodobo neúčinný, ale aj nehospodárny.

Vonkajšie rolety na strešných oknách
Zdroj: Velux

4. Ventilátor s chladnou hmlou

Na internete je jedným z najčastejších odporúčaní umiestniť pred ventilátor misku s ľadom, čím sa vytvorí chladná hmla, ktorá rýchlo ochladí miestnosť. Tu sú nevýhody tohto riešenia: Ľad je potrebné často vymieňať a rozptyľovanie hmly spôsobuje neporiadok, zvýšená vlhkosť z chladnej hmly môže viesť k vzniku plesní, poškodeniu elektroniky vodou a nebezpečenstvu pošmyknutia. Existuje aj potenciálne nebezpečenstvo požiaru od elektrických súčiastok. Hoci sa to na prvý pohľad zdá ako dobrý nápad, tento „zlepšovák“ má príliš veľa nevýhod: neriskujte svoju bezpečnosť takýmto riešením.

Vonkajšie rolety
Zdroj: Velux

5. Mokré prestieradlo

Uvažujete o tom, že si v lete zavesíte pred okno alebo dvere mokré prestieradlo, aby ste sa ochladili? Premyslite si to! Hoci sa to môže zdať ako dobrý DIY „zlepšovák“ na prekonanie horúčav, v skutočnosti môže spôsobiť viac škody ako úžitku. Môže spôsobiť poškodenie stien a podlahy vodou a tiež vznik  plesní, a ak sa dostane do kontaktu s elektrickými zásuvkami alebo spotrebičmi, môže predstavovať aj bezpečnostné riziko. Okrem toho nemusí byť toto riešenie účinné vo vlhkom podnebí.

Vonkajšie tienenie na okná
Zdroj: Velux

Čo radšej urobiť namiesto toho?

Počas horúčav môže byť udržanie príjemnej klímy vo vašom domove skutočnou výzvou: kľúčovou súčasťou tohto procesu je zabrániť jeho prehriatiu. Práve tu prídu vhod tieniace doplnky VELUX, ktoré regulujú vnútornú teplotu a prísun svetla. Sú navrhnuté tak, aby počas letných mesiacov udržali vaše podkrovné priestory chladnejšie a príjemnejšie, pričom sú bezpečné, účinné a ľahko ich nainštalujete aj sami. Navyše teraz platí na všetky diaľkovo ovládané vonkajšie tieniace doplnky VELUX predĺžená 5-ročná záruka.

Viac informácií nájdete na www.velux.sk.

Zdroj: PR článok spoločnosti VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje