Ochlaďte svoj domov bezpečným spôsobom
V letných mesiacoch mnohí ľudia hľadajú spôsoby, ako zostať v chládku a vyhnúť sa nadmernému teplu vo svojich domovoch. To môže viesť k tomu, že sa spoliehajú na rôzne „zlepšováky“, ktoré v konečnom dôsledku môžu byť neúčinné alebo až nebezpečné pre ich domovy a zdravie. Aj keď sú takéto „zlepšováky“ populárne, mali by ste sa rozhodnúť pre bezpečné a účinné riešenia.
Galéria
1. Zamrazené uteráky
Namočením uterákov do vody a ich následným zmrazením ľudia vytvárajú pomôcku, ktorú si potom priložia na telo, a tak sa chladia. To môže poskytnúť dočasnú úľavu, ale riziká ďaleko prevyšujú výhody tejto metódy. Uteráky sa rýchlo zahrejú a sú tak neúčinné, nepohodlné a môžu spôsobiť podráždenie pokožky či omrzliny. Roztopená voda vytvára potenciálne nebezpečenstvo pošmyknutia a môže tiež poškodiť elektroniku. Zachovajte chladnú hlavu, aby ste neohrozili zbytočne svoju bezpečnosť.
2. Ľadový bazénik
Aj keď znie lákavo okúpať sa v ľadovej vode, mali by ste sa vyhnúť tejto metóde, ak je vaše telo prehriate. Táto metóda nie je praktická na dlhšie používanie, pretože sa tým telo vystavuje riziku podchladenia a hrozí aj riziko pošmyknutia.
3. Chladnička
V letných horúčavách nás vie premknúť túžba presunúť sa do chladničky, alebo sa aspoň postaviť pred jej otvorené dvere a chladiť sa. Žiaľ nie je to praktické zo zjavných dôvodov – zvýšená spotreba energie, a tým aj vyššie účty za elektrinu. Tento „zlepšovák“ je nielen dlhodobo neúčinný, ale aj nehospodárny.
4. Ventilátor s chladnou hmlou
Na internete je jedným z najčastejších odporúčaní umiestniť pred ventilátor misku s ľadom, čím sa vytvorí chladná hmla, ktorá rýchlo ochladí miestnosť. Tu sú nevýhody tohto riešenia: Ľad je potrebné často vymieňať a rozptyľovanie hmly spôsobuje neporiadok, zvýšená vlhkosť z chladnej hmly môže viesť k vzniku plesní, poškodeniu elektroniky vodou a nebezpečenstvu pošmyknutia. Existuje aj potenciálne nebezpečenstvo požiaru od elektrických súčiastok. Hoci sa to na prvý pohľad zdá ako dobrý nápad, tento „zlepšovák“ má príliš veľa nevýhod: neriskujte svoju bezpečnosť takýmto riešením.
5. Mokré prestieradlo
Uvažujete o tom, že si v lete zavesíte pred okno alebo dvere mokré prestieradlo, aby ste sa ochladili? Premyslite si to! Hoci sa to môže zdať ako dobrý DIY „zlepšovák“ na prekonanie horúčav, v skutočnosti môže spôsobiť viac škody ako úžitku. Môže spôsobiť poškodenie stien a podlahy vodou a tiež vznik plesní, a ak sa dostane do kontaktu s elektrickými zásuvkami alebo spotrebičmi, môže predstavovať aj bezpečnostné riziko. Okrem toho nemusí byť toto riešenie účinné vo vlhkom podnebí.
Čo radšej urobiť namiesto toho?
Počas horúčav môže byť udržanie príjemnej klímy vo vašom domove skutočnou výzvou: kľúčovou súčasťou tohto procesu je zabrániť jeho prehriatiu. Práve tu prídu vhod tieniace doplnky VELUX, ktoré regulujú vnútornú teplotu a prísun svetla. Sú navrhnuté tak, aby počas letných mesiacov udržali vaše podkrovné priestory chladnejšie a príjemnejšie, pričom sú bezpečné, účinné a ľahko ich nainštalujete aj sami. Navyše teraz platí na všetky diaľkovo ovládané vonkajšie tieniace doplnky VELUX predĺžená 5-ročná záruka.
Viac informácií nájdete na www.velux.sk.
Zdroj: PR článok spoločnosti VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.
Komentáre