Zeleninová záhrada v decembri: Na čo nezabudnúť v tomto mesiaci?
Zima pre záhradkára znamená čas upratovania. Ak teraz dobre urobíte potrebné práce, odrazí sa to na vašej úrode a kvalite skladovanej zeleniny. Ak chcete, aby vám uskladnená zelenina vydržala čo najdlhšie, musíte sa o to pričiniť. Na čo nezabudnúť?
Galéria
Aká má byť pivnica na skladovanie zeleniny?
Na zimne skladovanie sú vhodné tieto odrody zeleniny: mrkva, červená repa, zeler, reďkev, zimná kapusta, kel, kaleráb, zemiaky. Skladujte ich v chladnej a vlhkej pivnici s dobrou možnosťou vetrania. Ak nemáte takúto pivnicu, môžete zeleninu skladovať aj v inej chladnej miestnosti. Podstatné je, aby bola vybielená vápnom, dobre vetraná a mala dostatočnú vlhkosť. Najideálnejšia vlhkosť pre skladovanie zeleniny je 80 až 90 percent. Ak je nižšia, zelenina môže vädnúť, ak je vyššia rýchlejšie sa šíria choroby. Podmienky môžete upraviť častým vetraním.
Foto: iStock.com
Ako skladovať jednotlivé druhy zeleniny?
Niektoré druhy zeleniny je vhodné skladovať v debničkách s vlhkým pieskom. Ide najmä o mrkvu a červenú repu. Zemiakom vyhovuje uskladnenie v debnách alebo v prepravkách. Cibuľa a cesnak, ktorý skladujeme by mal byť dobre usušený a uskladnený na suchom, chladnom, vetranom mieste. Dôležité je, aby ste nimi nehýbali. Tak ich ochránite pred poškodením v prípade, že by trochu namrzli.
Pozor na čistotu
Zeleninu vždy skladujte v čistých policiach a debničkách. Mnohí záhradkári robia chybu v tom, že síce debničky a police vyčistia, ale do rovnakej miestnosti umiestnia aj použité náradie, ktoré neočistia. Ak chcete, aby zelenina vydržala čo najdlhšie v zdraví, očistite aj náradie, ktoré sem uložíte. Môžete ho tiež dezinfikovať povolenými prípravkami, ak viete, že je to potrebné.
Foto: iStock.com
Z čoho sa môžete tešiť v záhrade
Napriek chladu a mrazu aj počas zimy sa môžete tešiť z niektorých druhov zeleniny. Mrazy neškodia petržlenu, paštrnáku, čiernemu koreňu, ružičkovému ani kučeravému kelu. Dokonca, kel má po premrznutí ešte lepšiu chuť.
Dajte si urobiť rozbor pôdy
Zima je ideálnym časom na chemickú analýzu pôdy. Okrem živín, ktoré obsahuje je potrebné poznať pH pôdy, ktoré býva často kyslé, aj keď nechcete – kvôli znečistenému ovzdušiu a neadekvátnemu použitiu priemyselných hnojív. Optimálne je udržať pH pôdy medzi 6,5 až 7,5.
Foto: iStock.com
Podporte vtáctvo
Mnoho záhradkárov na vtáky nadáva, že im ničia úrodu. V tomto období však – práve naopak – môžu byť veľmi prospešní. Nebojte sa do záhradky osadiť vtáčiu búdku s krmivom. Dokážu zničiť množstvo škodcov a hmyzu.
Sabína Zavarská
Zdroj: Magdaléna Valšíková-Frey, ROK V ZELENINOVEJ ZÁHRADE + biologická ochrana
Foto: iStock.com
Komentáre