Úlohy pre záhradkára v januári
Galéria (11)

Úlohy pre záhradkára v januári

V zeleninovej záhrade veľa roboty nemáme. Čerstvú úrodu nám poskytuje petržlen, paštrnák, čierny koreň či ružičkový kel, ktoré sme nechali prezimovať v záhrade.

Galéria

Využijeme aj parenisko
Každý rok vyvezieme zeminu hlbokého pareniska. Ak nie je pôda premrznutá, je vynikajúcim miestom na uskladnenie koreňovej zeleniny a hlúbovín. Koreňovú zeleninu presypeme zeminou alebo pieskom. Do pareniska môžeme ukladať aj hlúboviny s koreňovými balmi, ktoré tiež prihrnieme zeminou. Nástupom silnejším mrazov parenisko zateplíme vrstvou slamy.

Záhradkár v januári 4

Uskladnenie zeleniny a ovocia v pivnici

Záhradnú i domovú pivnicu, ktoré slúžia na uskladnenie zeleniny, jabĺk, zemiakov a pod., dobre prevetráme oknami. Nástupom silnejších mrazov ich uzavrieme, prípadne obložíme polystyrénom. V pivnici regulujeme optimálnu teplotu (1 až 4 °C) a vzdušnú vlhkosť, ktorú zisťujeme vlhkomerom. Vzdušná vlhkosť by mala dosahovať asi 90 %. Ak je nedostatočná, upravujeme ju navlhčením rašeliny, vrecami navlhčenými vo vode alebo občasným vyliatím vody na podlahu. 

Ak uskladnená zelenina vädne, zlikvidujeme ju. Hnilé plody odstránime. Niekoľko koreňov petržlenu a pažítky presadíme do črepníkov, ktoré môžeme umiestniť do kuchyne. Listy sú bohaté na vitamín C. Cibuľu sadzačku držíme v teplote l5 až l8 °C, ináč v lete vybehne do kvetu. Ak hľuzy kvetín uložených v pivnici vädnú, zasypeme ich rašelinou a prikryjeme.

Záhradkár v januári 2

Ak sme to v decembri nestihli, preberieme koreňovú zeleninu a uložíme ju do pyramíd alebo hromád s pieskom či rašelinou. Neuložené hlávky kapusty uložíme do priestorových debničiek alebo na police. Môžeme ich zakladať s koreňmi do pyramíd, pričom korene presýpame pieskom. Kaleráby podobne ako koreňovú zeleninu ukladáme aj do záhonov. 

Záhradkár v januári 5V trvalo suchých a chladných pivniciach je vhodné ukladať koreňovú zeleninu a zemiaky do perforovaných vrecúšok z polyetylénovej fólie, najlepšie hrubej 0,02 až 0,04 mm. Zelenina tak nezvädne a zostáva dlhý čas svieža.

Rez stromov
Stromy, ktoré nedávajú pravidelne úrodu, môžeme pripraviť na preštepenie. Ich koruny upravíme hlbokým rezom. Asi tretinu nechávame nezrezanú. Kýpte nechávame o 20 až 30 cm dlhšie a presne ich skrátime až pri vrúbľovaní. Ak sa teplota vzduchu pohybuje nad nulou, môžeme zo stromov rezať vrúble. Starostlivo ich označíme menom a pôvodom a uložíme v pivnici do vlhkého piesku, pilín alebo perlitu. Za priaznivého počasia môžeme urobiť zimný postrek stromov proti škodcom. Nemali by sme zabúdať ani na vtáčiky, ktoré u nás prezimujú. Do kŕmidiel im občas nasypme semená. V lete sa nám za to odvďačia v boji proti škodcom. Kŕmidlo vešiame dostatočne vysoko na viditeľné, pokiaľ možno od vetra chránené miesto.

Vždyzelené stromy
Z ihličnanov (napr. z tuje) striasame sneh, aby sa konáre nepolámali. Najmä stromy vysadené na jeseň trpia nedostatkom vlahy. Medzi premrznutými čiastočkami zeminy sa voda nachádza v podobe ľadu a ten korene stromov nedokážu absorbovať ani vtedy, keď teplota vzduchu vystúpi na prechodný čas nad nulu. Počas dlhšieho suchého obdobia a v nemrznúce dni vždyzelené stromy polejeme veľkým množstvom vody. Ich listy umyjeme od prachu silným prúdom vody. 

Záhradkár v januári 7

Ako predísť ohrýzaniu kmeňov stromov 
Záhradkár v januári 6Najskôr skontrolujeme pletivové oplotenie, či sa cez diery v ňom, alebo pod pletivom nedostali do záhrady zajace. Mohlo sa stať, že hlbokou jesennou orbou sme zeminu vyorali spod oplotenia. Cez drôtené pletivo s okami asi 6 × 6 cm sa však zajace nedostanú. Najlepším riešením ochrany kmeňov stromov proti ohrýzaniu ohrýzaniu je obložiť ich prírodnými materiálmi (dlhé rovné konáre stromov, prúty viniča, bodavé prúty malín alebo ruží a trstina) alebo drôteným pletivom s malými okami. Kukuričné steblá nie sú vhodné, lebo sa v nich rady zdržiavajú menšie hlodavce. Nie je vhodný ani papier, plastové nádoby či rôzne fólie. Zajace tieto materiály hravo rozožerú a môže sa pod nimi vytvárať zárodok choroby kmeňa stromu. 

Nedostatok priestoru

Často sa stáva, že na uskladnenie prácne vypestovanej zeleniny, zemiakov či jabĺk nemáme dostatok priestoru. V tom prípade si môžeme ešte aj v januári vytvoriť malé zateplené sklady. Použijeme na to dosky z penového polystyrénu, ktoré poskytujú dobrú ochranu proti nízkym teplotám. Môžeme si z nich vyrobiť napr. skriňu s odnímateľnou stenou. Dôležité je, aby spoje dosák boli tesné. Ak je vonku chlad, skriňu zlepíme v teplom priestore lepidlom na polystyrén. Izolujeme nielen boky, ale aj dno skrinky. Umiestnime ju k múru záhradnej chaty alebo do rohu balkóna. Najvhodnejšie sú polystyrénové dosky hrubé 50 až 100 mm. Debničky zeleniny (alebo jabĺk) ukladáme na seba do izolovaného skladu.

Záhradkár v januári 8

Záhradkár v januári 9
Záhradkár v januári 10

Ovocná záhrada 
Okrem toho, že v nej nachádzame radosť z pohybu na čerstvom vzduchu, prináša nám aj robotu. Zasadené stromy, ktorým sme korene zakryli iba zeminou, prikryjeme čečinou. Neujaté podpníky jabloňových M-typov vykopeme ešte pred príchodom silných mrazov a založíme ich na miesto, kde pôda nezamrzne.  Pred napadnutím snehu a blížiacimi sa extrémne nízkymi teplotami navozíme pod stromy kompost, lístie alebo slamu.  Ak sneh napadne a je mäkký, môžeme za bezvetria rozhadzovať pod koruny kôstkovín draselné hnojivo.

Text: Vladimír Chudý
Kresby: Ľubica Lešinská
Foto: archív JAGA
Zdroj: časopis Urob si sám

 1. peto166 says:

  ja som sa akurat chystal zasadit cesnak… neviem ci uz nieje neskoro ale vyskusam… :))

  1. Krošlák says:

   Jarné odrody cesnaku by sa mali vysádzať na jar, čo najskôr. Má rád slnečné stanovisko a nemá rád predplodiny paradajky, zemiaky, cibuľu a pór. Ak máte záujem o jarné odrody cesnaku od šľachtiteľa, ozvite sa.

   1. Eva says:

    Dobry den, ake odrody ponukate a aka je cena?

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje