paštrnák v kuchyni
Zdroj: istock.com

Jedna z mála plodín, ktoré môžete pestovať aj v najväčšej zime! Ako si dopestovať zimný paštrnák?

Paštrnák je neprávom zaznávanou zeleninou. Pritom je sladší ako mrkva (kedysi sa z neho vyrábal cukor) a so zemitým nádychom a náznakom horkosti je dobrým doplnkom mnohých jedál. Je rovnako všestranný ako zemiaky. Táto nenáročná zelenina je jednou z mála plodín, ktoré môžeme zberať aj v najväčšej zime.

Paštrnák siaty (Pastinaca sativa) mrazivé počasie nielen toleruje, ale aj potrebuje. Najlepšie chutí po niekoľkých týždňoch poriadne mrazivých teplôt. Ak smútite nad koncom vegetačného obdobia, nestrácajte nádej. Paštrnák je pripravený na svoju veľkú chvíľu.

vypestovaný paštrnák
Zdroj: istock.com

Základy pestovania paštrnáka

Predtým, ako zasadíte semená, povedzme si, čo tieto rastliny potrebujú na prežitie. Paštrnák patrí do rodiny spolu s mrkvou, petržlenom a kôprom. Preferuje chladné počasie. Potrebuje pomerne vlhkú pôdu. Ak chcete mať pekné a dlhé korene, mali by ste zalievať menej často a výdatnejšie.

Kedy zasadiť paštrnák?

Zvyčajne trvá asi štyri mesiace, kým paštrnák dozreje. Na dosiahnutie najlepšej chuti potrebuje niekoľko týždňov pri teplotách blízkych bodu mrazu. Zistite si prvý predpokladaný dátum dlhodobých mrazov vo vašom regióne. Od tohto dátumu odpočítajte tri mesiace. To je správny čas, kedy zasadiť semená paštrnáku. Nič sa však nestane, keď ho zasadíte o čosi neskôr a pôdu ochránite slamou. Samozrejme, neskôr aj dozreje.

Dôležité je nesiať semiačka do pôdy, kým nie je priemerná denná teplota nižšia ako 20 °C, pričom na klíčenie semiačok sú teploty medzi 12 a 18 °C.

Semená paštrnáka majú tendenciu klíčiť pomaly a nespoľahlivo, preto im poskytnite čo najlepšie podmienky.

paštrnák z vlastnej úrody
Zdroj: istock.com

Ako siať zimný paštrnák?

Paštrnák rastie najlepšie zo semien, ale nepoužívajme zvyšky semien z minulého roka. Semená po roku výrazne strácajú klíčivosť, preto si každý rok kúpte alebo vypestujte čerstvé.

Odborníci odporúčajú siať semená priamo von do pôdy – začiatkom jesene. Korene sa totiž veľmi ľahko pri presádzaní poškodia.

Ak predsa len chcete paštrnák predpestovať vo vnútri, vyberte si chladnejšiu, ale slnečnú miestnosť (alebo použite osvetlenie) a semiačka saďte do kompostovateľných kvetináčov, ktoré jednoducho zasadíte rovno do pôdy, bez obáv, že by ste porušili korene – keď príde čas.

Semená pred výsadbou namočte na 24 hodín do vody s izbovou teplotou, aby ste urýchlili klíčenie.

Pôda musí byť dobre priepustná, bohatá, voľná, optimálne mierne piesočnatá. Paštrnák potrebuje miesto na plnom slnku. Semiačka sadíme do hĺbky približne 1,2 centimetra.

Udržiavajte pôdu vlhkú, kým semená nevyklíčia. Keď vyklíčia polejte rastlinky vždy, keď vyschne horných 2,5 centimetra pôdy. Semená by mali byť od seba vzdialené asi 15 centimetrov.

Klíčenie trvá dlhšie ako u väčšiny iných plodín. Zvyčajne vyklíčia práve vtedy, keď to už chceme vzdať – približne po troch týždňoch od siatia.

Kedy a ako presadiť vo vnútri predpestovaný paštrnák?

Na výsadbu do pôdy von je rastlinka paštrnáku pripravená vtedy, keď má dva pravé listy. Nenechajte ho zbytočne dlho rásť v interiéri, pretože keď koreň narazí na dno kvetináča, začne sa ohýbať.

Dôležité je vedieť, že koreň paštrnáka je vždy o niečo dlhší ako vrcholky rastliny. Ak je vrchol vysoký dve tretiny výšky kvetináča, je najvyšší čas na presadenie do záhrady. Týždeň predtým, ako rastliny vysadíte von, otužujte ich. Môžete to urobiť tak, že rastliny na hodinu umiestnite na chránené miesto von a potom ich vrátite dovnútra. Na druhý deň ich dajte von na dve hodiny. Tretí deň tri hodiny, a tak ďalej.

Ako pestovať paštrnák v záhone?

Medzi zalievaním vždy nechajte vrchných 2,5 centimetrov pôdy vyschnúť. Paštrnáku doprajte výdatné hlboké zaliatie. Keď teploty dlhodobo klesnú pod 4 °C, ochráňte rastliny pridaním mulča alebo navýšením pôdy. Mulč zároveň chráni hornú časť koreňa pred zazelenaním. Poctivo odstraňujte burinu už keď je malá, paštrnák je v súťaži s burinami o vlhkosť a živiny slabý konkurent.

Paštrnák potrebuje pravidelnú aplikáciu hnojív, ale nepreháňajte to s dusíkom. Priveľa dusíka spôsobuje, že na korienkoch rastú nepríjemné chĺpky.

Keď sa počasie ešte viac ochladí a prídu silné mrazy, nakopte zem okolo rastlín ešte vyššie, alebo pridajte viac slamy. Slamený mulč tiež pomáha potláčať burinu.

paštrnák
Zdroj: istock.com

Ako a kedy zberať zimný paštrnák?

Ideálny čas je skôr, ako sa zem premení na ľadový kameň. V južných oblastiach Slovenska v ostatných rokoch takéto obdobia prakticky ani nenastali, takže pestovanie paštrnáku je možné takmer po celú zimu. Ak však žijete v oblastiach, kde udierajú silné mrazy, premrzne pôda do hĺbky a nestihnete včas vybrať korene paštrnáka, budete musieť počkať do jari. Pozitívne je, že stále budú chutiť vynikajúco. Niektorí pestovatelia zámerne nechávajú paštrnák v pôde celú zimu až do jari.

Pri zbere paštrnáka používajte rukavice, pretože táto zelenina môže spôsobiť podráždenie pokožky. Vykopte jamu vedľa koreňa tak, aby ste ho pri kopaní nezasiahli, pretože paštrnák sa ľahko pomliaždi a začne oxidovať. Potom jemne uvoľnite pôdu okolo koreňa a potiahnite koreň zo zeme. Chutnejšie sú menšie paštrnáky.

Náš tip: Ak zostane paštrnák v zemi príliš dlho, môžete ho nechať na jar dozrieť a vykvitnúť, aby ste mali čerstvé semiačka na jesennú výsadbu.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje