Domáce recepty na prípravu postrekových roztokov proti voškám
Každý šikovný záhradkár, ktorému záleží na zdraví svojej rodiny, sa dnes snaží používať čo najmenej chémie pri pestovaní plodín. Samozrejme, úrodu treba chrániť pred škodcami, ináč by sme o ňu prišli. Ponúkame vám niekoľko tipov na výrobu domácich biologických prípravkov.
Galéria
Určite ste počuli o ničení vošiek saponátovou vodou, či odvarom z cesnaku, ale existujú aj účinnejšie prípravky domácej bezchemickej ochrany.
Aksamietnica – tento kvet je známym odpudzovačom škodlivého hmyzu. Môžete ju buď vysadiť priamo na riadok alebo použiť výluh. Ako ho pripravíte? Približne tri kilogramy celých rastlín zalejte v čase kvitnutia 10 l teplej vody a nechajte ich lúhovať 48 hodín. Preceďte a pridajte 40 g pracieho mydla. Týmto prípravkom ochránite bobuľoviny a iné druhy rastlín proti voškám.
Cibuľa a cesnak – rozotrite 40 g cesnaku, pridajte 100 g nadrobno pokrájanej cibule a tiež šupku z cibule. Vložte do nádoby, prilejte 10 l vody, povarte asi 10 minút a nechajte vychladnúť. Odvar je účinný proti voškám, húseniciam a hubovým chorobám.
Papraď samčia – Zaobstarajte si 1 kg čerstvých alebo 100 g sušených listov paprade samčej a zalejte ich 10 l vody. Nechajte máčať 3 až 4 dni. Po zriedení výluhu v pomere 1 : 10 vznikne prírodný postrek ovocných stromov. Pôsobí proti voške krvavej, štítničkám i pukliciam.
Ostrá čili paprika – 50 až 60 g papriky povarte v 1 l vody asi 10 minút. Nechajte lúhovať 24 hodín, potom prefiltrujte . Používajte ako postrek proti voškám a žravým škodcom.
Pŕhľava dvojdomá – kilogram čerstvej rastliny 12 hodín macerujte v 10 l vody. Použite ako postrek proti voškám.
Púpava lekárska – aj nevinná púpava, ktoré je všade plno môže byť dobrým pomocníkom. Stačí 200 až 300 g rozdrvených koreňov alebo 400 g rozdrvených zelených listov. Tie zalejte 10 l vody a nechajte jeden deň lúhovať. Postrek slúži proti voškám a roztočom, najvhodnejšie je ošetrenie ovocné stromy v čase pučania a po odkvitnutí v 10- až 15-dňových intervaloch.
Rajčiak jedlý – z rajčiaka je tiež možné vytvoriť účinný postrek. 4 kg čerstvej rastliny – výhonky a listy zalejte 10 l vody a pomaly varte 30 minút. Môžete pridať aj 40 g mazľavého mydla. Po vychladnutí preceďte a zrieďte v pomere 1 : 2. Postrek funguje proti voškám, roztočom, bzdochám, húseniciam mlynárika kapustného a skočky.
Aké rastliny treba vysadiť, aby odpudili škodcov?
Ďalším biologickým spôsobom, ako zabrániť premnoženiu škodcov, je chrániť úrodu rastlinami, ktoré prirodzene odpudzujú škodcov. Napríklad, ak umiestnite medzi ruže a pod ovocné stromy cesnak a cibuľu, postaráte sa o prirodzené odpudzovanie vošiek. Dobrou ochranou proti voškám je, keď hriadka zeleniny obklopená pažítkou a rumančekom. Vošky z kalerábu, mrkvy a kapusty vyženie podľa odborníčky saturejka, rozmarín, šalvia, palina. Papriku a hlúboviny ochránite pred škodcami kombináciou so zelerom.
Sabína Zavarská
Foto: shutterstock.com
Zdroj: Magdaléna Valšíková-Frey, ROK V ZELENINOVEJ ZÁHRADE + biologická ochrana
Najlepsi je vyvar z vajglov. Vajglovy vyvar sa pripravuje tak, ze pozbierane spaky sa vysypu do vatsej nadoby, aspon 10l objemu, cca 600g spakoveho tabaku. Zvysok filtrov a paierikov, sa spali v telese na vykurovanie tuhym palivom.
Sypanica sa zaleje vodou a prida sa asi 50 g struhaneho mydla. Toto sa necha odstat aspon tyzden, alebo dva, na teplom mieste a nasledne sa to prevari, prefiltruje sa to nasledne cez gazu, vyluh sa zleje do flias. Odpad sa prida do kompostu.
Tymto vyluhom, sa po zriedeni asi 1:1 strieka postrekovacom na rastliny, kde nechceme mat vosky.
Na jahody, tabak a ine rastliny, kde skodia slimaky, je dobre posypavat kavovym logrom priamo zem.
Dve stare drogy, nikotin a kofein, pomahaju ucinne proti skodcom.
špaky budem variť? Smrad určite ako v opičinci. Ďakujem, nie!
Len tak na okraj: dajú sa kúpiť (cez internet) kukly osičky – voškárika, ktorá kladie vajíčka do vošiek. Jedna taká osička obhospodári cca 250 až 300 vošiek. Hodín sa dobre do skleníkov.
Dobrý deň…. ja na vošky použivam jednoduchý postrek . do 2 L. vody dam 0,2 dcl. saponatu na umyvanie riadu a 0,4 dcl. 24 perc octu…. premiešať a postriekať…. nedam na to dopustiť.. vošky vyschnu .. a mam pokoj…. nič nebude poškodene…ruže krasne kvitnu… a aj ostatne rastlinky su v pohode.,
No mne tento postrek zničil vošky, ale tie kvety ostali hrozné, snáď sa zviechajú….
No neviem ako by to dopadlo s tým octom,to asi radšej nie, lebo ocot so saponátom používam na likvidáciu buriny je to taký totálný postrek,ráno postriekam a večer je všetko suché.
Mne pomohlo vzdy postrek ocot a voda…pomer 1/5…do postrekovaca liter octu a 4litre vody…aplikovat raz za tyzden.trochu pracne ale ucinne…
Pestujem si cesnak sama a preto si robim aj silny cesnakovy postrek: pucidlom pretlacim do krhly s vodou vela cesnaku, pridam troska toaletneho mydla anecham postat na slnku, aby bol roztok vlazny. Popolievam bez ruzice, aby sa cesnak dostal aj na zem. Treba to vsak robit skor ako napr. mandelinky alebo vosky napadnu rastlinu. Cesnakova vona prerazi napr. zemiakovu vonu a mandelinky tam nejdu.
Na vošky je vynikajúci výluh z lastovičníka, rastie všade. Vošky likvidujem aj roztokom z toaletného mydla s vodou. Rozprašovač a vystriekať. Tento rok sú všade aj na maku, fazuli, kvetoch. Lastovičník a roztok mydla super vec.
Prosím vás poraďte mi čo mám dať na vošky mám ich v posteli butte tak dobrí ďakujem pekne
Keď čítam všetky tie recepty, tak som si uvaril svoj. Jeden píše to,druhý píše ono.Ja som uvaril všetko čo odporučili ostatní t.j.cibuľu, cesnak, mydlo,tabasco, ocot,do tohto vývaru som vysypal asi 40 vajglov a nechal som to vylúhovať cez noc.Potom precedil a postriekal,ešte 1,5l vody v nej som to vyvaril. Vošky úplne zmyzli, ale čínske ruže vôbec nemaju ani jeden kľúčik,listy sú krásne zelené, ani jeden neodpadol ani nezožlkol.