Ako sa zbaviť vošiek na ríbezliach

archív čitateľov

Čo sa stalo ríbezliam? Na niektorých listoch sa objavili veľké vystupujúce fľaky – bubliny červenej farby. Ostatné listy sú normálne zelené. Čo s tým? Magda Ch.

Voška ríbezľová (Cryptomyzus ribis) napáda najmä červené odrody ríbezlí. Cicaním na spodnej strane listov spôsobuje typické červenofialové, svetlozelené či žlté bubliny, tzv. pľuzgiere. Vošky zapríčiňujú silné skučeravenie celých listov a zakrpatievanie letorastov.

V lete prelietavajú na buriny, na rastliny z čeľade hluchavkovitých. Prezimujú v štádiu vajíčok v pazuchách listov. Na predjarný postrek proti voškám možno použiť Dursban 480 EC, Karate Zeon 5 CS, Mospilan 20SP. Počas vegetácie treba zasiahnuť čo najskôr po zistení vošiek.

Vzhľadom na to, že v kolóniách žijú aj prirodzení nepriatelia vošiek (lienky, larvy zlatoočiek), je vhodné použiť prípravky, ktoré neničia užitočné organizmy, napr. Pirimor 50 WG. Napadnuté časti možno odstrániť aj mechanicky.

Prípravky: Celoročná ochrana záhradných plodín, 2019, Ing. Juraj Matlák.

Text: Ing. Hana Szabóová
Foto: archív čitateľov

Komentáre

  1. dobrý deň ,moja manželka používa na postrekovanie roztok ,ktorý si uvarí z 33 hlávok cesnaku a litra vody. Je to vynikajúci ekologický posrek,doporučujem

  2. Dobrý deň, postrek z 33 hlavok? Alebo 33 tých mesiacikov cesnaku? Ďakujem za odpoved

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.