tekvica
Galéria (9) Zdroj: iStock

Ako si dopestujete zdravú tekvicu?

Tekvica v našich záhradkách patrí k tradičným plodinám. Prináša bohaté využitie v kuchyni a má aj dekoratívny charakter. Samozrejme, keď sa nám nepodarí vypestovať zdravé plody, ďalej sa nepohneme. Napriek tomu, že väčšina odrôd tekvice sa pestuje ľahko, rastie ako z vody a prináša bohatú úrodu, nie sú úplne bezproblémové. Ako podporíte rovnomerný rast a zdravie tekvíc?

Galéria

tekvica
Múčnatka tekvice
Múčnatka tekvice
tekvica
tekvica
tekvica
tekvica
tekvica

Rovnako ako ostatné podobné plodiny – uhorky, melóny – aj tekvica potrebuje vlhkú pôdu. Vďaka dôkladnému pravidelnému zalievaniu plody porastú rovnomerne a stabilne. Nezabúdajte pravidelne odstraňovať burinu, okolo rastlín ukladajte vrstvu mulča, aby korene zostali chránené a vlhké. Mulčovanie zabráni tiež rastu burín. Všetky odumreté, žltasté, scvrknuté a vädnúce listy pravidelne odstraňujte.

Múčnatka tekvice

Múčnatka je bežné plesňové ochorenie, ktoré na oboch stranách listov vytvára biely práškový povlak. V najhorších prípadoch zastaví rast plodín. Stane sa to preto, že povlak zabraňuje listom absorbovať dostatok slnečného žiarenia. Častým dôvodom múčnatky je nepravidelné zalievanie. Rastlinám spôsobuje stres, čím sa stávajú viac náchylné na infekciu.

Múčnatka tekvice
Zdroj: iStock

Ako sa zbavíte múčnatky?

Infikované lístie okamžite odstráňte. Ekologickým spôsobom, ako zabrániť múčnatke zničiť vašu úrodu, je naniesť na listy roztok z jednej tretiny mlieka na dvoch tretín vody. Mliečnu zmes nastriekajte najlepšie skoro ráno počas suchého slnečného dňa na všetky povrchy rastlín. Opakujte každých 10 až 14 dní počas celého vegetačného obdobia. Tento roztok mliečnej vody môžete použiť aj na liečbu miernych infekcií.

Múčnatka tekvice
Zdroj: iStock

Vertikálne pestovanie a pestovanie vo výške

Ďalším spôsobom, ktorý ochráni rastliny pred mnohými plesňovými a hubovými chorobami je vertikálne pestovanie alebo pestovanie vo výške nad zemou. Listy a plody, ktoré ležia na vlhkej pôde majú tendenciu degradovať a chorľavieť. Vzniká pleseň, škvrny, hniloba. Pestovanie s vyväzovaním rastlín do výšky je riešením, ale musíme myslieť aj na ťarchu plodu. Najmä väčšie odrody sa ľahko odtrhnú. I na to existuje riešenie:

Skúsení pestovatelia vytvárajú pre rastúce plody takzvané praky. Sú to sieťky alebo látkové lôžka, ktoré upevnia na pevnú konštrukciu pri tekviciach. Každú tekvičku uložia do takéhoto lôžka a ťarcha je prenesená na konštrukciu – rastlina je úplne odbremenená. Vďaka tomuto triku budú plody nepoškodené, veľké a plné živín.

tekvica
Zdroj: iStock
tekvica
Zdroj: iStock

Zber tekvice

Tekvice zberajte priebežne – vždy vtedy, keď plod dosiahne použiteľnú veľkosť. Letná tekvica vydrží neporušená v chladničke týždeň. Zimná sa zberá neskôr a tiež dlhšie vydrží, pretože má hrubú a tvrdú kožu, ktorá ju chráni. Pripravená na zber je vtedy, keď lístie začne odumierať a stonky stvrdnú. Pred uskladnením nechajte tekvicu vysušiť na slnku, ak je mokro alebo chladnejšie nechajte ju osušiť v suchej teplejšej miestnosti alebo v skleníku. Potom tekvicu skladujte na regáloch či vzdušných policiach v chlade a suchu.

tekvica
Zdroj: iStock
tekvica
Zdroj: iStock

Náš tip: Ochranná bariéra proti hnilobe a plesniam

Ak sa obávame, že naše plody pri skladovaní nahnijú či chytia pleseň, ošetrime ich vopred ochrannou bariérou. Roztok si vyrobíme z jedného dielu bielidla prte domácnosť a desiatich dielov vody. Týmto roztokom kožu tekvice rýchlo a jemnej pretrieme.

tekvica
Zdroj: iStock

Sabína Zavarská
Foto: istock

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.