Ako dopestovať chutné rajčiny? Správny postup je jednoduchý, ale vyhnite sa týmto chybám!
Konzumovať rajčiny je veľmi zdravé. Nie div, že sa dnes pokladajú za najobľúbenejšiu zeleninu.
Galéria
Rajčiny pôvodne pochádzajú z Južnej a zo Strednej Ameriky, do Európy sa dostali až v 19. storočí. Pôvodne boli považované za okrasnú rastlinu a to, že ich červené plody sú jedlé, sa zistilo až neskôr. Medzičasom sa vyšľachtilo množstvo odrôd, dnes ich už existuje viac ako tritisíc.
Už od polovice marca si tieto rastliny môžete dopestovať zo semienok doma za oknom. Od polovice mája sú mladé predpestované priesady rajčín už dostatočne silné na výsadbu von do záhona, najlepšie s ochranou pred dažďom. Vysadiť ich môžete aj do fóliovníka či do nádob na balkón.
Vedeli ste?
5 faktov o rajčinách
1. Vitamínová bomba
Plody obsahujú okrem iného aj veľa vitamínov A, B, C a E, ako aj kyselinu listovú a majú aj vysoký obsah draslíka.
2. Čistí a odvodňuje
Ako už bolo spomenuté v prvom bode, rajčiny obsahujú dostatok draslíka. Toto vysoké množstvo znamená, že pri konzumácii plodovej zeleniny sa telo detoxikuje a dehydratuje.
3. Diéta
Rajčiny vám pomôžu aj ako podpora pri chudnutí. Plody pozostávajú z viac ako 90 % z vody, takže neobsahujú žiadne kalórie ani tuky.
4. Posilňujú imunitný systém
Rajčiny neobsahujú len vitamíny, ale aj cenné minerály, ktoré najmä v chladnom období posilňujú náš imunitný systém.
5. Vysievanie
Dopestovať vlastné rajčiny je zábavné a lacné. Semienka totiž stoja oveľa menej ako dopestované priesady ponúkané v záhradných centrách.
Takto ľahko si dopestujete rajčiny
Ako ich správne pestovať, aby sa im darilo, vám ukážeme v nasledujúcich krokoch.
1. Vysievanie semienok
Ideálny čas na pestovanie rajčín vnútri za oknom alebo v skleníku je od polovice marca do polovice apríla. Teploty by sa mali pohybovať od 20 do 24 °C. Nezabudnite, že budú potrebovať veľa svetla. Výsevný substrát naplňte do výsevného plátu a na jeho povrch rovnomerne rozmiestnite semienka. Následne ich doň jemne zatlačte. Potom semienka polejte vodou cez nadstavec, aby ich prúd vody nevyplavil. Substrát nesmie nikdy vyschnúť ani byť premokrený. Na zabezpečenie skleníkového efektu a na zabránenie úniku tepla pokryte výsadbový box priehľadnou fóliou.
2. Presádzanie sadeníc
Prvé semenáčiky sa objavia štandardne po 5 až 10 dňoch. Tie treba presadiť, hneď ako sa na nich objavia prvé pravé lístky. Naplňte kvetináče kvalitnou záhradnou pôdou. Nezabudnite na drenážnu vrstvu. Priemer nádoby by mal byť aspoň 10 cm. Okolo sadeničky opatrne uvoľnite substrát a opatrne ju z neho vyberte. Sadenice vyberajte jednu po druhej a následne saďte do novej nádoby o niečo hlbšie, ako rástli predtým. Na stonke sa vytvoria nové korienky, čo prispeje k väčšej stabilite sadeničky.
3. Vylamovanie bočných výhonkov
Aby ste podporili tvorbu plodov na rastlinách, musíte na každej rastline zaštipnúť bočné výhonky. Malé výhonky sa dajú veľmi ľahko odstraňovať. Vezmite výhonok medzi ukazovák a palec a vyštipnite ho. Zaštipovanie bočných výhonkov sa robí aj preto, aby hlavný výhonok bol dostatočne silný a zabránili ste jeho zlomeniu. Ak má rastlina príliš veľa bočných výhonkov, záhon s rajčinami sa tak môže veľmi rýchlo zahustiť, čo môže viesť k vzniku hubovitých chorôb.
4. Zavlažovanie
Závlaha je pre rajčiny najdôležitejšia. Dávajte pri tom pozor, aby ste nepremočili listy, čo môže viesť k tvorbe hubových chorôb. Zálievku treba dodávať rastlinám priamo ku koreňom.
Praktické rady
Týmto chybám sa vyhnite!
Nesprávne umiestnenie
Ak rajčiny vysadíte na príliš tienisté miesto, môžu uhynúť alebo budú rásť príliš pomaly.
Nesprávne načasovanie
Mnohí začínajú s predpestovaním sadeničiek príliš skoro. To môže viesť k vädnutiu rastliniek pre nedostatok svetla.
Nedostatok miesta
Ak sú rastliny umiestnené príliš blízko seba, odoberajú si svetlo aj zdravé prúdenie vzduchu a dochádza k tvorbe plesne.
Príliš veľa alebo málo vody
Málo vody spomaľuje rast, naopak, podmáčanie vedie ku hnitiu koreňov.
Text: Jana Komadelová
Foto: shutterstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám
Takže :
1. nesaďte viac semienok do kvetináčov alebo nádob na predpestovanie. Do každého ( menšieho plastového kvetináčika dajte iba jedno semienko, vyhnete sa tomu najhlúpejšiemu úkonu a to je presádzanie resp. pikírovanie. A po celý čas predpestovania až do výsadby do pôdy pestujte v tomto jednom kvetináčiku.
2.po vložení semienka ho nepolievajte, lebo vám to semienko vyplaví na povrch.
Je omnoho lepšie, keď substrát pred vložením semienka navlhčíte resp. premokríte a sadíte do už vlhkého substrátu. Semienko nedávajte tak hlboko, stačí 2-3 mm, len tak, aby ste ho nevideli. Keď ho zahrniete vlhkým substrátom, tak nepolievajte, ale iba postrekujte hocijakým malým postrekovačom len tak, aby bol substrát stále vlhký / nie premočený/.
3. Nesaďte suché semienka, ale najprv si semienka položte na mokrú vatu do tepla a sledujte, kedy zo semienka vyraší chvostík a až potom takéto semienka s chvostíkom saďte po jednom do kvetináčikov.
4. Robím to viac ako 20 rokov a mám 100% ujateľnosť semienok.