Zdravá zelenina priamo z jarnej záhradky
Jar k nám opäť zavíta neodkladne a neodolateľne. Preto prinášame tipy na vitamíny aj z vlastnej hriadky. Čo budeme potrebovať? Chuť do práce, pripravenú hriadku, dobré náradie, semená rôznych druhov zelenín a dobré počasie...
Galéria
Foto: isifa/Shutterstock
JARNÁ REĎKOVKA
(Raphanus sativus var. radicula)
Má veľmi krátke obdobie vegetácie, len 30 – 40 dní od výsevu po zber. Pestovať ju možno vonku na záhone aj v severných oblastiach, v skleníku, parenisku, dokonca dorastie i v hlbšej okennej debničke. Je potrebné dať pozor na výber správnej odrody podľa obdobia pestovania, na ktoré bola odroda vyšľachtená. Reďkovka je jednoročná rastlina dlhého dňa. Optimálna teplota na pestovanie je +15 až +17 °C. Semienka klíčia už pri teplote pôdy 2 – 3 °C. Mladé rastlinky krátkodobo znesú aj teploty pod bodom mrazu -2 až -3 °C, staršie aj -6 °C. Pôdy sú vhodné ľahšie, piesočnato-hlinité, bohaté na humus. Pôdu stačí plytko povrchovo skypriť do hĺbky cca 2 – 3 cm.
Ako na to
• Vysievame priamo na záhon, najlepšie do riadkov vzdialených od seba 15 – 20 cm, hĺbka výsevu je cca 3 cm. Vysievame nahusto, ale snažíme sa sypať semienka do brázdičky redšie, aby sme nemuseli jednotiť. Ak je porast predsa len príliš hustý, jednotíme v riadku na vzdialenosť 3 – 5 cm. Postačí však zber prebierkou, len čo buľvičky dorastú do priemeru 1,5 cm. Najvhodnejší je presný výsev. Vysievame po 1 semienku na presnú vzdialenosť cca 5 cm. Nevýhodou je, že nemusí vzísť každé semienko a v riadku sú medzery. Pri výseve naširoko rozhodíme semená vejárovito naširoko. Nemáme však istotu hĺbky výsevu, semienka je potrebné hrabľami zatlačiť do pôdy, ale i tak niektoré zostanú na povrchu pôdy, prípadne vôbec nevyklíčia. Výsev naširoko je vhodný pri pestovaní v okennej debničke.
• Ak to stav pôdy a priebeh počasia dovolia, na vonkajší záhon vysievame už koncom februára a v priebehu marca. Najlepší je postupný výsev približne každé 2 – 3 týždne na postupný zber od jari.
Výber odrody
• Odrody červenej farby sú napr. ,Bio Saxa 2‘, ,Donar F1‘, ,Carmen‘, ,Ester‘, ,Escala F1‘, ,Celesta F1‘, ,Cherry Belle‘, ,Faraon‘, ,Ilka‘, ,Parat‘, ‘Princ Rotin‘, ,Prima‘, ,Primara F1‘, ,Raxe‘, ‘Ria‘, ,Rodos‘, ,Rudi‘, ,Katka‘, ,Korál‘, ,Korund‘, ,Kvarta‘, ,Kvinta‘, ,Kvintara F1‘, ,Lada‘, ,Maria‘, ,Milka‘, ,Lidka‘, ,Saxa 3‘, ,Sexta‘, ,Sora‘, ,Stela‘, ,Tercia‘, ,Teko‘, ,Věra‘, ,Vinara F1‘.
• Fialová je odroda ,Viola‘; biela guľatá je ,Alba‘, ,Albena‘, oválna ,Blanka‘, ,Sniezka‘, ,Whitney‘, podlhovasté biele buľvičky majú ,Cencúľ‘, ‘Rampouch‘; typicky žlté sú odrody ,Helios‘ a ‘Zlata‘.
• Kombinovanú červeno-bielu farbu majú odrody ,Duo‘, ‘Poloneza‘ aj ,Root vegetables‘, podlhovasté buľvy tvoria odrody ,Slavia‘, ,Slovana‘, ,Flamboyant‘; fialovo-biela valcovitá je odroda ,Felicia‘.
Foto: isifa/Shutterstock
CHREN DEDINSKÝ
(Armoracia rusticana)
Má nezameniteľnú chuť spôsobenú horčičnými a sírnymi silicami. Na pestovanie je úplne nenáročný. Určite v záhradke nájdeme polotienisté miesto s hlbokou, dostatočne vlhkou a výživnou pôdou a vlhkejším ovzduším. Chren je síce trváca zelenina, ale na konzum sú najlepšie mladé 1- až 2-ročné korienky.
Ako na to
Odrezky hrubé asi 1 – 2 cm, dlhé 20 – 30 cm vysadíme koncom marca do riadkov od seba vzdialených 50 cm. Vkladáme ich do brázdy vodorovne na vzdialenosť 10 cm od seba, hĺbka výsadby je cca 15 cm. Po vysadení brázdu zahrnieme a pôdu pritlačíme. Pôdu medzi radmi kypríme, v prípade sucha zavlažujeme. Mladé bočné korienky zberáme v októbri až novembri.
Výber odrody
Z odrôd sú pestované najmä ,Krenox‘ a ,Malén‘.
Foto: isifa/Shutterstock
SLADKÝ ZELENÝ HRÁŠOK
Prvý sladký hrášok môžeme zberať už koncom mája, cca 80 dní po výseve. Je aj výbornou predplodinou pre všetky neskôr pestované zeleniny (paprika, rajčiny, zemiaky, melóny, uhorky, zeler…).
Hrach siaty (Pisum sativum) je síce zo strukovín najmenej náročný, patrí však medzi zeleniny stredne náročné na živiny. Na to sa často zabúda, pretože je všeobecne známe, že si dokáže symbiózou s hrčkotvornými baktériami zabezpečiť potrebnú dávku dusíka. Nesmieme však zabudnúť na fosfor, ktorý podmieňuje kvitnutie, a draslík, ktorý podporuje odolnosť proti nepriaznivým vplyvom. Na vlahu je náročný najmä v čase kvitnutia a tvorby zŕn. Hrášku vyhovuje stredne ťažká, piesočnato-hlinitá až hlinitá, dostatočne vzdušná, neutrálna až slabo zásaditá pôda. Zamokrenú pôdu neznáša.
Ako na to
• Vysievame veľmi skoro na jar. V južných oblastiach už začiatkom marca, ak je vhodné počasie aj koncom februára. Klíči pri teplote +1 až +2 °C, rásť začína pri teplote +5 °C. Výsevy môžeme opakovať každé 2 týždne na postupný zber a až do augusta na zber na jeseň. Výhodou je, že po vzídení znáša aj nízke, dokonca mínusové teploty do –4 °C.
• Vysievame do 1 radu alebo na hriadku, na záhone do 3 – 4 riadkov od seba vzdialených 30 – 40 cm. Medzi semienkami v riadku dodržíme vzdialenosť 5 cm. Hĺbka výsevu stačí 5 – 7 cm. Môžeme vysievať aj „pod motyčku“ t. j. v riadku motyčkou vyhĺbime plytkú jamku, asi 5 – 8 cm hlbokú, vhodíme za štipku (10 – 12 zŕn) hráškov, zasypeme pôdou a jemne pristúpime. Jamky by mali byť od seba vzdialené 40 – 50 cm.
• Občas pôdu prekypríme. K rastlinám môžeme dať ako oporu suché konáriky, aby neležali na pôde a nezačali hniť. Vysoké odrody je vhodnejšie pestovať na sieti. K rastlinám prihŕňame pôdu, aby boli stabilnejšie.
Foto: isifa/Shutterstock
Výber odrody
Stržňové odrody hrachu
• veľmi skoré – čas vegetácie do 70 dní: ,Avola‘, ,Junos‘, ,Oskar,‘
• skoré: ,David‘, ,Rondo‘, ,Radovan,‘
• neskoré – čas vegetácie min. 90 dní: ,Alderman‘, ,Ambassador‘, ,Cetris‘, ,Dalila‘, ,Lancet‘, ,Blauwschokker‘ s fialovými strukmi
Cukrové odrody hrachu
Sú vhodné najmä do záhradiek, struky sa konzumujú celé aj s chlopňami. Zberajú sa skôr, ešte kým v nich nie sú semená zrelé.
• cukrový hrach: ,Ambrosia‘, ,Carouby‘, ,Zuccola‘
Maxihrášok za miničas
Maxi cukrový hrášok ,Alderman‘ je popínavý, pri pestovaní potrebuje oporu, má veľké struky aj zrniečka. Veľké strúčiky má aj poloneskorá odroda cukrového hrachu ,Sveet Salome‘. Dorastá do výšky 150 – 200 cm, vhodná opora je sieť. Má krátke obdobie vegetácie – od výsevu po zber uplynie približne 57 dní. Zberá sa postupne v priebehu 14 dní. Na konzum sa používajú celé struky s nedozretými semienkami, surové alebo uvarené ako príloha.
Foto: isifa/Shutterstock
MLADÁ CIBUĽKA
Aká by to bola jar bez zelenej cibuľky s maslovým chlebíkom? Cibuľa, podobne ako pažítka, cesnak a pór, dodáva nášmu telu vitamíny, minerálne látky, stopové prvky, ale najmä obsahuje allicín, ktorý spôsobuje štipľavú chuť a má antibiotické účinky.
Ako na to
• Na pestovanie vyberieme teplejšie a suchšie stanovište. Ak sme hriadku nestihli pripraviť na jeseň, na jar pripravíme záhon aspoň 10 dní pred sadením či sejbou, aby pôda dostatočne uľahla a neboli v nej hrudy.
• Na dopestovanie mladej cibuľky je najlepšie vysadiť malú cibuľku sadzačku s priemerom 1,5 – 2 cm. V obchodnom centre kúpime 0,5 kg vrecko sadzačky bielej, žltej či červenej za cca 1,50 €. Pred výsadbou cibuľky namočíme na 12 hodín do vody zohriatej na 30 – 35 °C a necháme oschnúť, urýchli sa rast. Vysádzame v priebehu marca, začiatkom apríla v spone 25 – 30 × 10 cm. Hĺbka výsadby je 2 – 3 cm tak, aby kŕčik cibule bol pod povrchom pôdy. Vysádzame ručne pomocou kolíka alebo priamo palcom zatlačíme sadzačku do pôdy. Vtedy sa ideálne dotýka podcibulie (podpučie) pôdy, dobre zakorení a cibuľka rýchlo rastie. V riadku je možné cibuľku na zber za zelena sadiť aj hustejšie, lebo ju budeme zberať postupne. Prvé cibuľky zberáme približne po 4 – 6 týždňoch, keď majú hrúbku asi 1 cm a dostatočné dlhú vybielenú časť.
• Cibuľku na zber za zelena môžeme dopestovať aj priamou sejbou obaľovaného osiva alebo použitím výsevných pásikov.
• Pred škodcami – mínerkou pórovou a kvetárkou cibuľovou porast chránime zakrytím bielou netkanou textíliou počas celého času pestovania 4 – 6 týždňov.
Výber odrody
• Z odrôd je možné vybrať napr. žlté ‚Dagmar‘, ‚Lusy‘, ‚Všetana‘, ‚Štuttgartská‘, ‚Zittauer‘; červené ‚Braunschweiger‘, ‚Grenada‘, ‚Karmen‘, biele ‚Blanca‘, ‚White Lisbon‘; podlhovasté cibule má napr. žltá odroda ‚Elista‘ .
Foto: isifa/Shutterstock
RÝCHLE NOVÉ ZEMIAKY
Zemiaky majú dlhé obdobie vegetačného pokoja. Ak chceme úrodu zberať skôr, je potrebné hľuzy naklíčiť. Naklíčenie zvyšuje úrodu, skracuje vegetačné obdobie až o 2 – 3 týždne a porast je zdravší, vyrovnanejší, lebo na nakličovanie sme vyberali len zdravé a nepoškodené hľuzy. Ak dáme naklíčiť 20 – 30 zemiakov, už v máji môžeme zberať nové.
Ako na to
• Hľuzy rozložíme v jednej vrstve tesne vedľa seba do debničky aspoň 3 týždne pred plánovanou výsadbou, t. j. najlepšie v priebehu februára. Debničku uložíme na svetlé miesto s teplotou 15 – 18 °C. Správne naklíčené hľuzy majú klíčky pevné, pekne vyfarbené (ružové, zelené), dlhé cca 2 – 3 cm. Ak by sme zemiaky nechali v tme, klíčky by boli tenké, krehké, ľahko by sa odlomili.
• Naklíčené hľuzy vysádzame koncom marca do riadkov od seba vzdialených 60 – 70 cm, v riadku na vzdialenosť 30 cm, hĺbka výsadby je cca 8 cm. Vysadené hľuzy viackrát obhrnieme pôdou. Čím sú riadky vyššie, tým majú hľuzy viac priestoru pre rast, sú chránené pred plesňou zemiakovou a lepšie sa v pôde udržiava teplota a vlaha.
• Dostatočná vrstva pôdy zabraňuje zelenaniu zemiakov. Proti pásavke zemiakovej najlepšie zakročíme mechanicky – zberom dospelých chrobákov a odtrhnutím listov s nakladenými vajíčkami.
• Zberáme, keď sú hľuzy ešte nevyzreté a veľmi vodové. Uvarené s bryndzou, tvarohom, mladou cibuľkou alebo poliate maslom chutia skvele.
Výber odrody
• Na skorý zber vyberieme skoré odrody, napr. ,Erídia‘, ,Svella‘, ,Viola‘, ,Rumelia‘, ,Malvina‘; prípadne stredne skoré, napr. ,Arlet‘, ,Arwen‘, ,Timea‘, ,Megan‘, ,Spinela‘.
Foto: isifa/Shutterstock
VYBERÁME RAJČINY
Samozrejme, na výsadbu priesad na záhony je ešte priskoro, ale na dopestovanie priesad je správne obdobie.
Výber odrody
Kolíkové odrody dorastajú do výšky až 1,60 m a viac. Potrebujú pri pestovaní oporu – kolík. Je potrebné ich počas vegetácie včas vyštipovať, viesť na 1 – 2 výhonky a postupne priväzovať ku kolíku.
• Z odrôd sú v ponuke napr. veľmi skorá ,Bejbino F1‘– plody majú priemer 2 – 3 cm; ,Parto F1‘ sa dá dlhodobejšie skladovať, plody nepraskajú; ,Tipo F1‘ má guľaté plody, ,Torino F1‘ je skorá rýchlo rastúca odroda; stále obľúbená klasika ,Tornádo F1‘ dáva stabilné úrody, rovnomerne vyzrieva; ,Toro F1‘ je veľmi skorá odroda s guľovitými plodmi; ,Štart F1‘ tvorí stredne veľké plody; poloskorá odroda ,Corsaro F1‘ má plody oválne (130 – 150 g); skorá je ,San Marzano Gigante 3‘, ktorej plody sú oválne (do 150 g); ,Stupické poľné skoré‘ je veľmi skorá odroda s chutnými plocho-guľovitými plodmi; pre maškrtné jazýčky je určená odroda ,Mini‘, čerešňovité plody (18 – 22 g), sú usporiadané v strapcoch, dozrievajú rovnomerne, veľmi dobre odolávajú praskaniu a zberajú sa ako strapec; ,Bibi‘ má srdcovité miniplody, je veľmi skorá, tmavočervená, zberá sa ako celý strapec; odroda ,Datlo‘ je veľmi skorá (16 – 20 g), majú oválny tvar podobný datli; podobne odroda ,Pollicino‘ má drobné plody tvaru ďatle (do 30 g); poloskorá odroda ,Beefmaster VFN F1‘ tvorí, naopak, obrovské mäsité maxiplody (až 400 g); ,Yellow Gazzi Ribbed‘ má veľké plody žltooranžovej farby; ,Homestead‘ je mäkšia poloskorá mäsitá odroda (do 400 g); ,Green zebra‘ je odroda skorá, plody sú mäkšie plocho-guľovité, zeleno-pásikavé; ,Oxheart‘ má plody mäkké, srdcovité (do 250 g); žlté drobné hruštičkovité plody (15 – 20 g) má odroda ,Perun‘.
Kríčkové odrody dorastajú do 60 – 70 cm, majú kompaktný vzrast, prípadne rozložitý alebo previsnutý. Sú vhodné na pestovanie v nádobách ako tzv. balkónovky, opora síce nie je nevyhnutná, ale vhodná; výhodou je, že netreba vyštipovať bočné výhonky.
• Kríčkové odrody skoré sú napr. ,Darinka F1‘ s červenými guľatými plodmi; ,Minigold‘ má plody drobné, čerešňovité, oranžovožlté; veľmi skoré odrody sú ,Šejk‘, plody má oválne, červené (do 80 g); ,Diana‘ má plody menšie, guľaté, je vhodná do ťažších a vlhkejších pôd; poloskoré odrody sú ,Tereza F1‘ (až 150 g); ,Pavlína‘ má plody plocho-guľovité (až 130 g); zaujímavé oranžové plody má odroda ,Oranže‘; proti suchu a vysokým teplotám je odolná odroda ,Orbit‘; previsnutý vzrast majú odrody ,Tumbling Tom Yellow‘ s drobnými čerešňovitými žltooranžovými plodmi; ,Tumling Tom Red‘ má zasa plody červené; na balkóny, terasy, do malých záhrad je vhodná aj poloskorá odroda ,Karla‘, plody má plocho guľovité, červené, veľmi pevné.
Foto: isifa/Shutterstock
Dobrí jarní pomocníci
VÝSEVNÉ PÁSIKY
• Ušetria „kopec“ namáhavej práce, ako je napríklad dlhé zohýnanie pri výseve a prerieďovaní – jednotení hustého porastu. Sú moderné a ekologické. Semienka sú zaliate v presne určenej vzdialenosti vo vodorozpustnej priesvitnej fólii. Fólia sa v pôde rozpúšťa bez zvyškov. Manipulácia s výsevnými pásikmi je veľmi jednoduchá, pohodlná a rýchla.
• Semená v pásiku sú obvykle obaľované – kalibrované na určitú veľkosť. Na obalenie sa používa organicko-minerálny materiál, obohatený o pesticídy a malé množstvo hnojiva. V pôde sa obal postupne uvoľní a rozloží. Zároveň má semienko k dispozícii štartovaciu dávku živín. Obal je farebný, v pôde výrazný, umožňuje ľahšie a presné uloženie pásika.
• Pred položením výsevného pásika do jarčeka nalejeme vodu, necháme vsiaknuť, až potom vložíme pásik. Vodu môžeme naliať aj pred voľným výsevom semien, aby klíčiace semienka mali dostatok vlahy.
• V ponuke sú aj pásiky kombinované z viacerých druhov zeleniny, napr. reďkovka s mrkvou, šalátom hlávkovým, cibuľou, petržlenom. Z jedného výsevu, z jednej hriadky môžeme tak zberať 2 – 3 zeleniny v jednej sezóne. V ponuke záhradníctiev sú aj kolekcie rôznych druhov koreňovej, listovej, cibuľovej a aj plodovej zeleniny. Ceny sú v závislosti od kombinácie od 3 do 5 €.
ŠPECIÁLNA VÝSEVNÁ LATKA
• Poslúži na vytvorenie výsevnej brázdičky potrebnej hĺbky pri výseve menšieho množstva drobných semien zeleniny a kvetín. Manipulácia s latkou je jednoduchá a rýchla. Aj samotná latka je ľahká ako pierko, dlhá 1 m. Hranu latky – dosky kývavým pohybom rukami zatlačíme do skyprenej pôdy. Vložíme výsevný pásik alebo vysejeme semienka.
• Dno aj boky brázdy sú spevnené, všetky semienka sú vysiate v rovnakej hĺbke, majú zabezpečenú rovnomernú vlhkosť potrebnú na vzchádzanie, a preto budú vzchádzať rovnomerne. Latka – doska sa nazýva aj sedoska, cena je 2,20 €.
(*Sedoska preto, lebo ju dodáva firma SEDOS Krakovany).
HORNBACH RADÍ
Vysievanie zeleniny
Predpestovanie sadeníc na začiatku roka má svoje výhody. Tento čas je dobré využiť na vysievanie zeleru, brokolice, paradajok, petržlenu či papriky. Za úsilie vynaložené v prvých mesiacoch roka sa vám neskôr rastliny odvďačia bohatou úrodou.
Rôzne druhy zeleniny však majú aj odlišné požiadavky na priestor, teplotu a vlahu. Myslite na to ešte pred začiatkom siatia. Napríklad, hrach, špenát, fazuľa či mrkva znesú aj chladnejšiu zeminu. Naopak, šalátom, paprikám, rajčinám a hlávkovej zelenine ako kapusta, brokolica alebo karfiol viac prospieva teplejšie prostredie. V projektových marketoch Hornbach môžete kúpiť výsevné substráty Floraself, ktoré sú ideálne na predpestovanie rastlín.
Foto: isifa/Shutterstock
Ako správne zasievať?
Ak sa odhodláte vrhnúť na predpestovanie, naplňte výsevnú misku do dvoch tretín substrátom určeným na pestovanie zeleniny, najlepšie s nízkym obsahom živín. Semená rozložte rovnomerne po zemine a ďalšou vrstvou ich zakryte. Substrát mierne zvlhčite vodou a pokryte poklopom, cez ktorý bude môcť k semenu prenikať denné svetlo. Nezabudnite občas poklop odkryť, aby sa substrát prevzdušnil a nezačal hniť.
Po vyklíčení môžete rastliny presadiť. V projektových marketoch kúpite špeciálne rašelinové kvetináče, do ktorých bezpečne zasadíte krehké klíčky. Keď chcete výhonkom poskytnúť čo najlepšiu ochranu, môžete využiť aj záhradné geotextílie, parenisko alebo fóliovník.
Či už s pestovaním ešte len začínate, alebo ste ostrieľaný záhradkár, nové náradie do záhradky potrebuje každý pestovateľ. Pokiaľ sa vám minul substrát a hnojivo, rozbil postrekovač alebo nemáte do čoho presádzať vypestované rastlinky, nezabúdajte, že v Hornbachu výhodne nakúpite kompletný záhradný sortiment vďaka záruke trvalo nízkych cien.
Text: Ing. Hana Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám 2/2018
Komentáre