Opelivosť: Dôležité kritérium výberu ovocných stromčekov
Zvyčajne si nové ovocné stromčeky vyberáme podľa toho, čím chceme spestriť našu záhradu. Pozeráme sa, ako sú výpestky zdravé, a na chuť a farbu či využitie danej odrody. Dôležitým kritériom pri výbere ovocných stromčekov je aj ich opelivosť.
Galéria
Ak totiž pri výbere výpestku neberieme ohľad na jeho opelivosť, môže sa stať, že i pri tej najlepšej starostlivosti sa nedočkáme vytúženej úrody alebo bude podstatne slabšia, ako by sme očakávali. Tieto problémy sa najviac týkajú čerešňových stromčekov, ale záhradkári sa s nimi stretávajú aj pri hruškách a jabloniach. Dôležitým faktom, ktorý treba vopred vedieť je, že väčšina čerešní je podobne, ako jablone a hrušky cudzoopelivá.
Čo znamená cudzoopelivosť?
Cudzoopelivé ovocné stromčeky potrebujú na to, aby mali úrodu v blízkosti iné kvitnúce odrody svojho druhu. Hovorí sa im opeľovače. S nimi si vzájomne vymenia peľ. Preto je dôležité vyberať si v odborných predajniach a poradiť sa s pracovníkmi, ktorí o tomto pre úrodu dôležitom momente vedia a mali by vás informovať.
Foto: iStock.com
Ako je to s opelivosťou jednotlivých druhov ovocia?
Jablone a hrušky
Spomenuli sme, že jablone a hrušky sú prevažne codzoopelivé, teda potrebujú mať v blízkosti opeľovača. Avšak i napriek tomu môže niekedy dôjsť k problémom s úrodou. Prečo? Existuje ďalší faktor, ktorému sa hovorí geneticky podmienená peľová inkompatipilita – teda neschopnosť vzájomného opelenia niektorých odrôd. Z tohto pohľadu sa nedočkáme vzájomného oplodnenia jabĺk odrody Merlose a Jonathan, Jonagold a Golden Delicious, Goldstar a Topas. Ani odrody Jonagold, Boskoopské červené alebo Mutsu nie sú vhodnými opeľovačmi.
Foto: iStock.com
Čerešne a višne
Z čerešní sa navzájom neopelia odrody Karešova, Troprichterova a Van, Kordia, Granát, Těchlovan, Burlat a Kordia. Dnes sú na trhu však už aj samoopelivé odrody, z ktorých sú najznámejšie Stella, Lapins, Sunburst, Sweetheart, Halka, Blaze Star, Early Star, Lala. Višne sú väčšinou samoopelivé alebo čiastočne samoopelivé. Cudzoopelivé sú odrody Köröšská, Vackova, ktoré potrebujú opeľovača. Opeľovačom skorých odrôd višní môže byť aj neskoršia čerešňa.
Slivkoviny
Zo slivkovín sú cudzoopelivé odrody: Zelená ringlota, President, Althanova, Čačanská najbolja, čiastočne samoopelivé: Nancyská, Wazonova ringlota a samoopelivé: Domáca veľkoplodá, Herman, Valor, Elena, Jojo, Stanley, Tophit, Topking, Topper, Čačanská lepotica, Wangenheimova, Duranzia, Ontario.
Foto: iStock.com
Marhule a broskyne
Najjednoduchšia je situácia pri marhuliach a broskyniach – väčšina odrôd je samoopelivá a nepotrebujú opeľovača. Cudzoopelivé sú odrody marhule Leskora, Holubova a Orange Red.
Sabína Zavarská
Foto: iStock.com
Zdroj: Ivan Hričovský – Lucia Harničárová – Boris Horák: OVOCNÁ ZÁHRADA, Práce podľa mesiacov
Z čerešní sa navzájom neopelia odrody Karešova, Troprichterova a Van, Kordia, Granát a Těchlovan, Granát, Burlat a Kordia. Dnes sú na trhu však už aj samoopelivé odrody, z ktorých sú najznámejšie Karešova, Troprichterova a Van, Kordia, Granát a Těchlovan, Granát, Burlat a Kordia.
…keby to autor aj čítal po sebe…
Dobrý deň, možno by bol tento článok veľmi užitočný, keby ste nevybrali taký mätúci spôsob písania v súvetiach… V jednotlivých vetách sú toľkokrát spojka „a“ a čiarka, čo vedie k totálnemu zmätku – čo sa vlastne s čím neopeľuje, čo áno – pri jabloniach napr. je to totálny chaos…dalo sa to uviesť aj v dvoch stĺpcoch a hneď by bolo každému jasné… škoda