čerešňa
Galéria (7) Zdroj: istock

Najčastejšie problémy čerešní: Viete, čo na ne pomáha?

Stalo sa to aj vám? Namiesto bohatej chutnej úrody ste si všimli, že vaša čerešňa nevyzerá, ako by mala. Čo sa deje? Ako zistiť čo ju trápi a ako jej pomôcť?

Galéria

čerešňa
čerešňa
čerešňa
striekanie čerešní
čerešňa
čerešňa

Keď skúsený záhradník zistí, že jeho čerešňa vyzerá zle, že niečo nie je v poriadku, nestráca čas. Čím skôr zistíte, čo presne čerešňu trápi, tým lepšie. Mnohé ochorenia čerešní postupujú rýchlo, zhoršujú sa, keď sa neliečia a niektoré môžu byť pre váš strom dokonca i osudné. Našťastie, nie je náročné diagnostikovať problém, pretože bežné choroby čerešne sú ľahko rozpoznateľné – majú jasné príznaky.

čerešňa
Zdroj: istock.com

Škvrnitosť listov čerešní

Ochorenie spôsobuje huba Blumeriella jaapi, ktorá sa vyskytuje najmä vo vlhkejších oblastiach Slovenska. Spoznáte ju jednoducho: postihnuté listy žltnú, neraz už v júli opadávajú.

Neprehliadnite:

Ako nemať červivé čerešne?

Ak ste mali už v minulosti problém s touto chorobou, oplatí sa ošetriť čerešne a višne preventívne približne tri týždne po odkvitnutí. Prípravok voľte na prírodnej báze, pri intenzívnejšom výskyte sa poraďte v predajniach so záhradníckymi potrebami.

čerešňa
Zdroj: istock

Dierkovitosť listov čerešne

Všimli ste si na listoch malé či väčšie dierky? Aj za toto ochorenie môže huba, i keď iná – Clasterosporium carpophilum. Najskôr sa na listoch objavujú ostro ohraničené hnedé škvrny, tie neskôr z listu vypadnú a zostanú dierky. Ochorenie môže postihnúť aj marhule, višne či slivky.

Huba často prežíva v záhradách aj cez zimu, najmä keď neodstraňujeme choré a suché časti stromov či opadané lístie. Pri spozorovaní intenzívneho výskytu pomôže postrek.

čerešňa
Zdroj: istock.com

Moníliová hniloba

Ďalšie hubové ochorenie, ktoré môže výrazne poškodiť stromy čerešní. Spôsobuje ju huba Monilia laxa, ktorá síce zdravé ovocie neinfikuje, ale veľmi ľahko preniká do plodov poškodených hmyzom či poveternostnými vplyvmi. Pomôžu dobre načasované postreky, odstraňovanie poškodeného a zberanie hnilého ovocia. Na všetky hubové ochorenia zaberajú fungicídne prípravky.

čerešňa
Zdroj: istock.com

Vrtivka čerešňová

Nielen choroby, ale aj škodcovia môžu ohroziť úrodu čerešní. Jedným z najčastejších a najnepríjemnejších škodcov je vrtivka čerešňová (Rhagoletis cerasi). Larvy tejto muchy, spôsobujú červivosť plodov neskorších odrôd čerešní a višní. Je dobré vedieť, že kukle vrtivky prezimujú pod čerešňami a višňami plytko v pôde. Rojiť sa začnú približne v polovici mája.

Neprehliadnite:

Výborný trik, ako odkôstkovať čerešne za pár sekúnd

Na zistenie výskytu a odchyt škodcu poslúžia žlté lepové pásy, ktoré je vhodné zavesiť do koruny stromov už začiatkom mája. V prípade silného výskytu pomôže opakovaný postrek, ideálne už na začiatku kladenia vajíčok.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

  1. Jozef Bobák says:

    Mám po úrode čerešní.
    Možete mi poradiť ,ako sa vyhnuť opakovanému opadavaniu plodov
    čerešne Kordia a Regina. V tomto období maju na seba čierne bodky,uschynajú
    takmer všetky opadadú. Je to vertivka čerešnová,alebo niečo iné.
    Dakujem za radu

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje