Ako sa dá vypestovať čerešňa z kôstky? Čo pri tom musíte dodržať a ako postupovať?

Čerešne v ruke
Zdroj: iStock

Ak ste milovníkmi čerešní, tak u vás určite nie je núdza o čerešňové kôstky. Zvyčajne končia v koši. Premýšľali ste však niekedy nad tým, či je z nich možné vypestovať novú čerešňu?

Pestovanie čerešní z kôstky je nielen lacné, ale aj zábavné. Samozrejme, potrebujete poriadnu dávku trpezlivosti. Ak to chcete vyskúšať, vyberte si chemicky neošetrené čerešne z farmárskeho trhu s tou najlepšou chuťou. Čerešne z bežných obchodov s potravinami nefungujú na tento účel dobre, pretože sú skladované v chlade.

Strom čerešne
Zdroj: iStock

Ako pripraviť kôstky na sadenie?

Teraz vás čaká najnáročnejšia úloha: šťavnaté plody, ktoré ste si kúpili, musíte aj zjesť. Kôstky zo zjedených čerešní vložte do misky s teplou vodou. Nechajte ich namáčať asi päť minút a potom ich zľahka vydrhnite a zbavte akejkoľvek zvyškovej dužiny.

Čisté kôstky položte na papierovú utierku a nechajte na teplom mieste tri až päť dní sušiť. Potom môžete suché kôstky preniesť do uzatvárateľnej nádoby s pevným vrchnákom. Kôstky skladujte v chladničke desať týždňov.

Kôstky z čerešní v ruke
Zdroj: iStock

Prečo treba najskôr kôstky schladiť?

Čerešne potrebujú pred jarným klíčením prejsť chladným obdobím, ktoré sa prirodzene vyskytuje počas zimy. Chladenie kôstok v chladničke umelo napodobňuje tento proces. Po desiatich týždňoch chladenia sú kôstky čerešní pripravené na výsadbu.

Ako pestovať čerešne z kôstok

Po uplynutí desiatich týždňov vyberte kôstky z chladničky a nechajte ich zohriať na izbovú teplotu. Vložte dve až tri kôstky do malej nádoby naplnenej výsadbovou zeminou a zalejte. Udržujte pôdu vlhkú. Keď sú sadenice čerešní vysoké asi 5 cm, prerieďte ich – odstráňte najslabšie rastliny a v kvetináčoch nechajte len najpevnejšie sadenice. Sadenice uchovávajte v interiéri na slnečnom mieste, kým nepominie nebezpečenstvo mrazu a potom ich presaďte von. Ak chcete vysadiť viacero stromčekov, mali by byť od seba vzdialené aspoň 6 metrov.


Dieťa s čerešňami
Zdroj: iStock

Výsadba priamo do záhrady

Môžete skúsiť aj metódu priamej výsadby kôstok do záhrady. Pri tejto metóde vynechajte chladenie v chladničke – necháte ich prejsť prirodzeným procesom chladenia cez zimu. Takže kôstky čerešní treba vysadiť von už na jeseň. Vysaďte ich hneď niekoľko, pretože niektoré nemusia vyklíčiť.

Výsadbový plát
Zdroj: iStock

Semená saďte do hĺbky 5 cm a 30 cm od seba. Označte miesta výsadby. Na jar z kôstok vyklíčia malé rastlinky. Počkajte, kým budú vysoké 20 až 30 cm a potom ich presaďte na trvalé miesto v záhrade.

Pôdu okolo sadeníc pokryte mulčom, aby ste zabránili rastu buriny a pomáhali udržiavať vlhkosť v pôde. Výsadba čerešní je teda celkom jednoduchá. Najťažšia časť pestovania čerešňových stromov z kôstok je čakanie na šťavnaté čerešne.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Komentáre

  1. To je čo za sprostosť?? Takto vyrastú iba a len plánky.

  2. Autorka tohto článku nevie čo činí. V živote asi nesadila co i len cibuľu lebo by nenapisala také dristy . Od stola sa dobre píše ale nemá o sadeni a štepeni stromcekov ani páru.

  3. Ďakujem za pekný článok. Asi to nie je pre každého, ale určite to nie je ani „sprostosť“/“dristy“. Pokiaľ na to niekto má čas, priestor a chuť… asi to bude šťastný človek. A pokiaľ sa niekto aj zamyslí (kým niečo napíše), tak asi príde na to, že aj tie štepené odrody vznikli z kôstok.

  4. V čom je tento článok užitočný. Zasadiť kôstky a čakať na plánky? Kto sa tomu rozumie nepotrebuje také primitívne rady aa kto tomu nerozumie si kúpi zaštepený stromček a počká až začne rodiť.

  5. No tak „užitočný“ môže byť podľa mňa napríklad aj pre niekoho, kto si chce vypestovať semenáčový podpník a naštepiť naň nejakú pre neho cennú (trebárs starú) odrodu. Sme predsa na „urob si sám“. 🙂
    A trvám na tom (lebo to mám viackrát vyskúšané), že taký semenáč môže byť zaujímavý aj ovocím. Ale samozrejme aj nemusí…

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.