Čerešne v ruke
Galéria (6) Zdroj: iStock

Ako sa dá vypestovať čerešňa z kôstky? Čo pri tom musíte dodržať a ako postupovať?

Ak ste milovníkmi čerešní, tak u vás určite nie je núdza o čerešňové kôstky. Zvyčajne končia v koši. Premýšľali ste však niekedy nad tým, či je z nich možné vypestovať novú čerešňu?

Galéria

Čerešne v ruke
Strom čerešne
Rozdrtené bobuľové ovocie v ruke
Dieťa s čerešňami
Výsadbový plát

Pestovanie čerešní z kôstky je nielen lacné, ale aj zábavné. Samozrejme, potrebujete poriadnu dávku trpezlivosti. Ak to chcete vyskúšať, vyberte si chemicky neošetrené čerešne z farmárskeho trhu s tou najlepšou chuťou. Čerešne z bežných obchodov s potravinami nefungujú na tento účel dobre, pretože sú skladované v chlade.

Strom čerešne
Zdroj: iStock

Ako pripraviť kôstky na sadenie?

Teraz vás čaká najnáročnejšia úloha: šťavnaté plody, ktoré ste si kúpili, musíte aj zjesť. Kôstky zo zjedených čerešní vložte do misky s teplou vodou. Nechajte ich namáčať asi päť minút a potom ich zľahka vydrhnite a zbavte akejkoľvek zvyškovej dužiny.

Čisté kôstky položte na papierovú utierku a nechajte na teplom mieste tri až päť dní sušiť. Potom môžete suché kôstky preniesť do uzatvárateľnej nádoby s pevným vrchnákom. Kôstky skladujte v chladničke desať týždňov.

Kôstky z čerešní v ruke
Zdroj: iStock

Prečo treba najskôr kôstky schladiť?

Čerešne potrebujú pred jarným klíčením prejsť chladným obdobím, ktoré sa prirodzene vyskytuje počas zimy. Chladenie kôstok v chladničke umelo napodobňuje tento proces. Po desiatich týždňoch chladenia sú kôstky čerešní pripravené na výsadbu.

Ako pestovať čerešne z kôstok

Po uplynutí desiatich týždňov vyberte kôstky z chladničky a nechajte ich zohriať na izbovú teplotu. Vložte dve až tri kôstky do malej nádoby naplnenej výsadbovou zeminou a zalejte. Udržujte pôdu vlhkú. Keď sú sadenice čerešní vysoké asi 5 cm, prerieďte ich – odstráňte najslabšie rastliny a v kvetináčoch nechajte len najpevnejšie sadenice. Sadenice uchovávajte v interiéri na slnečnom mieste, kým nepominie nebezpečenstvo mrazu a potom ich presaďte von. Ak chcete vysadiť viacero stromčekov, mali by byť od seba vzdialené aspoň 6 metrov.

Dieťa s čerešňami
Zdroj: iStock

Výsadba priamo do záhrady

Môžete skúsiť aj metódu priamej výsadby kôstok do záhrady. Pri tejto metóde vynechajte chladenie v chladničke – necháte ich prejsť prirodzeným procesom chladenia cez zimu. Takže kôstky čerešní treba vysadiť von už na jeseň. Vysaďte ich hneď niekoľko, pretože niektoré nemusia vyklíčiť.

Výsadbový plát
Zdroj: iStock

Semená saďte do hĺbky 5 cm a 30 cm od seba. Označte miesta výsadby. Na jar z kôstok vyklíčia malé rastlinky. Počkajte, kým budú vysoké 20 až 30 cm a potom ich presaďte na trvalé miesto v záhrade.

Pôdu okolo sadeníc pokryte mulčom, aby ste zabránili rastu buriny a pomáhali udržiavať vlhkosť v pôde. Výsadba čerešní je teda celkom jednoduchá. Najťažšia časť pestovania čerešňových stromov z kôstok je čakanie na šťavnaté čerešne.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

  1. Verinika says:

    To je čo za sprostosť?? Takto vyrastú iba a len plánky.

  2. Paľo says:

    Autorka tohto článku nevie čo činí. V živote asi nesadila co i len cibuľu lebo by nenapisala také dristy . Od stola sa dobre píše ale nemá o sadeni a štepeni stromcekov ani páru.

  3. Martin says:

    Ďakujem za pekný článok. Asi to nie je pre každého, ale určite to nie je ani „sprostosť“/“dristy“. Pokiaľ na to niekto má čas, priestor a chuť… asi to bude šťastný človek. A pokiaľ sa niekto aj zamyslí (kým niečo napíše), tak asi príde na to, že aj tie štepené odrody vznikli z kôstok.

  4. Dano says:

    V čom je tento článok užitočný. Zasadiť kôstky a čakať na plánky? Kto sa tomu rozumie nepotrebuje také primitívne rady aa kto tomu nerozumie si kúpi zaštepený stromček a počká až začne rodiť.

  5. Martin says:

    No tak „užitočný“ môže byť podľa mňa napríklad aj pre niekoho, kto si chce vypestovať semenáčový podpník a naštepiť naň nejakú pre neho cennú (trebárs starú) odrodu. Sme predsa na „urob si sám“. 🙂
    A trvám na tom (lebo to mám viackrát vyskúšané), že taký semenáč môže byť zaujímavý aj ovocím. Ale samozrejme aj nemusí…

  6. Emma444 says:

    To súvisí zo stupňom šlachtenia, napríklad u slivky a broskyne viac ako 50% semenáčov,
    su kvalitné stromy, ktoré rýchlo od 5 roku rodia.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.