Zaujímavosti o čerešniach: Čo o nich možno ešte neviete
Galéria (5)

Zaujímavosti o čerešniach: Čo o nich možno ešte neviete

Svetloružové kvety čerešne sú jedným zo signálov jari. Stále je však veľa faktov, ktoré o nich bežný záhradkár ani netuší. Niektoré z nich vás určite prekvapia, ale oplatí sa o nich vedieť.

Galéria

Svetloružové kvety čerešne
Svetloružové kvety čerešne
Svetloružové kvety čerešne
Svetloružové kvety čerešne

Neplodia dlho

Životnosť čerešní je kratšia ako je to u iných ovocných stromov. Zvyčajne trvá 16 až 20 rokov. Existujú aj druhy s prekvapivo dlhou životnosťou. Napríklad, čierne čerešne sa dožijú aj 250 rokov!

Okvetné lístky sú jedlé

Určite ste už videli kvety ako súčasť šalátov, či ako ozdobu jedla. Viete o tom, že takto sa dajú použiť aj okvetné lístky čerešní? Naozaj sú jedlé! Skvele chutia jemne osolené, môžete ich tiež použiť ako jedlú ozdobu alebo si z nich spraviť tradičný japonský čaj. Pozor, nikdy nejedzte kvety chemicky ošetrovaného stromu.

Foto: istock.com

Okrasné čerešne

Existujú okrasné čerešňové stromy, ktoré sa pestujú pre krásne kvety. Plody majú zvyčajne veľmi kyslé a konzumujú ich len zvieratá.

Japonský národný kvet

Kvet čerešne je japonským národným symbolom. „Sakura“ pre nich nepredstavuje len jar, ale obnovu a nádej. Japonci milujú čerešňové kvety natoľko, že tu kúpite aj zmrzlinu s príchuťou čerešňových kvetov.

Čerešňové stromy dorastajú do ohromnej výšky

Priemerná japonská čerešňa meria 7,5 metra, ale sú odrody, ktoré dorastajú do výšky viac ako 15 metrov a ich koruna môže byť široká až 12 metrov. V prirodzenom prostredí môžu dosiahnuť výšku až 23 metrov!

Vôňa čerešňového kvetu

Čerešňový kvet nefascinuje len svojou krásou, ale aj vôňou. Vôňa čerešňového kvetu je jednou z najobľúbenejších vôní v parfumoch, podobne ako vôňa santalového dreva.

Foto: istock.com

Vo Washingtone sa neoplatí lámať vetvičky

Ak sa dostanete do Washingtonu, vedzte, že sa tu neoplatí realizovať túžbu po odlomenej kvitnúcej vetvičke čerešňového stromu. Je to považované za vandalizmus, ktorý môže byť trestaný dokonca aj zatknutím.

Najviac čerešní je v Macone

Mesto Macon v Gruzínsku je domovom pre viac ako 350 000 čerešní Yoshino. Tieto stromy tu nevyrástli prirodzene. Miestny realitný maklér William A. Fickling Sr. objavil jeden z týchto stromov v roku 1949 na vlastnom pozemku. Odvtedy sa snažil o nich dozvedieť čo najviac a vytvoril obrovský čerešňový sad. Nielen domáci ho volajú „otec čerešní“.

Foto: istock.com

Viac ako 200 odrôd

Existuje viac ako 200 rôznych odrôd čerešní a ich kvety nie sú vždy ružové. Môžu byť biele, zelenožlté alebo sa ich farba môže meniť.

Sabína Zavarská
Zdroj: countryliving.com
Foto: istock.com

  1. Laco says:

    prijemne citanie. Prosim opravte par chyb (hlavne z prekladu). Mesto Macon je v americkom state Georgia, nie v Gruzinsku. Trosku chyba v clanku rozdiel medzi ceresnou a visnou

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje