Čas na ochranu ovocných stromov: Na čo nezabudnúť v ovocnej záhrade v novembri?

image 51567 25 v1

Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že v novembri majú záhradkári oddych, opak je pravdou. Skúsení záhradkári vedia, že dobrá príprava pred zimou je základom bohatej úrody a zdravých rastlín v budúcom roku. Teraz je ten správny čas na ochranu viacerých plodín.

Prevencia proti škodcom a ochoreniam

Prekontrolujte koruny stromov, odstráňte z nich všetky zabudnuté plody. Je to dôležité preto, že mnohé z nich už môžu byť napadnuté moniliózou a nákaza sa rýchlo šíri. Rovnako je potrebné prekontrolovať kmene stromov, z ktorých odstráňte starú borku a lišajníky – sú to miesta, kde môžu škodcovia v pohode prežívať, či klásť vajíčka. Skontrolujte, či sú v poriadku oporné koly a spôsob, akým sú priviazané k rastline. Staré koly, ktoré majú príznaky poškodenia radšej vymeňte za nové.

Proti kučeravosti a piadivkám

Koncom novembra je čas, kedy treba postriekať broskyne proti kučeravosti. Tento postrek má zároveň dezinfekčný účinok, čo o pol roka určite oceníte. Ak máte na stromčekoch lepové pásy, skontrolujte, či tesne priliehajú ku kmeňom. Dokážu tak chrániť stromy proti piadivkám.

Foto: istockphoto.com

Hnojenie

Na čo rozhodne netreba zabudnúť je hnojenie. V prvom rade prihnojte ovocné stromčeky dobre vyzretým kompostom. Oplatí sa poznať pôdny rozbor a podľa neho do pôdy zapracovať superfosfát a síran draselný tak, aby sa granuly nedotýkali priamo koreňov. Ak dáme urobiť chemickú analýzu záhradnej pôdy, dôležité je poznať aj hodnotu pH. Pre záhradné porasty sú najvhodnejšie neutrálne zeminy v rozmedzí od 6,5 do 7,5 pH.

Čas na ochranu jahôd

Ak máte záhradu v chladnejšej polohe alebo na mieste, kde býva často veterno, stojí za to jahody na zimu zakryť nástielkou. Môžete použiť čečinu, vyzretý kompost alebo aj pokosenú trávu.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteFoto: istockphoto.com

Skladované ovocie a zeleninu treba kontrolovať

Aspoň raz do týždňa treba skontrolovať úrodu, ktorú máte uskladnenú v pivnici či inej miestnosti. Počas dní, keď nemrzne nezabudnite na vetranie. Každý plod, ktorý nesie známky hniloby alebo inej nákazy bez odstráňte z debničky či police, lebo veľmi rýchlo sa môže rozšíriť na ďalšie plody.

Prečítajte si tiež:

10 rád, ako pomôcť ovocným drevinám, aby prežili zimu

Sabína Zavarská
Foto: istockphoto.com
Zdroj: Ivan Hričovský – Lucia Harničárová – Boris Horák: OVOCNÁ ZÁHRADA / Práce podľa mesiacov

Komentáre

  1. A čo tak natrieť kmene stromov roztokom vápna a vody ?

  2. Milan Čunderlík says:

    Mám záhadnú chorobu na plodoch jablone, kde môžem poslať vzorku na zistenie určenia napadnutia plodu. Ďakujem.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.