image 51567 25 v1

Čas na ochranu ovocných stromov: Na čo nezabudnúť v ovocnej záhrade v novembri?

Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že v novembri majú záhradkári oddych, opak je pravdou. Skúsení záhradkári vedia, že dobrá príprava pred zimou je základom bohatej úrody a zdravých rastlín v budúcom roku. Teraz je ten správny čas na ochranu viacerých plodín.

Prevencia proti škodcom a ochoreniam

Prekontrolujte koruny stromov, odstráňte z nich všetky zabudnuté plody. Je to dôležité preto, že mnohé z nich už môžu byť napadnuté moniliózou a nákaza sa rýchlo šíri. Rovnako je potrebné prekontrolovať kmene stromov, z ktorých odstráňte starú borku a lišajníky – sú to miesta, kde môžu škodcovia v pohode prežívať, či klásť vajíčka. Skontrolujte, či sú v poriadku oporné koly a spôsob, akým sú priviazané k rastline. Staré koly, ktoré majú príznaky poškodenia radšej vymeňte za nové.

Proti kučeravosti a piadivkám

Koncom novembra je čas, kedy treba postriekať broskyne proti kučeravosti. Tento postrek má zároveň dezinfekčný účinok, čo o pol roka určite oceníte. Ak máte na stromčekoch lepové pásy, skontrolujte, či tesne priliehajú ku kmeňom. Dokážu tak chrániť stromy proti piadivkám.

Foto: istockphoto.com

Hnojenie

Na čo rozhodne netreba zabudnúť je hnojenie. V prvom rade prihnojte ovocné stromčeky dobre vyzretým kompostom. Oplatí sa poznať pôdny rozbor a podľa neho do pôdy zapracovať superfosfát a síran draselný tak, aby sa granuly nedotýkali priamo koreňov. Ak dáme urobiť chemickú analýzu záhradnej pôdy, dôležité je poznať aj hodnotu pH. Pre záhradné porasty sú najvhodnejšie neutrálne zeminy v rozmedzí od 6,5 do 7,5 pH.

Čas na ochranu jahôd

Ak máte záhradu v chladnejšej polohe alebo na mieste, kde býva často veterno, stojí za to jahody na zimu zakryť nástielkou. Môžete použiť čečinu, vyzretý kompost alebo aj pokosenú trávu.

Foto: istockphoto.com

Skladované ovocie a zeleninu treba kontrolovať

Aspoň raz do týždňa treba skontrolovať úrodu, ktorú máte uskladnenú v pivnici či inej miestnosti. Počas dní, keď nemrzne nezabudnite na vetranie. Každý plod, ktorý nesie známky hniloby alebo inej nákazy bez odstráňte z debničky či police, lebo veľmi rýchlo sa môže rozšíriť na ďalšie plody.

Prečítajte si tiež:

10 rád, ako pomôcť ovocným drevinám, aby prežili zimu

Sabína Zavarská
Foto: istockphoto.com
Zdroj: Ivan Hričovský – Lucia Harničárová – Boris Horák: OVOCNÁ ZÁHRADA / Práce podľa mesiacov

  1. Peter says:

    A čo tak natrieť kmene stromov roztokom vápna a vody ?

  2. Milan Čunderlík says:

    Mám záhadnú chorobu na plodoch jablone, kde môžem poslať vzorku na zistenie určenia napadnutia plodu. Ďakujem.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.