Pestujete ovocie? Na toto v marci nezabudnite!

06.03.2018
06.03.2018 (6) (0)
Pestujete ovocie? Na toto v marci nezabudnite!

Napriek prekvapeniu na záver februára a začiatok prvého jarného mesiaca vo forme mrazov, ak chceme mať dobrú úrodu ovocia, mali by sme začať s jarnými prácami. Okrem povinného hnojenia ovocných stromov a vrúbľovania jadrovín už aj vysádzame.

Čim a ako hnojiť?

V marci by ste mali prihnojovať ovocné stromy dusíkatým hnojivom, ktoré treba zapracovať do pôdy okolo stromu. Ak neviete do akej šírky v okolí kmeňa hnojiť, napovie vám jeho koruna: plocha, ktorú prihnojíte by mala zodpovedať veľkosti koruny daného stromu.

Ošetrite broskyne

Začiatok marca je čas, kedy treba postriekať broskyne proti kučeravosti listov – prvý postrek treba stihnúť ešte v štádiu nalievania kvetných púčikov (Kuprikol 50, Cuproxat SC, Syllit 65, Champion 50 WG). Ak je daždivo, postrek opakujte v 7- až 10-dňových intervaloch až do začiatku kvitnutia. Použite organické fungicídy (Syllit 65).

Ovocná záhrada v marci

Dajte zbohom monilióze

Vhodné je tiež preventívne ošetriť marhule, višne, čerešne a slivky proti moníliovému odumieraniu kvetov a výhonkov. Prvý postrek sa zvykne robiť na začiatku kvitnutia, druhý na jeho konci.

Aké plodiny vysádzať?

VINIČ

Marec je časom na vysádzanie viniča hroznorodého. Táto činnosť má svoje zásady, ktoré sa určite oplatí dodržať:

1. hlinu najskôr dobre prekopte,

2. vykopte jamku primerane veľkú koreňovému balu sadenice, vyhĺbte ju tesne pred vysádzaním, aby pôda nevyschla,

3. do jamky najskôr vložte vyzretý kompost alebo kvalitnú záhradnú zeminu,

4. sadenice klaďte mierne šikmo tak, aby zhrubnuté miesto vrúbľovania zostalo približne 3 až 5 cm nad povrchom,

5. korene sadenice rozložíme zasypeme zeminou,

6. sadenicu jemne povytiahneme, pôdu utlačíme a polejeme.

Ovocná záhrada v marci

Ako vybrať správnu sadenicu viniča?

Pre záhradkárov sú praktickejšie kontajnerované sadenice, ktoré majú zdravý a dobre vyvinutý koreňový systém. Ak v čase sadenia majú už vypučané listy, nezabudnite hneď v prvom roku na pravidelnú ochranu proti peronospóre a roztočom.

Ovocná záhrada v marci

MALINY A RÍBEZLE

Chutné a zdravé bobuľové ovocie z vlastnej záhradky je vždy skvelou investíciou. Maliny sa spravidla vysádzajú na jeseň, ale ak ste to nestihli, môžete i teraz. Pôdu je treba prevzdušniť a zbaviť buriny. Vzdialenosť medzi jednotlivými koreňmi malín by mala byť minimálne 30 až 50 cm od seba, ríbezľové kríky saďte ešte ďalej od seba – 80 až 100 cm. Pôdu po zasadení zatlačte, sadenice polejte a výhonky, ak sú dlhšie, zrežte na 20–30 cm. Na takto vysadený záhon rozhoďte vyzretý kompost.

Ovocná záhrada v marci

Ovocná záhrada v marci

NOVÉ OVOCNÉ STROMČEKY

Teraz j správny čas aj na vysadenie teplomilných ovocných stromčekov, predovšetkým broskýň, marhúľ a mandlí. Rezom upravte korene, do výsadbovej jamy dajte kompost, miesto štepenia by malo byť približne 10 cm nad pôdou. Výdatne zalejte a urobte povýsadbový rez. Nezabudnite na oporný kôl.

Ovocná záhrada v marci

Sabína Zavarská
Zdroj: OVOCNÁ ZÁHRADA: Práce podľa mesiacov, autori: Ivan Hričovský - Lucia Harničárová – Boris Horák
Foto: isifa/shutterstock

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
Prečítajte si
Reklama