Čakanka šalátová
Zdroj: istock.com

Nechutí slimákom ani voškám! Pestovanie čakanky je jednoduché a z úrody sa môžete tešiť aj dvakrát za rok

Hľadáte niečo nové, čo by ste mohli vypestovať vo vlastnej záhradke? Niečo, čo sa pestuje jednoducho a osvieži aj váš jedálniček? Vyskúšajte zdravú a gurmánsku čakanku šalátovú. Je to kultivovaná forma čakanky listovej. Hovorí sa jej aj čakanka talianska, pretože sa bežne používa v talianskej kuchyni. Ako ju pestovať a zužitkovať?

Čakanka šalátová sa v severnom Taliansku pestuje už tisíce rokov, ale do našich moderných záhrad sa dostáva len posledné roky. Pritom pestovanie čakanky, známej vďaka svetlým farbám, chrumkavej textúre a mierne horkastej chuti, je rovnako jednoduché ako pestovanie šalátu. Dokonca možno ešte jednoduchšie, pretože čakanka nechutí slimákom, voškám, ani iným bežným škodcom šalátu.

Čo je na čakanke ešte vzácnejšie, je veľké množstvo vitamínu K, ktorý podporuje zdravie mozgu a srdca. Listy bohaté na antioxidanty obsahujú aj inulín, druh vlákniny, ktorý prospieva tráviacemu systému a zároveň výborne zasýti.

Čakanku si vychutnáte dvakrát za rok

Ďalšou výhodou čakanky šalátovej je, že ju môžete pestovať dvakrát do roka, na jar a na jeseň. K najobľúbenejším odrodám patria škvrnitá „Castelfranco“, predĺžená „Treviso“ a okrúhla červená odroda „Rossa di Chioggia“. Existuje však veľký počet odrôd – vyberte si podľa vlastných nárokov a požiadaviek na pestovanie.

Čakanka
Odroda Treviso | Zdroj: istock.com

Ako pestovať čakanku šalátovú?

Trojuholníkové semená čakanky pripomínajúce oriešky klíčia veľmi rýchlo. Už do týždňa od zasiatia si všimnete malé výhonky. Bez ohľadu na to, či plánujete výsev na jar alebo v lete, oplatí sa semená zasiať do oddelených nádobiek v interiéri a nechať ich vyklíčiť pod svetlami. Malé predpestované rastlinky vysadíme, keď je vhodné počasie a majú tri listy. Čakanka potrebuje úrodnú, dobre odvodnenú pôdu na slnečnom mieste. Rast čakanky podporíte pridaním bohatého kompostu do pôdy.

Čakanka okrem pravidelnej zálievky nepotrebuje žiadnu špeciálnu starostlivosť. Základňové listy sa rozprestierajú po pôde, čo obmedzuje rast burín. Čakanku neobľubujú takmer žiadni škodcovia. Výťažky z čakanky sú dokonca skúmané ako prírodné insekticídy budúcnosti.

Krehké vnútorné listy hlávky sa tvoria približne 60 dní po výsadbe. Ak zostrihnete hlávku opatrne a necháte veľký pahýľ, rastliny často vytvoria aj druhú hlávku.

Čakanka šalátová
Zdroj: istock.com

Rozdiel medzi jarnou a jesennou čakankou

Jarná čakanka je skvelá, ale rastliny pestované na jeseň sú ešte lepšie. Sadenice vysadené v auguste sú pripravené na zber v októbri, stačí keď ich pozberáte tesne pred prvým silným mrazom.

Čakanku môžete nechať na záhrade aj počas zimy – stačí si vybrať odolnejšie odrody. Na rastlinách, ktoré prežijú zimu, na jar rýchlo vyrastú listy a krásne modré kvety. Ideálne je časť zužitkovať a časť zasadenej čakanky nechať ísť do kvetu – na okrasu alebo kvôli semiačkam.

Čakanka šalátová
Zdroj: istock.com

Ako zužitkujete čakanku v kuchyni?

Jemné vnútorné listy sú vynikajúce na šalát, väčšie vonkajšie môžete použiť na varenie. Do čakankových listov môžete baliť mäso, zeleninu s ryžou, podusiť ich podobne ako kapustu.

Najjednoduchší recept na prípravu čakanky je rozpoliť hlávky a ugrilovať ich. Podávame s kvalitným olivovým olejom a syrom gorgonzola. Tepelná úprava skrotí akúkoľvek prebytočnú horkosť v listoch a zároveň im dodá orieškovú bohatosť. Stačí len pár minút grilovania, dusenia alebo varenia.

V šalátoch čakanka skvele funguje aj v kombinácii s ovocím, najmä s hroznom alebo s pomarančom. Očistené a osušené listy čakanky vydržia v plastových vrecúškach v chladničke niekoľko dní.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.