image 51942 25 v1

Čerstvé čakankové puky aj v zime? Ako rýchliť čakanku v pivnici

Čakanka šalátová je skvelým osviežením každého šalátu. Viete o tom, že ju môžete rýchliť aj vo vlastnej pivnici?

Táto zeleninová pochúťka nie je náročná na pestovanie, okrem záhradky, ju môžeme v zime rýchliť aj v pivnici. Je to dvojročná rastlina, pričom v prvom roku pestovania tvorí kužeľovitý koreň a nadzemnú zelenú ružicu listov. V druhom roku pestovania vyrastie vysoká a rozkonárená kvetná stoka s modrými kvetmi. Čakanke sa darí v humusových úrodných hlinitých alebo hlinito-piesočnatých pôdach.

Na puky čakanky treba myslieť už na jar

Aby sme mali i v zime dostatok živín, ktoré čakanka poskytuje, môžeme ju v pivnici rýchliť a vypestovať si (približne za mesiac) chutné jemné čakankové puky. Základom sú silné čakankové korene. Tie najlepšie získame, ak už na jar vysejeme semená čakanky do záhonu vonku a čakanku pestujeme celé leto. Na jeseň bude mať silné korene, ktoré stačí vybrať zo zeme, odkrútiť vňať, nechať 2-3 dni preschnúť a posadiť do vedier, či starých sudov. Pozor – dôležité je ponechať listy srdca, inak by z nej nič nebolo!

Foto: iStock.com

Tipy pre úspešné rýchlenie čakanky

* Na rýchlenie sú najvhodnejšie korene s hmotnosťou 200 až 300 gramov, hrúbka má byť 5 centimetrov a dĺžka 18 až 20 centimetrov.

* Korene kladieme do zeminy alebo piesku kolmo a nahusto pri sebe.

* Zemina by mala byť záhradná, premiešaná 1 : 1 s pieskom alebo môžete použiť len mierne vlhký piesok.

* Uložené korene prekryjeme pieskom alebo sypkou zeminou.

* Zeminu, respektíve piesok udržiavame stále vo vlhkom stave.

Foto: iStock.com

V chlade a v tme

Sudy či vedrá, do ktorých čakanku vysadíme, by mali byť umiestnené v chlade a oplatí sa ich prekryť tmavou nepriehľadnou fóliou alebo iným spôsobom zatemniť priestor. Čím menej svetla rastlinky majú, tým sú menej horké – avšak horkosť čakanky je pre zdravie veľmi cennou vlastnosťou.

Úroda o mesiac

Z týchto koreňov nám začnú približne o štyri až šesť týždňov postupne vychádzať svieže čakankové puky, ktoré odrežeme a koreň vyhodíme do kompostu. Prípadne môžeme olamovať listy, ktoré hneď zužitkujeme, čakankový puk nám tak dlhšie vydrží. Ešte lepšou alternatívou, je zakladať čakankové korene postupne, aby sme mohli aj úrodu zbierať postupne a čo najdlhšie.

Sabína Zavarská
Foto: iStock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.