Vitamíny z čakanky šalátovej
Galéria (4)

Vitamíny z čakanky šalátovej

Čakanka šalátová – Cichorium intybus je dvojročná rastlina. Jedlou časťou čakanky šalátovej sú vybielené puky. Obsahujú vitamín C, provitamín A a inulín, ktorý je schopný regulovať látkovú výmenu v ľudskom organizme.

Galéria

čakanka
čakanka
čakanka
V priebehu dvojročnej vegetácie prvý rok sa tvorí kužeľovitý koreň. V zimnom období ho uskladníme v pivnici pri teplote 1 až 5 °C, kde prečká do jari. Ak teplotu zvýšime, urýchlime jej rast. Na koreňoch začnú rašiť puky, ktoré využijeme v kuchyni na prípravu šalátov.

Čakanku šalátovú môžeme rýchliť niekoľkými spôsobmi. Dôležité je, že narastajúce puky nesmú prísť do styku so svetlom. V miestnosti musíme zabezpečiť teplotu 10 – 20 °C.

Čerstvá aj v zime

Čakanku rýchlime v pivniciach, skleníkoch a pareniskách. Pre potrebu jednej rodiny stačí puky rýchliť v 10 alebo 20 litrovom plastovom vedre. Najkvalitnejšie puky sú z koreňov, ktoré majú priemer 3 až 5 cm. Postupujeme tak, že korene skrátené na 16 až 18 cm poukladáme do vedra vedľa seba. Do vedra s koreňmi nalejeme asi do výšky 10 cm vodu a zakryjeme ho čiernou fóliou alebo iným nepriesvitným materiálom. Vedro umiestnite v miestnosti s teplotou v rozmedzí 10 – 20 °C. Pri vyššej teplote sa rýchlenie ešte uskorí, ale puky sú menej kvalitné. Pri nižšej teplote sú puky síce kvalitnejšie, ale doba rýchlenia je dlhšia. Rýchlenie väčšinou trvá 3 až 5 týždňov.

Ak chceme mať čerstvé puky v celom zimnom období, vždy v polovici predpokladanej doby rýchlenia zakladáme nové vedro. Puky zberáme odrezávaním alebo odlamovaním v množstve, ktoré potrebujeme pre prípravu šalátu v kuchyni.

Využitie čakankových pukov

Pred kuchynskou úpravou čakanku rýchlo opláchneme vodou a zrežeme koreň, čím odstránime časť, ktorá obsahuje najviac horkých látok. Horkastú chuť môžeme zmierniť niekoľkými kvapkami citrónu, troškou smotany alebo prisladením. Z čakankových pukov pripravujeme šalát s jablkami a chrenom, majonézou, smotanou, zeleným hráškom, alebo ju zapekáme, dusíme a pod.

Text: Ing. Katarína Kettmannová
Foto a kresby: thinkstock.com
Zodpovedný redaktor: Stanislav Botur
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o. 
–>

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.