Vylamovanie zálistkov na paradajkách
Zdroj: shutterstock.com

Dôležitá starostlivosť o paradajky: Naučte sa, ako vylamovať zálistky a kedy odstrániť aj veľké listy

Vylamovanie zálistkov je jednou z typických činností, ako usmerniť rast paradajok a presmerovať ich energiu do tvorby plodov. Čo by sa stalo, ak by ste výhony rastúce v pazuchách listov ponechali? A zamýšľali ste sa niekedy nad tým, koľko listov môžete paradajkám ubrať?

Starostlivosť pre paradajky rastúce s oporou

Medzi odrodami paradajok sú veľké rozdiely nielen pri pohľade na tvar, farbu či chuť plodov, ale aj v stavbe samotnej rastliny. Vylamovanie zálistkov, ktoré rastú v pazuchách hlavných listov, má význam predovšetkým pre tzv. tyčkové alebo kolíkové rajčiny. Ide o odrody, ktoré rastú vzpriamene, smerom do výšky a je pre ne typická stavba s jednou hlavnou stonkou, ktorá si vyžaduje oporu v podobe kolov či inej pevnej konštrukcie.

Pri bližšom pohľade na paradajku je vidieť, že v malom priestore medzi listom a stonkou vyrastá nenápadný výhonok. Postupne by rástol, olistoval sa a dokonca i vytváral kvety.

Vylamovanie zálistkov na paradajkách
Zdroj: shutterstock.com
  • Ak by sa tieto výhony na paradajkách ponechali, rastliny nadobudnú veľký objem, čo by znamenalo aj viac komplikácií s vyväzovaním, aby nedošlo k ich polámaniu.
  • Listami prehustené paradajky po daždi dlhšie presychajú a sú náchylnejšie na rozvoj hubových chorôb.
  • Tieto výhony odoberajú energiu a živiny, ktorú by hlavná stonka presmerovala do tvorby plodov. Vylamovanie drobných výhonov v pazuchách hlavných listov je preto jedným zo základných krokov v starostlivosti o paradajky. Aj vďaka tomu sú neskôr plody väčšie, chuťovo výraznejšie a dozrievajú rovnomerne.

Celkom iné je to v prípade kríčkových odrôd paradajok, ktoré vyväzovanie ani vylamovanie zálistkov nepotrebujú. Ich tvar a rovnomernosť však môžete usmerniť zastrihnutím tej časti, ktorá by ohrozovala stabilitu.

Prestrihávanie paradajok
Zdroj: shutterstock.com

Ako na paradajkách vylamovať zálistky?

Vylamovanie zálistkov na paradajkách vykonávajte pravidelne. Zálistky rastúce v pazuchách vylamujte približne vo veľkosti 3 – 5 cm kolmo na smer rastu. Mladé výhonky vylomíte jednoducho – aj pomocou nechtov. Kúsok výhonku ponechajte v pazuche (cca 1 – 2 cm). Zasuší sa a rana neohrozí list ani hlavnú stonku.

Ak nejaký výhonok prehliadnete a budete ho chcieť odstrániť neskôr, postupujte opatrne a na pomoc si vezmite ostré a čisté nožnice. Rezná rana totiž zostane väčšia a s ňou rastie i riziko, že sa stane vstupnou bránou pre infekciu.

Zrelé paradajky
Zdroj: shutterstock.com

Odstraňovať z paradajok aj veľké listy?

Okrem týchto výhonkov je zvykom odstraňovať na paradajkách aj veľké listy. Medzi záhradkármi koluje množstvo názorov o tom, koľko listov na paradajkách ponechať a či je vôbec vhodné „vyholiť“ ich z dôvodu rýchlejšieho dozrievania plodov. Ako to už v svete pestovania býva zvykom, treba sa na situáciu pozerať z viacerých uhlov pohľadu.

  • Vylamovanie hlavných listov sa vykonáva v čase, kedy sú na rajčinách strapce obsypané plodmi a niektoré tieniace listy spomaľujú dozrievanie.
  • S čistým svedomím môžete odstrániť spodné listy, ktoré prekážajú pri polievaní a sú často zmáčané a od blata. Práve od nich sa začínajú šíriť nebezpečné hubové ochorenia. S odstránením netreba váhať ani pri listoch, ktoré sú napadnuté škodcami.
  • Listy však majú pre paradajky veľký význam. Tvoria ich prirodzený habitus, chránia samotnú rastlinu pred prehrievaním a predovšetkým – v zelených listoch prebieha fotosyntéza, ktoré je pre život rastlín nevyhnutným zdrojom energie.
  • Plody, ktoré budú náhle vystavené celodennému slnečnému žiareniu po odstránení listov, ľahko utŕžia úpal (žlté škvrny), a potom sa už nikdy naplno nevyfarbia.

Ako vidíte, aj v tomto prípade platí staré známe „všetko s mierou“.

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje