Vysievanie, presádzanie, zavlažovanie, čas zberu: Všetko, čo potrebujete vedieť o pestovaní rajčín
Rajčiny pôvodne pochádzajú z Južnej a Strednej Ameriky, do Európy sa dostali až v 19. storočí. Dnes je to jeden z najobľúbenejších druhov zeleniny. Viete však, ako ich pestovať, aby ste sa dočkali bohatej úrody?
Galéria
Konzumovať rajčiny je zdravé. Táto zelenina okrem toho, že výborne chutí, obsahuje aj veľa vitamínu A, B, C a E, kyselinu listovú a vysoký podiel draslíka. Vďaka množstvu živín tieto plody pomáhajú aj detoxikovať organizmus, majú odvodňujúci účinok a dokonca posilňujú imunitný systém. Medzičasom sa vyšľachtilo množstvo odrôd, dnes ich už existuje viac ako 3 000. Už od polovice marca si tieto rastliny môžete dopestovať zo semienok doma za oknom. Od polovice mája sú mladé predpestované priesady rajčín už dostatočne silné na výsadbu von do záhona, najlepšie s ochranou pred dažďom. Vysadiť ich môžete aj do fóliovníka či do nádob na balkón. Ako ich ďalej správne pestovať, aby sa im darilo, vám ukážeme v nasledujúcich krokoch.
Osvedčené odrody
Rajčiny prichádzajú na trh v širokej škále farieb, tvarov a veľkostí. Je skvelé, ak máte možnosť dopestovať si vlastné rastlinky svojpomocne a sledovať, ako rastú. Navyše je to aj nenáročné pre vašu peňaženku. Semienka totiž stoja podstatne menej, ako keby ste si mali kúpiť už dopestované priesady. Semená je vhodné si zadovážiť už vo februári, pretože nové aj staré odrody sa môžu rýchlo vypredať. Prípadne si môžete rajčiny jednoducho rozmnožiť sami. Na tento účel odstráňte semená zo zdravej zrelej rajčiny a nechajte ich vysušiť na papieri asi 2 až 3 týždne. Mimochodom, dĺžka klíčenia semien rajčín je zvyčajne 10 až 14 dní, pri starších odrodách to môže trvať aj dlhšie.
Vyberáme odrody: Z kokteilových rajčín môžete siahnuť napríklad po nových sladkých odrodách ‘Gourmelito’, ‘Red Currant’ alebo ‘Tropical’ od firmy Floraself, ktoré kúpite v Hornbachu. Zo žltých odrôd je to odroda ‘Ildi’ od firmy Moravoseed alebo ‘Datlo’ od firmy Semo. Ak chcete vyskúšať niečo celkom nové, siahnite po hnedastej cherry odrode ‘Brunito’ F1 od Sema. Z mäsitých veľkých odrôd vhodných na kečupy a pretlaky dávame do pozornosti obrovskú odrodu ‘Brutus’ od firmy Moravoseed.
Kedysi rajčinu volali jablko lásky, pretože mala pôsobiť afrodiziakálne.
Vysievanie
Ideálny čas na pestovanie rajčín vnútri za oknom alebo v skleníku je od polovice marca do polovice apríla. Teploty by sa mali pohybovať od 20 do 24 °C. Nezabudnite, že budú potrebovať veľa svetla.
Ak plánujete vysievať viac odrôd rajčín, je dobré označiť si každý výsev názvom odrody.
Výsadbovú nádobu naplňte špeciálnym substrátom na vysievanie. V našom prípade sme použili výsevný box, ktorý sme si vyrobili zo zvyškov polystyrénu.
Mala by ním byť naplnená asi do polovice. Potom substrát zľahka utlačte.Tento špeciálny substrát má nízky obsah živín a prispieva k tomu, aby sadenice boli nútené lepšie rozvíjať svoje korene.
Teraz prichádzajú na rad semená. Pri vysievaní sa dôsledne riaďte pokynmi na zadnej strane obalu.
Semená vysejte rovnomerne po celej ploche výsevného boxu a ľahko ich do pôdy zatlačte.
Potom si výsev označte, aby ste vedeli, o ktorú odrodu ide.
Semienka pokryte len jemnou vrstvou substrátu, aby ste zabránili ich vyschnutiu.
Následne substrát opätovne jemne utlačte, aby semienka pri zálievke nevyplavilo.
Potom môžete semienka poliať vodou cez nadstavec. Substrát nesmie nikdy vyschnúť ani byť premokrený.
Na zabezpečenie skleníkového efektu a na zabránenie úniku tepla pokryte výsadbový box priehľadnou fóliou. Pod potravinovou fóliou vzniká vlhká a teplá mikroklíma, ktorá povzbudí rýchlejšie klíčenie semien.
Do fólie urobte nožnicami otvory na lepšiu cirkuláciu vzduchu. Zabránite tak plesniveniu substrátu.
Presádzanie sadeníc
Prvé semenáčiky sa objavia po 10 až 14 dňoch. Tie treba presadiť, hneď ako sa na nich objavia prvé listy. To je zvyčajne po troch až štyroch týždňoch.
Tu môžete celkom jasne vidieť, ako sa vytvorili prvé listy. Teraz je čas na ich presadenie.
Naplňte kvetináče (rôzne nádoby) kvalitnou záhradnou pôdou. Priemer nádoby by mal byť aspoň 10 cm. Nádoby by mali mať na dne jeden otvor na odtok vody, aby sa zabránilo podmáčaniu.
Teraz je na rade jednotenie. Okolo sadeničky opatrne uvoľnite substrát a opatrne ju z neho vyberte. Sadenice vyberajte jednu po druhej.
V novej nádobe sadenicu zasaďte o niečo hlbšie, ako rástla predtým. Na stonke sa vytvoria nové korienky, čo prispeje k väčšej stabilite sadeničky.
Po asi 8 až 10 týždňoch majú rajčiny výšku okolo 40 cm. Samozrejme, nový kvetináč im začína byť malý.
V tomto čase ich už treba presadiť do pôdy v skleníku či fóliovníku. Aby sa rastliny (keď sa neskôr tvoria plody) nelámali, zabezpečte im oporu. Ako oporu sme 9 použili špirálové tyče. Rastliny do nich ľahko zapletiete bez viazania.
Opatrne vyberte rastlinu z kvetináča jemným stlačením a určite miesto, kde pre ňu vyhĺbite jamu.
Vykopte dostatočne veľkú jamu a zasaďte ju opäť o niečo hlbšie, ako rástla v kvetináči.
Spodné listy na sadenici odlomte a jamu vyplňte zeminou zmiešanou s rohovinovou múčkou.
Potom vložte rastlinu do jamky. Pri výsadbe viacerých sadeníc buďte opatrní a dodržte medzi nimi vzdialenosť 60 až 80 cm
Aby rastliny koncentrovali viac energie na tvorbu plodov, bočné výhonky v pazuchách listov na hlavnom výhonku vylomte.
Výhonky veľmi ľahko odstránite aj vyštipnutím pomocou nechta.
Zaštipovanie bočných výhonkov na rajčinách sa primárne robí na podporu tvorby plodov, ale aj preto, aby hlavný výhonok bol dostatočne silný a zabránili ste jeho zlomeniu. Ak má rastlina príliš veľa bočných výhonkov, záhon s rajčinami sa môže veľmi rýchlo zahustiť, čo môže viesť k vzniku hubovitých chorôb. Malé výhonky sa dajú veľmi ľahko odstraňovať. Vezmite výhonok medzi ukazovák a palec a vyštipnite ho.
Zavlažovanie
Rajčiny počas vývoja potrebujú veľa vody. Pri zalievaní by ste však mali dávať pozor, aby sa nenamočili listy. To by mohlo neskôr viesť k tvorbe plesní. S týmito praktickými trikmi však dostanete vodu priamo ku koreňom.
Umiestnite hneď vedľa vysadenej rastliny plastový alebo hlinený kvetináč.
Uložte ho pod takým uhlom, aby drenážny otvor smeroval priamo ku koreňovému balu. Potom ho zahĺbte do pôdy.
Aby bola každá rastlina optimálne zaliata, môžete túto pomôcku na zavlažovanie umiestniť pred všetky vysadené rastliny.
Zálievkovú vodu nalejete priamo do kvetináča, odkiaľ sa postupne vsaje priamo ku koreňom.
Takto je možné aj cielené prihnojovanie, keďže voda nesteká po povrchu. V závislosti od počasia nádoby plňte vodou raz až dva razy denne.
Čas zberu
Medzi júlom a októbrom môžete zberať úrodu rajčín. Dovtedy by ste mali rastliny prihnojovať. V závislosti od odrody a poveternostných podmienok môže obdobie hnojenia (od kvitnutia po zber) trvať rozlične dlho.
Z oplodneného citrónovožltého kvetu sa postupne tvoria plody. Rajčiny sa môžu samoopeliť. Vplyvom vetra alebo jemným potrasením rastliny peľ z kvetu dopadne priamo na bliznu.
Na obrázku vidno, že plody sú ešte zelené a nemali by sa zberať. V tomto čase obsahujú jedovatý solanín, ktorý je pre nás škodlivý.
Vo vrchnej časti plodovej stopky sa nachádza miesto, ktoré pri dozretí plodu ľahko odlomíte jemným zatlačením.
Najlepší čas na zber je asi 2 až 3 dni po tom, čo sa šupka rajčiny vyfarbí na žiarivo červenú, oranžovú alebo žltú v závislosti od odrody.
Tipy a triky
Tu vám ukážeme, akých chýb sa vyvarovať pri pestovaní rajčín, kedy a koľko živín im treba doplniť a ktoré choroby a škodce ich ohrozujú.
Hnojenie
Rajčiny patria medzi náročných konzumentov a na rast potrebujú veľa živín. Jasnými náznakmi toho, že rastlinám chýbajú živiny, sú napríklad žltkasté alebo hnedasté listy alebo chýbajúca násada kvetov. Pre rajčiny existuje aj špeciálne hnojivo na rajčiny (plodovú zeleninu), ale dá sa použiť žihľavový výluh, rohovinová múčka či kompost. Prvýkrát môžete rajčiny prihnojiť asi týždeň po vysadení do záhona alebo nádoby na balkóne. Hnojivo aplikujte počas zálievky v ranných alebo večerných hodinách, aby ste predišli spáleniu koreňov.
Bežné chyby
Pri pestovaní rajčín je ľahké urobiť chybu. Tu sú niektoré z chýb, ktorým by ste sa mali vyhnúť.
- Ak je rastlina na príliš tienistom mieste, môže vyschnúť alebo rásť veľmi pomaly.
- Mnohí začínajú s pestovaním rajčín príliš skoro. Vtedy môžu rastliny uschnúť pre nedostatok svetla.
- Rastliny sú vysadené príliš blízko seba. Takto si navzájom odoberajú svetlo a narušená je aj cirkulácia vzduchu, čo vedie k tvorbe plesňových ochorení.
Choroby a škodce
Ak na rastlinách spozorujete biely povlak, sivozelené až hnedočierne škvrny na listoch, prípadne vodnaté škvrny na plodoch, sú to jasné znaky, že rastline nie je dobre. Jednou z najčastejších chorôb je pleseň. Rajčiny však môžu napádať aj rôzne škodce. Okrem vošiek a molíc sa môže na listoch a plodoch vyskytovať aj psota rajčiaková. K spomalenému rastu môže prispievať aj nevhodné stanovište, nepriaznivé počasie alebo nesprávna starostlivosť.
Spracovala: Jana Komadelová
Foto: Gereon Bründt, Michael Müller-Münker, Hersteller, isifa/shutterstock
Zdroj: Časopis Urob si sám
Dobrý deň, mňa zaujal nápad vyrobiť si výsevný box z polystyrénu, len neviem prísť na to, čím to spojiť, aby to držalo pokope a nerozpadalo sa alebo čím to zlepiť, či cez medzery pri spojoch nepreteká voda a či treba alebo netreba na dne urobiť aj dierky pre odto prebytočnej vody? Návod na takúto nádobu by bol super. Ďakujem ☺️