Hrach
Zdroj: istock.com

Je čas zabezpečiť si prvú budúcoročnú úrodu! Akú zeleninu a kvety sejeme v októbri?

I keď jeseň považujeme za obdobie upratovania a zberu v záhrade, ešte stále existujú rastliny, ktoré môžeme sadiť a siať.

Zelenina

Hrach

Na chránené miesto môžeme vysiať zimné kultivary chutného skorého hrášku. Oplatí sa chrániť semiačka a mladé rastlinky pred hlodavcami, prípadne miesta, kde hrach vysejeme, prikryť netkanou textíliou. Takto výhonky ochránime pred škodcami aj nepriazňou počasia. Vyberte si morené semiačka, ktoré neohrozujú choroby a škodcovia. Hrachu sa nedarí v ílovitých a veľmi kamenistých alebo v zmáčaných pôdach. Ocení maštaľný hnoj.

Hrach
Zdroj: istock.com

Šalátové zmesi

Zasejte si odolné zimné odrody šalátu. Existujú celé zmesi rôznych šalátových druhov, ktoré vám prinesú skorú jarnú úrodu. V zime bez problémov prezimujú v štádiu, keď im narastie pár lístkov. Sejeme ich do brázdičky, do hĺbky dva centimetre a zhruba 15 až 20 centimetrov od seba. Pred silnými mrazmi vysiaty šalát chráňte netkanou bielou textíliou. Hovorí sa, že šalát, ktorý prekoná zimu, je ešte chutnejší a chrumkavejší.

šalát
Zdroj: istock.com

Karfiol

Karfiol patrí medzi druhy, ktoré môžeme pestovať takmer po celý rok, treba si však vybrať správny druh a odrodu vzhľadom na podmienky v záhrade. Pomôcť si môžete predpestovaním priesad alebo siatím do fóliovníka. Oplatí sa ho pestovať, aj keď ho vytláča slávnejšia brokolica. Obsahuje totiž významné množstvo bielkovín, sacharidov, má zastúpenie všetkých dôležitých vitamínov, bioflavonoidov a protivredového S-metylmetionínu. Z minerálnych látok je dôležitý vápnik, železo, horčík, fosfor, draslík zinok a mangán. Výborne sa hodí do diéty, ak chcete schudnúť.

karfiol
Zdroj: istock.com

Zima nevadí ani tymianu, repíku, mrkve či petržlenu. Vysadiť si môžete aj cibuľu, cesnak, bôb a zimný špenát. Myslite na to, že kvety treba odstraňovať, aby nešli „do semena“. Ak zasadíte špenát neskoro na jeseň, prvej úrody sa dočkáte už vo februári a plodiť bude do leta. Jednoducho z neho odstrihnete potrebné množstvo vždy, keď budete potrebovať.

mladý špenát
Zdroj: istock.com

Kvety

Nielen zeleninu, ale aj niektoré kvety môžeme siať do októbrovej záhrady. Vyskúšajte tieto zaujímavé druhy:

Facélia vratičolistá (Lacy phacelia)

Veľmi užitočná kvetinka s drobnými fialovými kvetmi, ktorá priťahuje opeľovače, pretože má chutný a na cukry bohatý nektár. S úspechom sa používa aj na zelené hnojenie. Najlepšie sa jej darí na mieste, kde je dostatok slnka. Minimalizuje počet nematód i burinu. Je veľmi vhodná ako predplodina repy. Rýchlo vzchádza, obohacuje pôdu o humus a chráni pôdu pred eróziou. Vysievame do hĺbky 2 cm.

Facélia vratičolistá
Zdroj: istock.com

Trebuľka lesná (Anthriscus sylvestris)

Je často považovaná za burinu, alebo sa používa ako doplnok do kytíc. Viete však, že drobné biele kvety trebuľky sú jedlé a používajú sa do šalátov či v kombinácii s tvarohom? Má podobnú chuť ako petržlen či mrkva, ale jemnejšiu. Keďže je mrazuvzdorná, zasiať ju môžete aj na jeseň. Vysievame plytko, pretože semienka potrebujú na klíčenie svetlo. Kvitne od apríla do júna.

Trebuľka lesná
Zdroj: istock.com

Prvosienka jarná (Primula veris)

Niektorí záhradkári tvrdia, že výsadba prvosienky na jeseň je najúčinnejšia, pretože kvet čerpá vlahu vtedy, keď ju najviac potrebuje z roztápajúceho sa snehu. Pôda by mala byť dobre odvodnená s neutrálnym alebo mierne kyslím pH, skôr sypká ako ťažká. Odmenou vám bude krásna trvalka, ktorá skoro na jar ozdobí vašu záhradku.

Prvosienka jarná
Zdroj: istock.com

Lúčovka veľkokvetá (Orlaya grandiflora)

Ak ju vysejeme na jeseň, dočkáme sa skorých jarných kvetov. Lúčovka rastie aj voľne v prírode, no svojou jemnou bielou krásou poteší každého záhradkára.

Lúčovka veľkokvetá
Zdroj: istock.com

Sabína Zavarská
Foto: istock

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.