Pásavka zemiaková

pasavka zemiakova

Každoročne sa vyberie na zemiakové mólo a predvádza svoje farebné kreácie. Záhradkári ju poznajú pod ľudovým názvom mandelinka, jej oficiálny názov však znie trochu menej poeticky – pásavka zemiaková (Leptinotarsa decemlineata).

Necháva za sebou spúšť v podobe úplne zničených porastov zemiakov. V minulosti bola jej likvidácia (aspoň z dnešného pohľadu) skutočne kuriózna – pestovatelia v rojnici prechádzali porastmi zemiakov a ručne zbierali vajíčka, larvy, dospelých chrobákov a hádzali ich do nádobiek s petrolejom. Používala sa i chemická ochrana, neslávne známe DDT, Dynocid.Ako a kto škodí

Škodia larvy a dospelé jedince. Vyhryzávajú v listoch dierky, neskôr spôsobujú holožery, zostáva len hrubšia žilnatina. Niekedy výrazne poškodzujú i vňať. Dospelé chrobáky sú dlhé približne 10 až 12 mm, sú žltooranžové s 10 čiernymi pásikmi na krovkách. Červenooranžové larvy sú dlhé 10 až 15 mm.

Vývoj

Chrobáky prezimujú v pôde, na jar opúšťajú zimoviská a preletujú na skoršie vysadené zemiaky. Nepohrdnú ani baklažánom či rajčiakom. Po krátkom niekoľkodňovom žere samičky kladú žltooranžové vajíčka na spodnú stranu listov. Z nich sa vyvinú larvy, ktoré v žravosti hravo prekonávajú dospelé jedince. Po 10 dňoch intenzívneho žeru sa zakuklia v pôde a asi v polovici júla sa objavujú mladé chrobáky letnej generácie. Tieto v žravosti predbehnú larvy. Po žere samičky opäť kladú vajíčka na spodnú stranu listov. Úplný rozvoj tejto generácie býva zriedkavý. Larvy obyčajne zahynú na nedostatok potravy – listov a pre nízku teplotu. Od augusta sa chrobáky sťahujú do pôdy, kde prezimujú.

Ako ich zničíme

Po spozorovaní výskytu na malých plochách postačí aj mechanický – ručný zber a následná likvidácia. Mechanicky (roztlačením) ničíme aj vajíčka. Na veľkých plochách je nevyhnutná chemická ochrana. Pre rok 2012 sú povolené počas vegetácie prípravky ako napríklad Nurelle D, Actara 25 WG, Calypso, Mospilan 20 SP, Novodor, Rimon, Spintor. Efektívne je aj namorenie hľúz zemiakov pred výsadbou prípravkami Cruiser 350 FS či Prestige 290 FS.

(Prípravky – zdroj: MATLÁK, J.: Celoročná ochrana záhradných plodín, 2012)

Text: Ing. Hana Szabóová
Foto: thinkstock.com
Zdroj: časopsi Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o. –>

Komentáre

 1. Treba uviesť, že Pásavky dokáže zožrať bažant, iné zvieratá a vtáky ju nepožierajú.

  1. K Egyptska says:

   Ešte havrany.

  2. A aké zvierata ju ešte požierajú akrem týchto.

   1. možno indické bežce – také kačice, tie žerú slimákov, čo viem, ale možno by si aj mandelinky dali 🙂

   2. jarabice tiež

 2. Miroslav Stračiak says:

  Nakoľko pestujem zemiaky blízko domu a nechcel som ich zbierať ručne, resp. robiť postrek, napadlo ma vyskúšať zber obyčajným elektrickým vysávačom. Išlo to výborne
  a bralo i tie najmenšie. Síce sa tam dostalo i pár lístkov, ale po dvoch – troch zberoch vysávačom bol výsledok výborný.

 3. Marian Rybar says:

  Na listoch jabloni mam velmi podobne “ zvieratka“ 4-5 mm cervene / bez kridel , mlade su cierne ??

  1. to su lienky a tie nenic. Zeru vosky. Asi tam mate vosky, ked tam nakladla lienka vajicka. A vajicka su tiez zlte ako ma mandelinka.

 4. poprosil by som o spôsob dávkovania moridla Prestige 290 FS proti mandelinke

 5. keď morky naučíte požierať mandalinky-pásavku zemiakovú nemusíte striekať. morka nehrabe ako sliepka tak sa nemusíte báť pustiť morky do záhrady

 6. Aký je Váš názor (resp. poraďte, kde nájdem odpoveď) na ničenie mandelinky – pásavky v dobe kladenia vajíčok ničiť ich vysokonapäťovým zdrojom -paralyzátorom, uspôsobeným pre hrotovú elektródu. Viem, že amatérsky sa dajú vyrobiť lacno rôzne vysokonapäťové paralyzátory (ale výroba je na inom odbornom fóre). Alebo kde sa opýtať, na ktorom výskumnom ústave, či vysoké napätie zničí pásavku, alebo ju to len poštekli. Mám zemiaky v záhradke cca na 1 áre, snažím sa ich zbierať pučiť, odtrhávať listy s vajíčkami, chémiu používam výnimočne a adresne, striekam len na larvy minimálne množstvo chémie. Ale pre 79 ročného zbierať ich je so so zohýňaním, čo mi nevonia a snažím sa to uľahčiť

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.