Ako ošetrovať odkvitnuté zemiaky
Je potrebné po odkvitnutí zemiakov aplikovať opakovane postrek proti plesni? Je možné aplikovať postrek počas kvitnutia zemiakov? e-mail, Betka S.
Na zemiakoch sa najčastejšie vyskytujú dve plesňové choroby: pleseň zemiaková a pleseň sivá. Pôvodcom každej je iný druh huby. Predpokladáme, že máte na mysli hospodársky najvýznamnejšiu chorobu zemiakov, fytoftóru, t. j. pleseň zemiakovú. Chorobu spôsobuje huba Phytophtora infestans. Napáda nadzemné časti aj hľuzy zemiakov. Ak sú časté a výdatné dažďové zrážky, môže za krátky čas úplne zničiť vňať zemiakov a silno infikovať aj hľuzy. Tie sa ďalej nedajú skladovať, lebo druhotne podliehajú mokrej hnilobe. Huba veľmi napáda aj rajčiaky.
Ochrana spočíva v opakovaných preventívnych postrekoch v mesiacoch jún až august. Riadiť sa treba podľa signalizácie v súvislosti s lokalitou pestovania, ktorú vydáva ÚKSÚP (www.uksup.sk/signalizacne-spravy-pre-ovocie-zeleninu-a-vinic). Porasty zemiakov možno chrániť prípravkami s kontaktným účinkom, pri silnejšom infekčnom tlaku (časté a výdatné zrážky) treba dať prednosť prípravkom s hĺbkovým alebo systémovým účinkom, ktoré je možné kúpiť i v malospotrebiteľskom balení, napr.: Champion, Infinito SC, Kuprikol 50, Revus 250 SC, Tanos 50 WG. Pri aplikácii je nevyhnutné dôkladne si prečítať návod.
Pôvodcom ďalšieho ochorenia zemiakov, plesne sivej, nazývanej aj botrytída, je huba Botrytis cinerea. Napáda najmä špičky listov zemiakov. Tvoria sa na nich hnedé, suché škvrny, pletivo listu odumiera. Na rozdiel od plesne zemiakovej sa na škvrnách na oboch stranách listov tvorí riedky sivohnedý povlak. Choroba sa objavuje najmä po dlhotrvajúcom daždivom počasí. Chemická ochrana zvyčajne nie je potrebná. Prípravky sú uvedené vyššie.
Zdroj: Celoročná ochrana záhradných plodín, Ing. Juraj Matlák, 2018.
Text: Ing. Hana Szabóová
Foto: isifa/shutterstock
Komentáre