Apríl v záhrade: Na čo by ste nemali určite zabudnúť?

Apríl v záhrade: Na čo by ste nemali určite zabudnúť?

Apríl je považovaný nielen za najrozpačitejší mesiac, pokiaľ ide o výkyvy počasia, ale aj za jeden z najrušnejších mesiacov v záhrade. Kým marec bol viac-menej prípravným, v apríli už je skutočne čo robiť. Na čo by ste teda nemali zabudnúť?

Čo siať a sadiť?

Na priamy výsev môžeme použiť semiačka skorej rannej zeleniny, vrátane listového šalátu a špenátu, z ktorých sa už o pár týždňov môžete tešiť. Zasejte koreňovú zeleninu, hrach, bylinky.

Vysaďte do záhradky priesady paradajok, papriky, baklažánu a pridajte im potrebné živiny v hnojive. Okrem plánt zeleniny sadíme aj planty kvetov, sejeme letničky.

Z ovocia je vhodný čas na sadenie kríkov maliny, čučoriedky, ostružiny, ale aj jahôd. Zaujímavý m netradičným spôsobom pestovania jahôd je pestovanie v závesných črepníkov, či hole hlavou.

Foto istock.com

Ako otužíte priesady?

Aby sa priesadám darilo v novom prostredí, mali by sme ich otužovať. Keď rastlinu, ktorá bola zvyknutá na priestor skleníka či interiéru zasadíme hneď priamo do záhrady, mohla by dostať šok. Predsa len – noci a rána sú ešte studené.

Ako otužovanie vyzerá? Najskôr priesady vykladajte von počas dňa, potom postupne aj na pár hodín v noci. Keď uvidíte, že zvládnu aj noc bez negatívnej reakcie, môžete ich vysadiť. Nikdy ich nedávajte von, ak je silný vietor alebo mrzne.

Ochrana bielou textíliou

Najmä citlivé rastliny je vhodné ešte počas nocí a studených rán chrániť proti prípadným mrazom bielou netkanou textíliou. Samozrejme, podľa toho, kde sa vaša záhrada nachádza. Takáto textília má viac výhod ako len ochranu pred mrazom a je vhodné dať ju na hriadky hneď po vysiatí alebo vysadení plánt. Zároveň rastliny chráni pred škodcami, najmä pred voškami, skočkami, kvetárkami a slimákmi. Tiež obmedzuje rast buriny.

Foto istock.com

Čas hnojenia

Je vhodný čas prihnojiť na jeseň sadený cesnak dusičnatým hnojivom, podobne aj cibuľu. Ak máte domáci kompost, dôkladne ho poprehadzujte, prevzdušnite ho, aby bol pripravený na blížiace sa dni, keď ho budete potrebovať. Prihnojte ovocné stromy – taktiež dusíkatým hnojivom. Nezabudnite odstraňovať burinu, aby vás neskôr neprekvapila svojou bujnosťou a odčerpávaním živín plodinám.

Chráňte rastliny proti škodcom

V tomto období by ste mali mať už prvý postrek proti prezimujúcim škodcom hotový. Ak ste ho ešte nerobili a plánujete, je naň najvyšší čas. Podobne, ak máte jablone a slivky – je čas zasiahnuť proti obaľovačom. Ak ste si všimli iných škodcov, riešte ich zavčasu, aby vám nezničili celú úrodu.

Staré, suché, poškodené, zvädnuté a odkvitnuté časti rastlín hneď odstraňujte. Môžu byť kolískou chorôb a miestom pre škodlivé baktérie i hmyz.

A čo trávnik?

Ak chcete, aby bol pekný, mali by ste začať s pravidelným kosením a prevzdušňovaním.

Sabína Zavarská
Foto istock.com

  1. Lukas N says:

    striekat ovocne stromčeky ak kvitnu by nik nemal, pozabijate všetky včely čo všetko opeluju a travnik hned kosit, každy chce mat len pekny travnik, taka je doba, idu ale teraz do mody lučne kvety, mat čast travnika kde zasejete prave to, takymito radami budete mat všetko krasne, svojim sposobom, aky určuje doba, ale zahrada bude mrtva

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

image 48087 25 v1
Galéria (6)

Apríl v záhrade: Na čo by ste nemali určite zabudnúť!

Apríl je v plnom prúde a mnohí z vás už dávno zarezávajú vo svojej záhradke. Pripomenieme vám niekoľko úloh, na ktoré by ste určite nemali zabudnúť.

Galéria

Tipy do jarnej záhrady
Tipy do jarnej záhrady
Tipy do jarnej záhrady
Tipy do jarnej záhrady
Tipy do jarnej záhrady

Jahodové frigo sadenice

Nič nie je stratené, ak ste nestihli vysadiť jahody na jeseň. V jarnej ponuke záhradníctiev sú chladené tzv. frigo sadenice. Vysádzame ich v marci až máji, na vonkajší záhon aj do skleníka. Úrodu prinesú ešte v tejto sezóne. Z pôdy boli vybrané neskoro na jeseň: po očistení od pôdy, odstránení listov, pri zachovaní rastového vrcholu, skrátení korienkov asi o polovicu, boli skladované v chladiacich boxoch, pri teplote -1 až -2 °C. Sadenice nie sú mohutné, majú len „srdiečko“, v ktorom je ukrytý rastový vrchol, skrátené korienky a prípadne jeden pravý list. Vysadiť ich treba hneď po dodaní, najlepšie v deň dodania. Ak to nie je možné, uložíme ich do chladničky. Ich výhodou je, že po výsadbe začínajú intenzívne rásť, vytvárajú listy, po mesiaci kvety, do 2 mesiacov (máj – jún) od výsadby aj prvé plody.

Správne hnojenie trávnika

Ak sa chceme počas celej sezóny pýšiť krásnym zdravým trávnikom, musíme sa oň dobre postarať. Nevyhnutné je mu zabezpečiť správny prísun živín. Na trhu je dnes veľké množstvo hnojív, ktoré môžeme použiť na jarné naštartovanie trávnika. Vyplatí sa siahnuť po hnojivách s postupným uvoľňovaním živín počas niekoľkých nasledujúcich mesiacov, prípadne aj s obsahom herbicídnej zložky. Tá sa postará o zlikvidovanie buriny, ktorá sa s prvými jarnými dňami objaví. Dôležité bude dopriať trávniku v hnojivách vyšší obsah dusíka a tiež horčík a železo na dobré vyfarbenie. Vybrané hnojivo sa vyplatí aplikovať pomocou aplikačného vozíka. Len ten zaručí rovnomernosť aplikácie, čím sa vyhnete tvorbe fľakov. Ručné rozhadzovanie až tak efektívne nie je, dokonca hrozí na určitých mies­tach vplyvom vyššej dávky aj spálenie. Po tom, ako aplikujete na trávnik hnojivo, ho nezabudnite dôkladne zavlažiť. 

Ľalie v črepníku

Ak nemáte záhradu, ale len balkón či terasu, no túžite po kvitnúcich ľaliách, nezúfajte. Môžete si ich vypestovať aj v črepníku. V prvom rade si vyberte zdravé, väčšie cibule. Uprednostnite vzrastovo nižšie kultivary, tým nehrozí zlomenie či poškodenie vetrom. Na dno hlbšej nádoby dajte vrstvu keramzitu, nasypte kyprý záhradnícky substrát a vysaďte cibule. Odporúčaná hĺbka výsadby je 10 – 15 cm. Po výsadbe nezabudnite cibule zaliať. Dajte však pozor na premokrenie, cibule by mohli začať zahnívať. Na teplom a slnečnom mies­te začnú ľalie rýchlo vyrastať. Miesto by zároveň malo byť čo najviac chránené. Ak si predsa len vyberiete vyššie kultivary, poskytnite im pevnú oporu. Umiestnenie na exponovanom slnečnom mieste rozkvitanie a odkvitanie urýchľuje.

Čo potrebuje magnólia

Práve teraz sú tieto dreviny v predaji a môžeme ich vysádzať. Miesto výsadby pre magnóliu treba vybrať veľmi dôkladne, lebo neznáša presádzanie. Magnólie vysádzame s kompaktným koreňovým balom, ten sa nesmie rozoberať. Jama by mala byť aspoň 1 meter hlboká. Na jej dno treba dať balíček čistej rašeliny, keďže pre svoj rast magnólia potrebuje mierne kyslý substrát. V takejto pôde aj krajšie kvitne. Pri výsadbe by sme nemali používať kompost, na danom mieste by nemal byť zakopaný stavebný odpad. Pôda musí byť hlboká a priepustná. Drevinu nevysádzajte príliš hlboko – asi tak, ako rástla v črepníku. Nezabudnite ani na odporúčané pravidlo, že nadzemná časť by mala byť na slnku a oblasť koreňov v tieni. Po výsadbe drevinu zavlažte a robte tak počas celej jari.

Ošetrujeme kôstkoviny

Väčšina kôstkovín trpí v nevhodných podmienkach glejotokom. Objavuje sa najmä na kmeni, hrubších konároch, nájde sa však i na mladých výhonkoch, dokonca aj na plodoch. Spočiatku vyteká z poškodeného miesta slizovitá hmota, ktorá na vzduchu tuhne, tvorí zlatohnedé až čiernohnedé, med pripomínajúce kôpky, hrče rôznej veľkosti.

Všetky zásahy musia byť také, aby nebola poškodená kôra. Proti zimnému namŕzaniu je účinný náter vápenným mliekom, ktorý znižuje prehrievanie počas slnečných dní, proti výskytu obaľovača kôrového, najmä na čerešniach a marhuliach, treba natrieť spodné časti kmeňa a hrubších konárov v priebehu vegetácie insekticídmi Decis Protech, Dursban 480 EC, Karate Zeon 5 CS. Pri miernom prejave hmotu opatrne odstránime nožom alebo škrabkou až po zdravé pletivo. Ranu treba hladko urovnať, ošetriť Sulkou K, natrieť stromovým balzamom, štepárskym voskom, fungicídnym prípravkom Pellacol. Glejotok odstraňujeme až po vypučaní stromov, nie koncom leta či v zime, keď sú stromy na infekciu najcitlivejšie.

Text Ing. Hana Szabóová, Daniel Košťál
Foto isifa/Shutterstock

Zdroj časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.