Apríl v záhrade: Na čo by ste nemali určite zabudnúť?
Apríl je považovaný nielen za najrozpačitejší mesiac, pokiaľ ide o výkyvy počasia, ale aj za jeden z najrušnejších mesiacov v záhrade. Kým marec bol viac-menej prípravným, v apríli už je skutočne čo robiť. Na čo by ste teda nemali zabudnúť?
Čo siať a sadiť?
Na priamy výsev môžeme použiť semiačka skorej rannej zeleniny, vrátane listového šalátu a špenátu, z ktorých sa už o pár týždňov môžete tešiť. Zasejte koreňovú zeleninu, hrach, bylinky.
Vysaďte do záhradky priesady paradajok, papriky, baklažánu a pridajte im potrebné živiny v hnojive. Okrem plánt zeleniny sadíme aj planty kvetov, sejeme letničky.
Z ovocia je vhodný čas na sadenie kríkov maliny, čučoriedky, ostružiny, ale aj jahôd. Zaujímavý m netradičným spôsobom pestovania jahôd je pestovanie v závesných črepníkov, či hole hlavou.
Foto istock.com
Ako otužíte priesady?
Aby sa priesadám darilo v novom prostredí, mali by sme ich otužovať. Keď rastlinu, ktorá bola zvyknutá na priestor skleníka či interiéru zasadíme hneď priamo do záhrady, mohla by dostať šok. Predsa len – noci a rána sú ešte studené.
Ako otužovanie vyzerá? Najskôr priesady vykladajte von počas dňa, potom postupne aj na pár hodín v noci. Keď uvidíte, že zvládnu aj noc bez negatívnej reakcie, môžete ich vysadiť. Nikdy ich nedávajte von, ak je silný vietor alebo mrzne.
Ochrana bielou textíliou
Najmä citlivé rastliny je vhodné ešte počas nocí a studených rán chrániť proti prípadným mrazom bielou netkanou textíliou. Samozrejme, podľa toho, kde sa vaša záhrada nachádza. Takáto textília má viac výhod ako len ochranu pred mrazom a je vhodné dať ju na hriadky hneď po vysiatí alebo vysadení plánt. Zároveň rastliny chráni pred škodcami, najmä pred voškami, skočkami, kvetárkami a slimákmi. Tiež obmedzuje rast buriny.
Foto istock.com
Čas hnojenia
Je vhodný čas prihnojiť na jeseň sadený cesnak dusičnatým hnojivom, podobne aj cibuľu. Ak máte domáci kompost, dôkladne ho poprehadzujte, prevzdušnite ho, aby bol pripravený na blížiace sa dni, keď ho budete potrebovať. Prihnojte ovocné stromy – taktiež dusíkatým hnojivom. Nezabudnite odstraňovať burinu, aby vás neskôr neprekvapila svojou bujnosťou a odčerpávaním živín plodinám.
Chráňte rastliny proti škodcom
V tomto období by ste mali mať už prvý postrek proti prezimujúcim škodcom hotový. Ak ste ho ešte nerobili a plánujete, je naň najvyšší čas. Podobne, ak máte jablone a slivky – je čas zasiahnuť proti obaľovačom. Ak ste si všimli iných škodcov, riešte ich zavčasu, aby vám nezničili celú úrodu.
Staré, suché, poškodené, zvädnuté a odkvitnuté časti rastlín hneď odstraňujte. Môžu byť kolískou chorôb a miestom pre škodlivé baktérie i hmyz.
A čo trávnik?
Ak chcete, aby bol pekný, mali by ste začať s pravidelným kosením a prevzdušňovaním.
Sabína Zavarská
Foto istock.com
striekat ovocne stromčeky ak kvitnu by nik nemal, pozabijate všetky včely čo všetko opeluju a travnik hned kosit, každy chce mat len pekny travnik, taka je doba, idu ale teraz do mody lučne kvety, mat čast travnika kde zasejete prave to, takymito radami budete mat všetko krasne, svojim sposobom, aky určuje doba, ale zahrada bude mrtva