Akej zelenine sa darí v tieni a v polotieni?

02.03.2019
02.03.2019 (5) (0)
Akej zelenine sa darí v tieni a v polotieni?

Niekedy si nepomôžeme. Tešíme sa, že máme záhradku, ale časť z nej, či dokonca väčšina, je tienená domom, inou stavbou, plotom, stromami. Ako využiť tienistú oblasť?

Tienistú časť nemusíte odstaviť

Potešíme vás, že aj v záhradke, na ktorú nesvieti slnko osem hodín denne, je možné dopestovať chutné a zdravé plody. Dôležité je vybrať si vhodné druhy zeleniny, myslieť na dostatok živín dopĺňaných hnojením a pravidelnú zálievku. Šikovnou pomôckou je reflexná fólia, ktorú umiestňujeme okolo rastlín – odráža slnečné lúče a znásobuje svetlo aj v polotieni.

Aké druhy zeleniny pestovať?

Poradíme vám šikovnú pomôcku: predstavme si, akú časť rastliny konzumujeme – podľa toho ľahko zistíme, či je vhodná do menej slnečných oblastí alebo nie. Druhy zeleniny, z ktorých konzumujeme plody sú zväčša náročné na potrebu slnka, potrebujú minimálne 6 až 8 hodín slnečného žiarenia. Avšak plodiny, z ktorých konzumujeme listy, sú podstatne skromnejšie a znesú aj čiastočne tienisté podmienky. Tiež platí, že čím farebnejšia plodina, tým viac slnka potrebuje.

K zelenine, ktorá nemá problém s polotieňom a tieňom, patria tieto druhy:

Pak choi

Táto ázijská listová zelenina je mimoriadne skromná – v krajnom prípade jej postačia aj dve hodiny slnka denne, a pritom je nabitá mnohými živinami. Je to v podstate čínska kapusta a je podobne nenáročná na pestovanie ako naša. Dozrieva 30 dní po výseve. Chutí v šalátoch, ale aj dusená ako príloha k jedlá z mäsa a rýb.

Aké druhy zeleniny pestovať?

Foto: istock.com

Rukola

Tejto pikantnej ozdobe šalátov stačia tri-štyri hodiny slnka denne. Priveľa slnka jej dokonca vadí, spôsobuje stáčanie listov. Polotieň je preto ideálny.

Pestovanie rukoly je jednoduché, dokonca si ju môžete vypestovať aj v interiéri. V záhrade sa dá pestovať od jari do septembra. Potrebuje úrodnú pôdu a zálievku každý alebo každý druhý deň a po 30. dňoch môžete strihať prvú úrodu.

Aké druhy zeleniny pestovať?

Foto: istock.com

Niektoré druhy byliniek

Mnoho byliniek vyžaduje slnko počas 6 a viac hodín, ale nájdu sa i také druhy, ktoré si na slnko až tak nepotrpia. Patrí k nim pažítka, majorán, medovka, koriander, mäta, oregano, petržlen. Polotieň tiež obľubuje aj ligurček a trebuľka.

Šalát, špenát a kel

Potrebujú najmenej tri až štyri hodiny slnka denne. Šalát a špenát doslova vyžadujú polotieň, pretože priame slnko im spôsobí stáčanie listov a spomalí rast. Kel môže rásť aj na priamom slnku, ale ani ak ho pestujeme v tieni neuvidíme veľký rozdiel. Pri pestovaní ružičkového kelu si musíme uvedomiť, že na úrodu budeme čakať dlho: od vysiatia po zber uplynie približne 165 dní.

Aké druhy zeleniny pestovať?

Foto: istock.com

Hrach a fazuľa

V polotieni môžeme pestovať aj fazuľu a hrach, myslime však na to, že čím menej slnka bude mať, tým pomalšie budú dozrievať. Tam, kde je menej slnka sú vhodné najmä kríčkové a trpasličie odrody. Dobrou správou je, že strukoviny majú schopnosť regenerovať pôdu a zlepšovať jej štruktúru a sú skvelými pre naše zdravie kvôli obsahu bielkovín, vlákniny, železa.

Aké druhy zeleniny pestovať?

Foto: istock.com

V polotieni môžete pestovať aj koreňovú zeleninu (mrkva, repa, reďkev, kvaka), ale na úrodu si budete musieť počkať dlhšie. Potrebuje však aspoň päť hodín slnka za deň.

Sabína Zavarská
Zdroj: www.motherearthnews.com
Foto: istock.com

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
Prečítajte si
Reklama