Akej zelenine sa darí v tieni a v polotieni?
Galéria (6)

Akej zelenine sa darí v tieni a v polotieni?

Niekedy si nepomôžeme. Tešíme sa, že máme záhradku, ale časť z nej, či dokonca väčšina, je tienená domom, inou stavbou, plotom, stromami. Ako využiť tienistú oblasť?

Galéria

Aké druhy zeleniny pestovať?
Aké druhy zeleniny pestovať?
Aké druhy zeleniny pestovať?
Aké druhy zeleniny pestovať?
Kávový zákusok so šťavnatou piškótou a lahodnou polevou

Tienistú časť nemusíte odstaviť

Potešíme vás, že aj v záhradke, na ktorú nesvieti slnko osem hodín denne, je možné dopestovať chutné a zdravé plody. Dôležité je vybrať si vhodné druhy zeleniny, myslieť na dostatok živín dopĺňaných hnojením a pravidelnú zálievku. Šikovnou pomôckou je reflexná fólia, ktorú umiestňujeme okolo rastlín – odráža slnečné lúče a znásobuje svetlo aj v polotieni.

Aké druhy zeleniny pestovať?

Poradíme vám šikovnú pomôcku: predstavme si, akú časť rastliny konzumujeme – podľa toho ľahko zistíme, či je vhodná do menej slnečných oblastí alebo nie. Druhy zeleniny, z ktorých konzumujeme plody sú zväčša náročné na potrebu slnka, potrebujú minimálne 6 až 8 hodín slnečného žiarenia. Avšak plodiny, z ktorých konzumujeme listy, sú podstatne skromnejšie a znesú aj čiastočne tienisté podmienky. Tiež platí, že čím farebnejšia plodina, tým viac slnka potrebuje.

K zelenine, ktorá nemá problém s polotieňom a tieňom, patria tieto druhy:

Pak choi

Táto ázijská listová zelenina je mimoriadne skromná – v krajnom prípade jej postačia aj dve hodiny slnka denne, a pritom je nabitá mnohými živinami. Je to v podstate čínska kapusta a je podobne nenáročná na pestovanie ako naša. Dozrieva 30 dní po výseve. Chutí v šalátoch, ale aj dusená ako príloha k jedlá z mäsa a rýb.

Foto: istock.com

Rukola

Tejto pikantnej ozdobe šalátov stačia tri-štyri hodiny slnka denne. Priveľa slnka jej dokonca vadí, spôsobuje stáčanie listov. Polotieň je preto ideálny.

Pestovanie rukoly je jednoduché, dokonca si ju môžete vypestovať aj v interiéri. V záhrade sa dá pestovať od jari do septembra. Potrebuje úrodnú pôdu a zálievku každý alebo každý druhý deň a po 30. dňoch môžete strihať prvú úrodu.

Foto: istock.com

Niektoré druhy byliniek

Mnoho byliniek vyžaduje slnko počas 6 a viac hodín, ale nájdu sa i také druhy, ktoré si na slnko až tak nepotrpia. Patrí k nim pažítka, majorán, medovka, koriander, mäta, oregano, petržlen. Polotieň tiež obľubuje aj ligurček a trebuľka.

Šalát, špenát a kel

Potrebujú najmenej tri až štyri hodiny slnka denne. Šalát a špenát doslova vyžadujú polotieň, pretože priame slnko im spôsobí stáčanie listov a spomalí rast. Kel môže rásť aj na priamom slnku, ale ani ak ho pestujeme v tieni neuvidíme veľký rozdiel. Pri pestovaní ružičkového kelu si musíme uvedomiť, že na úrodu budeme čakať dlho: od vysiatia po zber uplynie približne 165 dní.

Foto: istock.com

Hrach a fazuľa

V polotieni môžeme pestovať aj fazuľu a hrach, myslime však na to, že čím menej slnka bude mať, tým pomalšie budú dozrievať. Tam, kde je menej slnka sú vhodné najmä kríčkové a trpasličie odrody. Dobrou správou je, že strukoviny majú schopnosť regenerovať pôdu a zlepšovať jej štruktúru a sú skvelými pre naše zdravie kvôli obsahu bielkovín, vlákniny, železa.

Foto: istock.com

V polotieni môžete pestovať aj koreňovú zeleninu (mrkva, repa, reďkev, kvaka), ale na úrodu si budete musieť počkať dlhšie. Potrebuje však aspoň päť hodín slnka za deň.

Sabína Zavarská
Zdroj: www.motherearthnews.com
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.