Listy mangoldu
Zdroj: istock.com

Štyri druhy listovej zeleniny, ktorú si môžete vysadiť v septembri

Príchod jesene neznamená, že by z nášho jedálnička mala vymiznúť zelenina. Naopak, stále si môžeme niektoré druhy zasadiť a vypestovať. Navyše, sú to práve tie, ktoré obsahujú cenné vitamíny, minerály a kyselinu listovú. Akú listovú zeleninu sadíme v septembri?

Švajčiarsky mangold

Fantastická a veľmi snaživá listová zelenina, ktorá vám počas celého vegetačného obdobia bude dávať chrumkavé šťavnaté listy. Zberajú sa rezom a stále sa tvoria nové. Mangold má však tendenciu ísť na semeno – v horúcom počasí, alebo keď sa krátko po výsadbe výraznejšie ochladilo. Aj v takom prípade sa však listy stále dajú používať, i keď ich bude menej. Zrežte stonky kvetov a zozbierajte, čo sa dá.

Mangold
Zdroj: istock.com

Špenát

Špenát má mnoho výhod. Rýchlo rastie, je všestranne použiteľný a prekvapivo odolný. Neskoré leto je priam ideálnym obdobím na výsev špenátu. Na jeseň vám ponúkne chutné listy na zber, i keď nie toľko ako na jar – ale o to sú cennejšie.

Semená špenátu zasejte priamo do riadkov vzdialených od seba asi 20 cm, po etapách ich prerieďte, aby rastliny zostali v rovnakej vzdialenosti. Môžete ich tiež nechať vyklíčiť v interiéri. Nezabudnite na zalievanie, aby ste zabezpečili vlhké prostredie okolo semien. Vyrastené listy pravidelne zberajte.

Mladý špenát
Zdroj: istock.com

Kel

Kučeravý a listový kel je taktiež veľmi bohatý na živiny a je skutočným hrdinom zimných mesiacov. Kel sadíme približne 45 centimetrov od seba. Táto zelenina je tiež ideálna plodina na pestovanie po prvotnej plodine, ktorá už dorodila. Pôdu obohaťte tenkou vrstvou kompostu a prikryte ju sieťkou proti hmyzu.

Listy zbierajte jednotlivo, hneď ako rastliny dosiahnu primeranú veľkosť – 30 až 60 cm, podľa odrody.

Vyskúšajte si kelové listy zľahka opiecť so štipkou soli a podávajte ako prílohu k slaným jedlám. Zaujímavý je aj dehydrovaný kel na spôsob kelových čipsov.

Kelové listy
Zdroj: istock.com

Listová repa

Ďalšou listovou zeleninou, ktorú môžete bez problémov vysiať v tomto mesiaci je repa pestovaná na listy. Veľmi rýchlo rastie, do mesiaca od výsevu budete mať úrodu. Listy majú jemnú, takmer maslovú chuť. Vyberte si však odrodu vyšľachtenú špeciálne pre jej listy, nie pre buľvu.

Výsev je najvhodnejší v čase, keď sa už pôda aspoň trocha ochladí, nebojte sa počkať na druhú polovicu septembra. Vysievajte priamo do riadkov vo vzdialenosti približne 15 cm.

Listová repa
Zdroj: istock.com

Repe sa darí, keď ju starostlivo zalievate, pretože potrebuje konzistentnú vlhkosť. Listy zberajte podľa potreby a priebežne, aby rastliny rástli a produkovali ich viac. Chladné noci v listoch rozvinú sladšiu chuť.

Náš tip: Listy repy chutia podobne ako špenát a sú plné živín, dokonca obsahujú zlúčeninu, ktorá preukázateľne zvyšuje produkciu serotonínu, mozgovej chemikálie potrebnej na dobrú náladu i podporu sebavedomia. Opečte si ich, uvarte v pare, alebo pridajte do smoothie spolu s inou zeleninou.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje