Terasa už nebude prázdna! Tieto rastliny vydržia v kvetináčoch vonku aj cez zimu
Príchod jesene a zimy je neraz predzvesťou prázdnej terasy či balkóna. Ak máte radi pohľad na živé rastliny, je ten správny čas zoznámiť sa s takými, ktoré by vám mohli robiť spoločnosť celoročne – a dokonca bez nutnosti zazimovania.
Galéria
Na úvod nesmú chýbať overené stálice, ktoré neodmysliteľne patria k jeseni a farebnosťou rozžiaria sychravé dni. Medzi jesennými kráskami nájdete najmä chryzantémy, vresy a vresovce, okrasné kapusty a odolné sirôtky. Tam však výber zďaleka nekončí! Prinášame niekoľko zaujímavých tipov na rastliny, ktoré vydržia v kvetináči vonku aj počas studených dní a nocí.
Heuchera
Poznávacím znakom heuchery sú výrazne krojené listy v pestrých farbách. Ide o nenáročnú trvalku, ktorej sa veľmi dobre darí v polotieni a mierne vlhkej pôde. Síce jej listom priame slnko ublíži, mrazuvzdornosť má ukážkovú – až do – 30 °C. Do jedného kvetináča môžete vysadiť heucheru v jednej farbe, no ešte efektnejšie vynikne kombinácia oranžovej, červenej, fialovej a žltej.
Čemerica čierna
Tmavé kožovité listy a elegantné biele kvety – to je kombinácia, z ktorej budete mať radosť aj počas sychravých dní. Nečudo, že čemerica čierna patrí k čoraz obľúbenejším kvetom adventného obdobia. Ide o vždyzelenú, plne mrazuvzdornú trvalku, ktorá kvitne od decembra až do januára. Výborne sa jej darí v záhonoch i pod stromami. Pri pestovaní v kvetináči potrebuje koreň ochranu, aby nepremrzol.
Gaultéria ležatá
Gaultéria ležatá patrí medzi vždyzelené drobné kry, ktoré kvitnú bielym kvetom koncom leta. V druhej polovici jesene sa medzi lesklými zelenými listami začínajú objavovať žiarivé nejedovaté bobuľky červenej alebo červeno-ružovej farby. Výborne sa jej darí v kyslej pôde s dostatočnou zálievkou. Pre nižší vzrast dokáže efektne vyplniť širšie stojace nádoby a vytvoriť zaujímavé previsy.
Cyklámen brečtanolistý
Cyklámeny sú okúzľujúce. Krásne kvety v atraktívnych farbách skrášlia interiér, ale aj exteriér. Je však dôležité rozlíšiť, o aký druh cyklaménu ide. Cyklámen perzský je vhodný na pestovanie vo vnútri, no vyhovuje mu skôr chladnejšia miestnosť, ktorá nie je veľmi prekurovaná. Cyklámen brečtanolistý patrí k odolným druhom, ktoré sa nezľaknú vysadenia v záhrade, ani našich zím. Ich vzrast je nižší a aj kvety sú menšie, no výsledok okamžite pritiahne pohľady.
Skimia japonská
Ďalšia očarujúca kráska, ktorá obohatí flóru na terase a nebudú jej vadiť mrazivé nočné teploty – skimia japonská. Ide o vždyzelený mrazuvzdorný krík s lesklými listami, na ktorom sa na jeseň alebo cez zimu objavujú puky kvetov vo farbe stopiek, ktoré môžu byť až výrazne červené. Takto vydržia niekoľko mesiacov, aby na jar rozkvitli do voňavých súkvetí maslovo bielej farby.
Kostrava modrá
Výrazne modrosivá okrasná tráva so strieborným leskom zbožňuje spoločnosť v kontrastných farbách a rada sa pridá k odolným sukulentom alebo drevitým trvalkám. Je plne mrazuvzdorná, znesie sucho a dá sa jednoducho pestovať v kvetináči. Využiť ju môžete napríklad aj na olemovanie terasy. Čím väčší črepník použijete, tým bohatší bude jej rast.
Loropetalum čínske
Loropetalum čínske, známe ako čínsky strapec, patrí medzi neopadavé kvitnúce kry s atraktívnymi sýtočervenými až fialovými listami vajcovitého tvaru. Výrazne ružové kvety sa na rastline objavujú počas zimy a majú špecifický roztrapkaný tvar. Nemá škodcov, obľubuje kyslú, dobre priepustnú pôdu, polotieň a iba miernu zálievku. Rýchlo rastie a dá sa vytvarovať aj do malého stromu.
Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com
Komentáre