Ako pestovať vejárovku
Galéria (5) Zdroj: iStock

Nenadarmo sa jej hovorí víla kvetín či rozprávkový kvet. Ako sa starať o vejárovku, aby vám prosperovala a krásne kvitla?

Vejárovka je známa aj ako „víla kvetín“ či „rozprávkový kvet“. Často sa pestuje ako letnička, hoci je to trvalka. Nádherne vyzerá v závesných košíkoch, nádobách alebo ako lemová rastlina záhonov. Ako sa o vejárovku starať, aby ste sa z čara kvetov mohli tešiť čo najdlhšie?

Galéria

Ako pestovať vejárovku
Vejárovka s modrými kvetmi
Detail kvetu vejárovky
Vejárovka s ružovými kvetmi

Vejárovka (Scaevola aemula) je pôvodom z Austrálie a Polynézie. Priťahuje motýle, včely a iný opeľujúci hmyz, takže je aj užitočnou rastlinou v záhrade. Je nenáročná na údržbu a starostlivosť. Potrebuje aspoň 6 – 8 hodín slnka denne. Ocení čiastočnú úľavu od horúceho popoludňajšieho slnka v podobe polotieňa. Ak by ste však vejárovku pestovali v tieni, nebude tak bohato kvitnúť.

Kvitnutie sa spomalí (alebo až zastaví) aj vtedy, keď teploty klesnú pod 15 °C. Najradšej má denné teploty medzi 21 až 30 °C a nočné teploty okolo 20 až 21 °C v noci. Hrubé stonky zabezpečujú odolnosť rastliny voči suchu na slnečných miestach. Pri zalievaní to nepreháňajte vodou. Rastlinu výdatne polejte, ale potom počkajte, kým povrch pôdy nevyschne, až potom znova zalejte. Smäd dáva najavo aj zvädnutými kvetmi.

Vejárovka s modrými kvetmi
Zdroj: iStock

Kedy a ako sadiť vejárovku?

Vejárovku vysádzajte na jar, keď pominie nebezpečenstvo posledného mrazu a teplota pôdy dosiahne 15 až 18 °C. Jednotlivé rastliny saďte 30 až 45 centimetrov od seba, aby rastlina mala priestor na šírenie. Vrstva mulča okolo nich pomôže pôde udržať vlhkosť a zníži pravdepodobnosť rastu buriny.

Pre rastliny v nádobách je vhodná zmes normálnej zeminy s pridaným pieskom. Ak sadíte vejárovku do záhrady a máte obzvlášť ťažkú pôdu, pridajte kompost alebo inú organickú hmotu. Vyhovuje jej kyslá pôda (pH 5,5-6,0).

Detail kvetu vejárovky
Zdroj: iStock

Hnojenie a kvitnutie

Rastliny vejárovky vyžadujú len mierne hnojenie dobre vyváženým hnojivom raz za mesiac počas vegetačného obdobia. Nepoužívajte hnojivá, ktoré majú príliš vysoký obsah fosforu. Síran železitý pri použití ako hnojivo prehlbuje farbu kvetov.

Doba kvitnutia vejárovky je od konca jari až do jesene – záleží od prostredia. Jemné vejárovité kvety majú päť okvetných lístkov, usporiadaných tak, akoby polovica kvetu chýbala. Najčastejšie sú modré, ale môžu byť aj fialové, ružové a biele. Kvety sú veľké asi 5 centimetrov. Ak začne rastlina vyháňať dlhé stonky, zaštipnite ich, aby ste si zachovali kompaktný rast.

Vejárovka je rýchlorastúca rastlina, dosahuje 22 až 45 centimetrov na výšku a 30 až 60 centimetrov na šírku. Ľahko sa rozrastá, preto sa môže použiť aj ako pôdna pokrývka.

Vejárovka s ružovými kvetmi
Zdroj: iStock

Choroby, hmyz a problémy vejároviek

Tieto dekoratívne rastliny sú vo všeobecnosti bezproblémové a bežne netrpia škodcami a chorobami. Ak sa im nedarí, je to pravdepodobne spôsobené nadmerným zalievaním alebo zlým odvodnením pôdy. Príležitostne môžeme na vejárovke spozorovať múčnatku a príliš vysoké teploty môžu prilákať strapky. Dávajte pozor na postrekovanie kvetov pesticídmi proti hmyzu, pretože vejárovka je dobrým zdrojom nektáru pre motýle i včely.

Text: Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.