fialka voňavá
Zdroj: istock.com

Ako si vypestovať fialku a čo potrebujete vedieť, aby sa jej darilo

Fialka voňavá je odolná trvalka, ktorá sa dostáva do našich záhrad. Vyrastie do výšky 10 až 20 centimetrov, kvitne od zimy do jari. Má fialové alebo biele kvety s príjemnou vôňou a listy v tvare srdca. Čo potrebuje vedieť na to, aby sa jej darilo?

Pestovanie fialky voňavej zo semien

Pestovanie zo semien je v prípade fialky výhodnejšie. Semená vysadíte na jeseň do nádob na predpestovanie a uložíte ich von na tienisté miesto. Mali by byť prikryté sklom, dôležité je udržiavať pôdu vlhkú. Tieto vysoko aromatické fialky si môžete predpestovať aj v interiéri, myslite však na tieň a vyberte chladné miesto – určite nie na parapete nad radiátorom, radšej na balkóne. Vždy je však vhodnejšie pestovanie vonku. Klíčenie trvá mesiac až dva. Po poslednom jarnom mraze môžete mladé rastlinky vysadiť priamo von do pôdy. Optimálny rozostup medzi rastlinami je 15 až 20 cm. Na sadenie je vhodná polotienistá časť záhrady.

fialka voňavá
Zdroj: istock.com

Akú pôdu fialka voňavá obľubuje?

Pôda, do ktorej rastlinky sadíme by mala byť organicky obohatená – teda kompostom alebo humusom. Fialkám sa najviac darí v pôde s pH 5,5 až 7. Kompost sa oplatí pridávať aj počas rastu, mulč okolo rastlín zase udrží potrebnú vlhkosť a zabráni nekontrolovanému rastu buriny.

Fialka voňavá potrebuje pravidelné zalievanie, na začiatku jari sa poteší tekutému hnojivu. Akonáhle odkvitne, zostrihnite ju – hneď pri zemi, ale stále polievajte. Staršie rastliny fialky voňavej môžeme na jar rozmnožiť delením. Dospelé rastliny potrebujú dostatok slnečného žiarenia, ale polotieň im zvyčajne úplne stačí, celodenné slnko nemajú v obľube.

Náš tip: Ak chcete, aby kvety vykvitli skôr, môžete fialku v črepníku preniesť koncom novembra do interiéru. Počas dňa udržujte teplotu pod 13 °C a rastlinu chráňte pred slnečným žiarením.

Akí škodcovia a choroby na fialku útočia?

Medzi hlavných škodcov, ktorí ohrozujú fialku voňavú, patria vošky a roztoče. Keď si týchto škodcov všimnete, infikovanú rastlinu rýchlo oddeľte. Vošiek sa zbavíte ľahšie ako roztočov – na lístie použite neemový olej alebo insekticídny mydlový sprej. Z chorôb fialka voňavá najčastejšie trpí plesňou, a to kvôli premokrenej pôde. Preto zabezpečte, aby bola pôda ľahká a nestála v nej voda. Radšej zalievajte menej a častejšie.

fialka voňavá v bielej farbe
Zdroj: istock.com

Fialke voňavej sa hovorí aj rastlina budúcnosti

I keď sa zdá, že fialka voňavá je len okrasný kvet, má viacnásobné využitie. Práve preto je označovaná ako rastlina budúcnosti. Vďaka príjemnej vôni sa už od viktoriánskych čias používa ako prísada do parfumov. Vodný extrakt z listov má antibakteriálne vlastnosti. „Sladká fialka“ však má aj kulinárske využitie – tradičný francúzsky sirup z fialky sa používa na dochutenie a prevoňanie koláčikov a marshmallows, kvety fialky sú krásnou dekoratívnou ozdobou šalátov. Prekvapujú jemnou, takmer nevýraznou chuťou.

Ako fialku voňavú využívali bylinkári?

Najznámejšie použitie fialky voňavej v oblasti ľudového liečiteľstva je pri liečbe rakoviny a čierneho kašľa. Obsahuje tiež kyselinu salicylovú, ktorá sa používa na výrobu aspirínu. Preto vám bylinkári fialku odporučia aj na liečbu bolesti hlavy, migrénu a nespavosť. Samotné kvety sa používajú aj do osviežovačov dychu.

parfém z fialky
Zdroj: istock.com

Sabína Zavarská
foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.