Prečo je potrebné hľuzy mečíkov zazimovať a ako správne postupovať
Mečíky nie sú z nášho regiónu, ale pôvodom pochádzajú z miernych klimatických oblastí, ako je južná Európa, Južná Afrika a Blízky východ. Preto sa ich hľuzy v našich zemepisných šírkach vyberajú na zimu z pôdy von. Sú obzvlášť citlivé nielen na mráz, ale aj vlhko.
Aby ste sa teda z ich kvitnúcej krásy mohli tešiť dlhé roky, hľuzy po odkvitnutí na jeseň vyberte z pôdy. Zvyčajne v októbri alebo novembri, najneskôr však po prvých nočných mrazoch. Keď niekoľko dní neprší, je na to najlepší čas, pretože sa hľuzy potom ľahko čistia a všetka prilepená pôda sa ľahšie odstraňuje. Hľuzy vyberajte z pôdy opatrne pomocou vidiel alebo rýľa.
Hľuzy pred prezimovaním riadne vysušte
Aby ste mečíky úspešne zazimovali, musíte nechať vybrané hľuzy najskôr dobre vysušiť. Za týmto účelom ich buď umiestnite do debničky alebo prepravky, prípadne zaveste za listy na chránené miesto (pod presah strechy). Poškodené hľuzy okamžite vytrieďte. Ak nájdete choré, nápadné hľuzy, v žiadnom prípade ich nevyhadzujte do kompostu. V opačnom prípade hrozí veľké riziko, že sa cez kompost prenesú choroby a škodcovia na zdravé rastliny.
Hľuzy mečíkov nechajte v pokoji niekoľko dní vyschnúť. Potom tesne nad cibuľou odrežte zažltnuté alebo zvädnuté listy a zároveň odstráňte aj suché obaly hľúz a odumreté korene. Z hľúz odstráňte aj malé, belavé dcérske hľúzky, ktoré priliehajú k báze materských hľúz. Opatrne ich ručne oddeľte. Ak ich chcete pestovať aj naďalej, vložte ich do nádoby s chudou zeminou a cez zimu umiestnite na svetlé a suché miesto. Kvitnúť začnú až po dvoch až troch rokoch.
Ako správne prezimovať mečíky?
Na prezimovanie umiestnite zdravé hľuzy mečíkov do kartónovej škatule, ktorú v prípade potreby môžete vystlať aj novinami. Hľuzy ukladajte voľne vedľa seba a nevrstvite ich na seba.
Dobrým miestom na prezimovanie je napríklad tmavá chladná pivnica. Miesto by malo byť určite suché a bez mrazu, ideálne s teplotou okolo desať stupňov Celzia. Drevený záhradný prístrešok nie je vhodný, pretože teploty môžu ľahko kolísať a ľahko môže dôjsť k poškodeniu chladom. Kotolňa tiež neprichádza do úvahy, pretože hľuzy vám začnú pri vysokých teplotách klíčiť.
Text, foto a video: Jana Komadelová
Komentáre