jesenná záhrada s kvetinami a okrasnými tekvicami
Galéria (13) Zdroj: istock.com

Vaša záhrada nemusí zostať bez kvetov a farieb ani v tomto období! Toto je 10 rastlín, ktoré oživia jesennú záhradu

Ak si vyberiete správne rastliny, aj jeseň môže byť v záhrade nádherným obdobím. Ako dosiahnete, aby vaša záhrada žiarila všetkými krásnymi farbami a bola plná kvetov aj počas chladnejších dní?

Galéria

jesenná záhrada s kvetinami a okrasnými tekvicami
Chryzantémy na jeseň
Cyklámeny
Jesenné astry
Veternica japonská
Okrasná kapusta
Pampová tráva
Miskant

Chryzantéma

Tieto neskoro kvitnúce rastliny vnesú do vašej záhrady krásne farby. Obľubujú slnečné miesto a sú skvelé na rezanie – prinesú vám farbu a dobrú náladu aj do interiéru. Kvitnú až do prvého tuhého mrazu.

Chryzantémy na jeseň
Zdroj: istock.com

Cyklámen

Cyclamen hederifolium je malá rastlinka s atraktívnymi ružovými alebo bielymi kvetmi. Hoci kvitne už na začiatku jesene vďaka pôsobivým mramorovaným listom vyzerá skvele počas celej zimy. Cyklámenu sa darí v čiastočnom tieni, ale aj na plnom slnku. Zdravá rastlinka môže dosiahnuť výšku 15 centimetrov.

Cyklámeny
Zdroj: istock.com

Jesenné astry

Podľa odrody vyrastú do výšky 45 až 100 centimetrov, niekedy dokonca i viac. Astry majú kvety podobné sedmokráskam a v širokej škále farieb: biela, ružová, modrá, fialová a červená. Jesenné astry potrebujú na živiny bohatú pôdu a slnečné miesto. Z trsov astier môžete vytvárať rôzne dekorácie stiahnutím do zväzkov a prerezaním.

Jesenné astry
Zdroj: istock.com

Veternica japonská

Japonská sasanka (Anemone x hybrida) alias veternica japonská má mimoriadne pôsobivé biele, ružové alebo červené kvety. Dosahuje výšku 60 až 150 centimetrov. Je nenáročná na starostlivosť, ale potrebuje ochranu mulčovaním – aspoň počas prvej zimy. Obľubuje čiastočne zatienené alebo plne slnečné miesto. Kvety sú vhodné aj na rezanie, môžete si nimi spríjemniť interiér.

Veternica japonská
Zdroj: istock.com

Okrasná kapusta

Napriek tomu, že je sestrou bežne na úžitok pestovaných hlúbovín, pestujeme ju na okrasu. Prekvapuje nádherným sfarbením práve v čase, keď už väčšina kvetov odkvitá. Krásne vyzerá spolu so sirôtkami. Dorastá do výšky 45 až 60 centimetrov, obľubuje slnečné miesto. Má atraktívny modrý, purpurový, biely alebo svetlo zelený vzor, ktorý oživí vašu záhradu až do jari.

Okrasná kapusta
Zdroj: istock.com

Miskant

Miskant alebo ozdobnica čínska je ozdobná trsovitá tráva. Dosahuje výšku 90 centimetrov až po 2 metre a najlepšie sa jej darí na čiastočne zatienenom alebo plne slnečnom mieste. Kvety pripomínajú chocholy v rôznych farbách: v bielej, krémovej, ružovej, bronzovej, striebornej či fialovej. Nevyžaduje prakticky žiadnu starostlivosť a je ideálnou rastlinou popri chodníkoch a na predelenie častí záhrady.

Miskant
Zdroj: istock.com

Pampová tráva

Podobnou ozdobou jesenných záhrad ako miskant je pampová tráva. Dosahuje ešte väčší vzrast a kvety sú tiež výraznejšie. Má sivozelené listy a krásne nadýchané kvetinové hlavy. Ocení plné slnko a je skvelá na použitie v kvetinových aranžmánoch v interiéri.

Pampová tráva
Zdroj: istock.com

Flox

Flox je skvelá jesenná rastlina s odrodami, ktoré kvitnú v mnohých farbách vrátane bielej, modrej, červenej, ružovej a fialovej. Vyrastá do výšky 60 až 120 centimetrov. Obľubuje polotieň, ale aj plné slnko. Ak chceme dosiahnuť, aby bola zdravá, pestujme ju v časti záhrady, ktorá má dobré vetranie.

Flox
Zdroj: istock.com

Vres obyčajný

Vres (Calluna vulgaris) má dekoratívne nielen kvety, ale aj listy. Kvety sú biele, fialové, červené alebo bronzové a listy môžu byť zelené, marhuľové alebo červenohnedé. Vres má najradšej slnečné miesto. Vyberte si odrody, ktoré kvitnú neskôr, napríklad: Goldsworth Crimson, Blazeaway, Alba Jae, Darkness a David Eason.

Vres obyčajný
Zdroj: istock.com

Sirôtka veľkokvetá

Hovorí sa jej aj fialka záhradná. Neexistuje asi vďačnejší a krajší jesenný kvet. Sirôtky majú množstvo rôznych farieb a vzorov, výborne sa kombinujú s okrasnou kapustou. A čo je na nich najlepšie? Neraz kvitnú celú jeseň a dokonca aj v zime, ale potrebujú dostatok slnka a sú citlivé na premokrenú pôdu. Môžete ich pestovať aj v kvetináčoch.

Sirôtka veľkokvetá
Zdroj: istock.com

Sabína Zavarská
Foto: istock. com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.