Fialová stonková brokolica
Zdroj: istock.com

Môžete ju pestovať aj na jeseň! Fialová brokolica nie je výnimočná iba farbou

Videli ste už v jesenných či zimných záhradkách rásť zaujímavú fialovú odrodu brokolice? Nie je zvláštna len sfarbením. Na trhu nájdete viaceré odrody brokolice a kapustovej zeleniny všeobecne, vďaka ktorým môžete predĺžiť vegetačné obdobie vo vašej záhradke a dopriať si čerstvé vitamíny aj v chladnejších mesiacoch. Niektoré druhy zeleniny sú vďaka vystaveniu chladu a mrazu ešte chutnejšie. Jedným z príkladov je fialová stonková brokolica.

Fialová stonková brokolica je známa tiež ako zimná alebo skorá stonková brokolica. Okrem toho, že vyzerá krásne na záhonoch a v šalátoch, je jej výhodou extrémna mrazuvzdornosť. Niektoré druhy odolávajú teplotám až pod -12 °C. Fialovú brokolicu tak môžete pokojne pestovať aj na jeseň. Na dozretie potrebuje najmenej 180 dní od vysadenia.

V čom je stonková brokolica iná od klasickej?

Klasická brokolica tvorí jednu veľkú hlavu. Rastliny fialovej stonkovej brokolice tvoria menšie hlávky s množstvom jemných bočných výhonkov. Tieto výhonky chutia obzvlášť sladko a delikátne, o to viac, ak sú vystavené chladnejším teplotám.

Fialová stonková brokolica
Zdroj: istock.com

Ako pestovať fialovú stonkovú brokolicu?

Budete potrebovať trochu trpezlivosti, ale výsledok stojí za to. Najdôležitejšie je určiť správny čas na výsadbu. Pri fialovej stonkovej brokolici je potrebné dbať na to, aby rastliny rástli počas chladnejších období. Vhodné je predpestovať semená v interiéri (približne 6-8 týždňov pred posledným mrazom) alebo vysiať ich priamo do pôdy (cca 4 týždne pred posledným mrazom – na konci zimy alebo na začiatku jari).

Rovnako ich môžete sadiť koncom leta (začiatkom jesene), aby ste si vychutnali jesenné alebo zimné plodiny. Je to tiež skvelá voľba na pestovanie v zime vo fóliovníku alebo v skleníku. Rastlina potrebuje na to, aby začala kvitnúť, najmenej 6 týždňov chladného počasia.

Fialová stonková brokolica
Zdroj: istock.com

Starostlivosť o rastliny

Okrem presadenia sadeníc, ak ste rastlinky predpestovali, vyžaduje fialová stonková brokolica správne zavlažovanie a hnojenie. Obľubuje miesto s dostatkom slnka. Pravidelné konzistentné zavlažovanie prispeje k rozvoju robustného koreňového systému. Počas dlhších období chladu sa však vyhnite zalievaniu, pretože môže zvýšiť pravdepodobnosť hniloby a ďalších problémov.

Hneď, ako sa vytvorí centrálny kvet, odrežte ho. Podporíte vývoj sekundárnych bočných výhonkov. Výhonky zberajte, keď dosiahnu 15-20 cm. Každých pár dní rastlinku skontrolujte a orežte ďalšie zrelé výhonky.

Fialová stonková brokolica
Zdroj: istock.com

Ako využiť fialovú stonkovú brokolicu

Fialová stonková brokolica má rovnaké využitie ako klasická, je však delikátnejšia a jemnejšia. Pôsobí dekoratívne, preto najviac vynikne v jedlách, kde ponecháme výhonky vcelku – najmä v šalátoch, ale aj ako svieža príloha k rôznym jedlám.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.