Okrasná tráva ovsíkovec vždyzelený
Galéria (7) Zdroj: shutterstock.com

Ovsíkovec si vás rýchlo získa! Nenáročná a odolná tráva, ktorá skrášli každú záhradu

Ovsíkovec je veľmi atraktívna okrasná tráva. Je nenáročná a ľahko sa pestuje. Čo potrebujete vedieť, keď si ňou chcete skrášliť záhradu?

Galéria

Okrasná tráva ovsíkovec vždyzelený
Okrasná tráva ovsíkovec vždyzelený
Okrasná tráva ovsíkovec vždyzelený
Okrasná tráva ovsíkovec vždyzelený
Okrasná tráva ovsíkovec vždyzelený

Modrá okrasná tráva ovsíkovec vždyzelený (Helictotrichon sempervirens) patrí do čeľade lipnicovité. Pochádza z trávnatých porastov juhozápadnej a strednej Európy. Táto trsovitá  trávnatá rastlina sa používa na dekoráciu pozemkov, je atraktívna počas celého roka. Práve preto je veľmi oceňovaná v záhradnom dizajne a v terénnych úpravách ako okrasná tráva.

Zdroj: shutterstock.com

Čo potrebuje ovsíkovec

Ovsíkovec kvitne v júni a júli. Má svetlozelené listy s modrastým nádychom, ktoré rastú v klenutej forme. Obľubuje plné slnko alebo čiastočný tieň, suchšiu až strednú dobre priepustnú pôdu (nenávidí ílovité pôdy).

PH pôdy by malo byť neutrálne až mierne zásadité. Najkrajšie odtiene modrej farby dosiahnete pestovaním na suchých pôdach – čo pre vás znamená aj menej starostlivosti. Trávu prednostne vysádzajte od septembra do konca novembra alebo od marca do konca apríla. Termín výsadby je dôležitý, pretože v tomto období ešte teplota zvyčajne nie je príliš nízka.

Okrasná tráva ovsíkovec vždyzelený
Zdroj: shutterstock.com

Ako vysadiť ovsíkovec a ako sa oň starať

Ovískovec vysaďte do hĺbky zhruba 5 centimetrov tak, aby listy nad pôdou boli rovnomerné. Pôdu okolo rastliny dobre utlačte a výdatne zalejte. Ovsíkovec môžete pestovať aj v nádobách. V tom prípade vyberte kvetináč, ktorý má objem zodpovedajúci objemu rastliny (teda pomerne veľký) a ako zeminu použite zmes pôdy a kompostu. Pridajte štrk, aby ste vytvorili drenáž v spodnej časti nádoby.

V prvých týždňoch po výsadbe rastlinu pravidelne zalievajte. Aby ste minimalizovali stratu vody odparovaním, vyhnite sa zalievaniu počas slnečných popoludní.

Ak je rastlina v kvetináči, skontrolujte, či je vrchná vrstva pôdy vlhká. Pri prerezávaní odstráňte odumreté listy a staré stonky, ktoré odkvitli.

Minimum škodcov a čarovné kvety

Ovsíkovec vždyzelený má minimum škodcov, pretože jeho listy sú tvrdé, ale vo vlhkom podnebí môže byť poškodený hrdzou, ktorá sa prejavuje fľakmi na listoch. Najskôr sú biele alebo žlté a neskôr sa uprostred tvorí hnedý stred (fungujú postreky, ktoré zoženiete v predajniach záhradníckych potrieb). Charakteristikou patrí k trvalkám. Trs tejto dekoratívnej trávy dorastá do výšky 60 cm až 1,3 m, na šírku sa rozrastá do 60 centimetrov. Kvitne začiatkom leta a v jeho polovici. Po odkvitnutí výnimočných modrohnedých kvetov rastliny produkujú semená. Prerezávanie na jeseň pomáha omladiť vzhľad trsov.

Okrasná tráva ovsíkovec vždyzelený
Zdroj: shutterstock.com

Ako rozmnožiť ovsíkovec

Najlepšie je uprostred jari rozdeliť koreňový bal tejto trávy na dve časti. Alebo umožnite rastlinám samovýsev.

Okrasná tráva ovsíkovec vždyzelený
Zdroj: shutterstock.com

Je ovsíkovec invazívny?

Mnohí pestovatelia sa obávajú invazívnych okrasných rastlín, pretože vytláčajú zo záhrady úžitkové plodiny a berú im živiny. Ovsíkovec nie je všeobecne považovaný za invazívnu rastlinu. Rastlina vytvára trsy a nešíri sa podzemkami – ináč povedané, zostane tam, kde ju zasadíte. Ak jej umožníte samovýsev, trs môžete podľa potreby premiestniť.

Ovsíkovec vždyzelený je inou rastlinou ako jačmenica pesočná (Leymus arenarius), i keď sa podobajú. Jačmenica je tiež známa ako piesočná ryža a má podstatne dynamickejší rast i množenie. V prípade jačmenice ide o invazívnu rastlinu.

Sabína Zavarská
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.