Ako si parkovanie pri dome skrášliť peknou výsadbou
Chcete si skrášliť príjazdovú cestu a parkovacie miesto pri dome peknou výsadbou? Naša architektka má pre vás dve skvelé riešenia.
Galéria
Rýchly rast satelitných mestečiek má za následok zvýšenú premávku najmä v ranných a poobedňajších hodinách. Veľký počet áut však spôsobuje problémy i v čase, keď sú autá odstavené pri dome. Majitelia novostavieb rodinných domov majú po novom povinnosť vytvoriť na pozemku parkovacie státie nielen pre členov rodiny, ale častokrát aj pre prípadnú návštevu. Možností, ako plochu pripraviť na odstavenie auta, je niekoľko. Od jednoduchých a lacných riešení po pohodlné a rovné plochy. Počet, prípadne prístupnosť parkovacieho miesta pre verejnosť, býva usmernená v územnom pláne obce. Záujemca o stavbu domu by si mal informácie o podobných predpisoch zistiť ešte pred kúpou pozemku, aby parkovacie plochy vedel zapracovať do projektu.
Do celkového počtu sa, prirodzene, ráta aj garáž, no, samozrejme, nie je postačujúca v prípade, ak má byť miesto aj verejne prístupné. Dá sa povedať, že dve parkovacie miesta na pozemku sú dnes štandard. Štandardné parkovacie miesto má mať rozmer približne 3 × 5 metrov a malo by byť umiestnené tak, aby si vozidlá navzájom neblokovali výjazd. Parkovanie za sebou je výhodné v prípade, že sa niektoré z áut používa iba sporadicky. Na takéto parkovanie možno využiť úzky priestor medzi domom a plotom, ktorý býva zatienený a ťažšie využiteľný na pestovanie. Nemenej dôležitý faktor pri umiestňovaní parkoviska je výhľad zvnútra domu a tiež pohodlný prístup.
Riešenie 1: Pevné a pohodlné dláždenie s dažďovou záhradou
Najčastejšie používaným materiálom na konštrukciu státia je betónová „zámková“ dlažba. Vyrába sa v mnohých farbách i tvaroch, v imitáciách kameňa či dokonca dreva. Betónové imitácie ale mnohokrát vyzerajú umelo až gýčovo, a preto buďte pri výbere opatrný. Jednoduchá sivá dlažba je mnohokrát efektnejšia ako zložité farebné kombinácie a navyše nechá vyniknúť okolitú výsadbu. V modernej architektúre sa stretávame s použitím veľkoformátových platní z hladkého betónu. Súvislé spevnené plochy sa v zime dobre udržiavajú a do domu sa z nich nezanáša špina a kamienky. V riešení je použitá sivá dlažba, ktorá sa opakuje aj na chodníkoch a terase. Parkovisko je umiestnené hneď za bránou a prístup naň je možný z hlavného vstupu do domu, ale aj terasy a záhrady. Tvorí tiež prístupovú cestu do záhrady, čo je praktické v prípade, ak pravidelne do záhrady privážate ťažký náklad, napríklad drevo do krbu. V našom prípade sa plocha využíva i na sezónne odstavenie vozíka s člnom a občasné uskladnenie a spracovanie dreva. Tomu sú, samozrejme, prispôsobené aj jej celkové rozmery plochy, aby sa na nej dalo stále parkovať.
Dažďová záhrada
Voľný pás zelene vedľa parkoviska je pol dňa zatienený, čomu je prispôsobená aj výsadba. Navyše je celá plocha vyspádovaná do výsadby, ktorá je navrhnutá ako dažďová záhrada. Záhon je terénne tvarovaný tak, aby dokázal zachytiť všetku vodu aj z prudkého nárazového dažďa. V zadnej časti záhona sú do živého plota vysadené hortenzie, ktoré zakrývajú vysoký múr, v najhlbšej časti rastú paprade. Popri dlažbe možno do skupín vysadiť jarné cibuľoviny.
1. Hortenzia stromčeková ‘Anabelle‘
Je to mohutný opadavý ker, ktorý bohato kvitne veľkými bielymi kvetmi od augusta do neskorej jesene. Pri skupinovej a líniovej výsadbe sa vysádzajú minimálne jeden meter od seba. Pôda by mala byť mierne kyslá. Obľubuje polotieň, na slnku zvykne vädnúť. Dobre znáša rez, ktorý sa robí na jar po mrazoch, keď rastlinu možno skrátiť na 3 až 5 očiek. Dorastá do výšky až dva metre.
2. Papraď samčia
Spoľahlivo vyplní tmavé miesta v záhrade, používa sa do podrastov stromov. Je mrazuvzdorná, no listy väčšinou neprezimujú. Dorastá do výšky až jeden meter. Obľubuje mierne kyslé, stredne vlhké pôdy.
3. Ostrica ošimenská ‘Evergreen‘
Vždyzelená okrasná tráva vhodná do podrastov a na tienisté miesta v záhrade. Najlepšie vynikne v skupinovej výsadbe a na okrajoch záhonov. Pôda by mala byť humózna a mierne vlhká. Pri silnejších mrazoch bez snehu je dobré ju chrániť lístím alebo čečinou.
4. Funkia ‘El Nino‘
Tak ako iné domodra sfarbené listy je vhodná do tieňa. Svetlé, dožlta sfarbené funkie však znášajú aj slnečné stanovištia. Na jeseň sa listy zo záhona strácajú. Čím sú funkie staršie, tým sú väčšie. Sú nenáročné na pestovanie, no ich hlavnými škodcami sú slimáky a slizniaky, ktoré si na nich radi pochutnávajú.
5. Heuchera ‘Sugar Plum‘
So slivkovo fialovými listami a striebristou kresbou vytvorí v záhone žiadaný kontrast. Kvitne nenápadnými ružovými kvetmi. Patrí medzi obľúbené druhy pre svoje výrazné listy, ktoré ostávajú i počas zimy.
6. Čemerica východná ‘Anna´s Red‘
Kvitne od februára do apríla. Kvety ostávajú na rastline veľmi dlho a časom menia farbu. Listy sú pevné a vždyzelené, dekoratívne počas celého roka. Dorastá do výšky približne 30 centimetrov.
7. Hrab obyčajný
Obľúbený ako strom, ale pestuje sa aj ako moderný živý plot. Má zaujímavé svetlozelené listy a výborne nahrádza rozšírené tuje napriek tomu, že nie je vždyzelený. Jeho zimná nepriehľadnosť je zaistená hustým rozkonárením i suchými listami.
Riešenie 2: Rýchlo a prírodne
Plochy tvorené lámaným štrkom sú vhodné na menej frekventované parkoviská s nižšou záťažou. Používajú sa aj v prírodných či lesných záhradách, kde by pevná dlažba mohla pôsobiť príliš umelo. Ich výhodou je jednoduchá konštrukcia, nízka cena i možnosť vytvoriť si parkovisko rýchlo a svojpomocne. Na bežné parkovisko pre osobné auto postačí vrstva okolo 15 centimetrov za predpokladu, že pôvodný terén je dostatočne pevný a priepustný. Čím je podložie mäkšie, tým musí byť vrstva makadamu väčšia. Tiež je vhodné vtedy použiť viacero frakcií a vibračnú dosku. Pri správnej konštrukcii je takáto plocha dostatočne pevná a pri daždi sa na nej netvoria kaluže.
V kombinácii s dlažbou
V našom riešení je okrem štrku použitá betónová dlažba väčších rozmerov. Uložená je nepravidelne a jej okolie je vysypané štrkom a vysadené skalničkami. Takéto riešenie je vhodné na južne orientované parkoviská, kde by sa trávnik alebo iná výsadba bez závlahy neudržala. Práve v takýchto miestach je pokrytie plochy vegetáciou veľmi žiaduce, pretože zlepšuje mikroklímu priestoru. Dlažba usmerňuje pohyb vozidla po štrkovej ploche, a tak je možné nechať ostatné plochy zarásť nízkymi trvalkami. Jej rozmery zároveň umožňujú jednoduchšie nastupovanie a vystupovanie z auta.
1. Skalnica strechová ‘Rubín‘
Vždyzelená sukulentná trvalka, ktorá dorastá do výšky 10 centimetrov. Na ploche sa rozrastá, vytvára dcérske rastliny. Vhodná je tiež do suchých múrikov a skaliek. V chladnom počasí sa farba ružíc značne zintenzívňuje.
2. Pakost sivý ‘Ballerina‘
Nízky a nenáročný pakost s drobnými sivozelenými listami. Rastie kompaktne a dlho. Nie je náročný na zálievku a vyžaduje priepustné pôdy. Má pôdopokryvný charakter, a aby sa dobre zapojil, na štvorcový meter je potrebné vysadiť aspoň 15 rastlín.
3. Zvonček skalničkový
Poliehavá, kobercovo rastúca trvalka, ktorá tvorí ploché vankúše. Bohato kvitne modrofialovým kvetom od júna do júla. Výborne znáša slnečné stanovištia, no zvládne aj polotieň. Na vytvorenie súvislého porastu sa vysádza 18 rastlín na štvorcový meter.
4. Gypsomilka plazivá ‘Rosea‘
Táto plazivá trvalka obľubuje priame slnko. Kvitne od júna do augusta drobnými ružovými kvetmi. Používa sa v skalkách, na okraje záhonov a do záhonov s ružami. Dorastá do výšky 10 centimetrov a vytvára súvislé kvitnúce koberce.
5. Dúška tymianová
Aromatický poloker s drobnými vždyzelenými listami. Spoľahlivo pokryje slnečné stanovište. Kvitne
fialovo-bielymi súkvetiami, ktoré lákajú včely. Množí sa semenami alebo delením rastlín.
6. Rozchodník kamčatský ‘Ellacombianum‘
Nízky rozchodník dorastajúci do výšky iba 15 centimetrov. Má bledozelené dužinaté listy, ktoré na zimu zaťahujú a objavujú sa opäť na jar. Kvitne žiarivo žltým kvetom od júla do augusta.
7. Dúška včasná ‘Red Carpet‘
Kvitne bohato od júna do júla. Je odolná proti suchu a tiež proti zošliapnutiu, preto sa používa na slnečných stanovištiach ako náhrada trávnika. Na vytvorenie hustého porastu sa vysádza 18 rastlín na štvorcový meter.
Text a vizualizácie: Ida Furiková, permakultúrna dizajnérka
Foto: isifa/schutterstock, Ida Furiková
Zdroj: Časopis Urob si sám
Komentáre