Máte na záhrade suché a nehostinné miesta? Život do nich vnesú tieto odolné trvalky
Snažiť sa zveľadiť záhradu, v ktorej dominuje suchá a kamenistá pôda si vyžaduje buď celoplošný zásah do štruktúry pôdy, alebo výsadbu takých rastlín, ktoré znesú aj náročnejšie podmienky. Inšpirujte sa výberom odolných trvaliek, ktoré určite nemožno označiť za rozmaznané citlivky a bez akejkoľvek ujmy dobre znesú aj dlhšie sucho.
Galéria
Hoci ide o rastliny, ktoré zvládnu aj viac po sebe idúcich dní bez vody a vo väčšine prípadov im neublíži ani pozícia na priamom slnku, bezprostredne po vysadení budú potrebovať pravidelnú zálievku aspoň po dobu jedného roka, aby dostatočne zakorenili. Platí to najmä pre rastliny vysadené v záhonoch. Rastliny v kvetináčoch bez prístupu k vode skôr či neskôr vyschnú – nech by boli akokoľvek suchomilné.
Rozchodník
Ak by ste hľadali trvalku, ktorá sa bude húževnato predierať aj náročným terénom a nevzdá sa pri prvej prekážke, stavte na rozchodník. Nízke, stredné či vysoké rozchodníky – s obrovskou životaschopnosťou rastú aj na miestach, kde to ostatné rastliny vzdajú. Samozrejme, istú dávku vlahy z času na čas potrebuje každá suchomilná trvalka, no práve rozchodníky vedia i s málom hospodáriť veľmi efektívne. Potrebujú dostatočne priepustnú pôdu. Ak by bola pôda ťažšia, zimné zadržiavanie vody by naštartovalo odhnívanie podzemných častí týchto sukulentných rastlín.
Rozmarín
Máte blízko domu alebo na záhrade kamenistý kút, ktorý neobchádzajú slnečné lúče? Rozmarín je výborným tipom na stálozelenú, postupne drevnatejúcu trvalku, z ktorej budete mať úžitok aj v kuchyni. Rozmarínové vetvičky sú totiž obľúbeným aromatickým dochucovadlom mäsa. Táto trvalka však nemá rada ťažkú a mokrú pôdu. Zvládne rásť aj v skromnejších podmienkach, no s dostatkom slnka a tepla.
Mednička
Medzi odolnými trvalkami nebude chýbať ani zástupca okrasných tráv – konkrétne mednička brvitá, ktorej stonky v druhej polovici leta začnú zdobiť svetlé chlpaté klasy. Prosperovať bude na slnečnej pozícii v dobre priepustnej pôde, kde dokáže vytvárať husté porasty. Vysušené klásky na stonkách vyzerajú perfektne aj vo viazaných kyticiach alebo na vencoch.
Marulka
Ďalšia neprehliadnuteľná trvalka, ktorá výborne toleruje sucho a slnko, nesie roztomilý názov – marulka obyčajná. Vyhovuje jej piesočnatá alebo hlinito-piesočnatá pôda. V niektorých regiónoch Talianska je obľúbenou bylinkou na dochutenie mäsa a šalátov. Na výber máte z viacerých kultivarov, ktoré v letnom období očaria násadou bohatých drobných kvetov v bielej, svetlo fialovej a jemne modrej farbe.
Kokarda
Kokarda patrí medzi najobľúbenejšie suchomilné trvalky. Vytvára bohaté a husté trsy. Cez leto zaujme krásne súmernými kvetmi vo výraznej žltej, oranžovej až krvavo červenej farbe. Pravidelným odstraňovaním odkvitajúcich kvetov bude naďalej vytvárať nové kvety, čo umocní jej prítomnosť v záhone až do jesene. Jednoducho sa kombinuje s kompaktnými trávami, s ktorými vytvára pôsobivý vizuálny kontrast.
Šalvia
Možno budete prekvapení z rozmanitosti kultivarov šalvie. Záplava vzpriamených súkvetí v bielej, ružovej až intenzívnej fialovej farbe pritiahne do záhrady motýle i včely. Šalvia je považovaná za nenáročnú a suchu odolávajúcu trvalku, ktorá úspešne porastie v priepustnej pôde. Ak máte prázdne slnečné alebo polotienisté miesto, vyskúšajte vysadiť práve túto výrazne aromatickú trvalku.
Palina
Konkrétne palina nízkeho vzrastu – palina Schmidtova – vytvára atraktívne bochníky so striebristými listami perovitého tvaru. Má pôdopokryvnú štruktúru, medzi ostatnými rastlinami pôsobí sviežo a je úplne nenáročná na starostlivosť. Výborne sa jej darí na priamom slnku a obľubuje štrkovité suchšie pôdy.
Nech vám žiadna novinka neunikne
Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom
Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com
Komentáre