Neskorokvitnúce trvalky
Zdroj: shutterstock.com

Ako sa v lete postarať o trvalky, aby krajšie kvitli

O trvalkách je známe, že sa ľahko pestujú a nevyžadujú špeciálnu starostlivosť. Máme však pre vás tipy, vďaka ktorým docielite ich bohatšie kvitnutie.

Ak trvalkám doprajete svoje požiadavky, budú aj oveľa lepšie kvitnúť. V zmiešaných skupinách pestujte len druhy, ktoré majú rovnaké nároky na stanovište i rastovú vitalitu. V opačnom prípade silnejšie druhy vytlačia zo záhona tie slabšie.

Aj keď sa trvalky zaobídu bez rezu, stále ich môžete pomocou neho presvedčiť, aby mali viac kvetov a kompaktnejší vzrast. Odkvitnuté kvety vyzerajú v záhone škaredo a počas vlhšieho počasia môžu byť takisto náchylnejšie na napadnutie hubovými chorobami. Aj tvorba semien okráda rastliny o veľa síl, ktorú by namiesto toho mohli vložiť na tvorbu nových kvetov. Pravidelné vyťahovanie nožníc sa teda vyplatí.

Po silnejšom reze po lete budú trvalky v budúcom roku oveľa lepšie kvitnúť. Platí to aj pre neskorokvitnúce trvalky, ako sú astry, pakosty či balónovník.

Letný strih pre trvalky

Na predĺženie kvitnutia

echinacea
Pravidelne odstraňujte suché a odkvitnuté kvety, čím zabránite tvorbe semien. Odporúčame to pri floxoch, echinaceách, pivonkách, ľaliách, lupine a všetkých jednoročkách. | Zdroj: shutterstock.com

Na druhé kvitnutie

Silným spätným rezom trvaliek zabezpečíte druhé kvitnutie (stračonôžka, šalvia, rebríček) i nové listové výhonky (alchemilka, zvončeky).
Silným spätným rezom trvaliek zabezpečíte druhé kvitnutie (stračonôžka, šalvia, rebríček) i nové listové výhonky (alchemilka, zvončeky). | Zdroj: shutterstock.com

Na kompaktný vzhľad

spätný rez trvaliek po odkvitnutí
Trvalky z drevnatými a dlhými bylinnými výhonkami sa vyznačujú svojím pravidelným spätným rezom po odkvitnutí, po ktorom sa rastliny krásne zahustia, ako napríklad levanduľa, tymian, rozmarín, vresy. | Zdroj: shutterstock.com

Praktický tip

Hnojenie rastlín
Aby rastliny nabrali po reze potrebnú silu, aplikujte do zálievky vo vode rozpustné hnojivo a dobre ich polejte. | Zdroj: shutterstock.com

Text: Redakcia
Foto: shutterstock.com
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje