Ako sa v lete postarať o trvalky, aby krajšie kvitli

Neskorokvitnúce trvalky
Zdroj: shutterstock.com

O trvalkách je známe, že sa ľahko pestujú a nevyžadujú špeciálnu starostlivosť. Máme však pre vás tipy, vďaka ktorým docielite ich bohatšie kvitnutie.

Ak trvalkám doprajete svoje požiadavky, budú aj oveľa lepšie kvitnúť. V zmiešaných skupinách pestujte len druhy, ktoré majú rovnaké nároky na stanovište i rastovú vitalitu. V opačnom prípade silnejšie druhy vytlačia zo záhona tie slabšie.

Aj keď sa trvalky zaobídu bez rezu, stále ich môžete pomocou neho presvedčiť, aby mali viac kvetov a kompaktnejší vzrast. Odkvitnuté kvety vyzerajú v záhone škaredo a počas vlhšieho počasia môžu byť takisto náchylnejšie na napadnutie hubovými chorobami. Aj tvorba semien okráda rastliny o veľa síl, ktorú by namiesto toho mohli vložiť na tvorbu nových kvetov. Pravidelné vyťahovanie nožníc sa teda vyplatí.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miestePo silnejšom reze po lete budú trvalky v budúcom roku oveľa lepšie kvitnúť. Platí to aj pre neskorokvitnúce trvalky, ako sú astry, pakosty či balónovník.

Letný strih pre trvalky

Na predĺženie kvitnutia

echinacea
Pravidelne odstraňujte suché a odkvitnuté kvety, čím zabránite tvorbe semien. Odporúčame to pri floxoch, echinaceách, pivonkách, ľaliách, lupine a všetkých jednoročkách. | Zdroj: shutterstock.com

Na druhé kvitnutie

Silným spätným rezom trvaliek zabezpečíte druhé kvitnutie (stračonôžka, šalvia, rebríček) i nové listové výhonky (alchemilka, zvončeky).
Silným spätným rezom trvaliek zabezpečíte druhé kvitnutie (stračonôžka, šalvia, rebríček) i nové listové výhonky (alchemilka, zvončeky). | Zdroj: shutterstock.com

Na kompaktný vzhľad

spätný rez trvaliek po odkvitnutí
Trvalky z drevnatými a dlhými bylinnými výhonkami sa vyznačujú svojím pravidelným spätným rezom po odkvitnutí, po ktorom sa rastliny krásne zahustia, ako napríklad levanduľa, tymian, rozmarín, vresy. | Zdroj: shutterstock.com

Praktický tip

Hnojenie rastlín
Aby rastliny nabrali po reze potrebnú silu, aplikujte do zálievky vo vode rozpustné hnojivo a dobre ich polejte. | Zdroj: shutterstock.com

Text: Redakcia
Foto: shutterstock.com
Zdroj: Časopis Urob si sám

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.