Vysejte si trvalky, tieto štyri druhy sú veľmi osvedčené
Zo semien si doma pestujeme predovšetkým letničky. Okrem nich si však môžete dopestovať aj priesady trvaliek. Ktoré druhy sa na to hodia?
Galéria
Sortiment osív trvaliek nie je taký bohatý ako letničiek. Príčinou býva predovšetkým dlhé obdobie klíčenia (mesiac a viac) a trochu komplikované vzchádzanie. I tak si ich však stále môžete dopestovať mnoho. Každý rok môžete skúšať nové druhy a obohacovať o ne svoju záhradu.
Navyše si vypestujete kvalitné rastliny v dostatočnom množstve. Na obaloch osív si všímajte, aké podmienky daná rastlina vyžaduje, môžete sa totiž stretnúť s druhmi, ktoré nemožno predpestovať v nádobách.
Počas februára a marca možno vysievať i niektoré okrasné trávy, ktoré príjemne doplnia kvitnúce druhy trvaliek.
Týka sa to najmä rastlín s dlhým kolovitým koreňom, ktoré veľmi zle znášajú pikírovanie a presádzanie. Takéto trvalky sú vhodné na výsevy priamo na záhon.
Pri výbere trvaliek berieme do úvahy predovšetkým účel ich použitia. V sortimente semenárskych firiem nájdeme druhy určené na rez kvetov, na sušenie, ale aj druhy liečivé, aromatické alebo pôdopokryvné.
Štyri osvedčené trvalky na vysievanie
Lupina mnoholistá
Vysieva sa vo februári až júni pod sklo, pričom je nutné semená predtým namočiť do vody. Sadeničky z februárového výsevu môžete do záhona sadiť od mája. Dorastá do 80 až 100 cm a kvitne od júna do augusta.
Echinacea purpurová
Sejte ju vo februári až apríli, sadeničky môžete vysádzať von do záhona od polovice mája až do júna. Kvitne od júla do septembra a dorastá do výšky 80 až 100 cm.
Orlíček
Čas na jeho vysievanie pod sklo je od februára do apríla, s výsadbou mladých rastliniek môžete začať už v apríli. Dorastá do výšky 80 až 100 cm a kvitne od mája do júna.
Levanduľa lekárska
Vysievať začnite vo februári až apríli, do záhona vysádzajte od mája do júna. Kvitne od júla do septembra a môže dorásť až do 80 cm.
Text: Redakcia
Foto: Isifa/Shutterstock, iStock
Zdroj: Časopis Urob si sám
Komentáre