Galéria (6) Zdroj: iStock

Vysejte si trvalky, tieto štyri druhy sú veľmi osvedčené

Zo semien si doma pestujeme predovšetkým letničky. Okrem nich si však môžete dopestovať aj priesady trvaliek. Ktoré druhy sa na to hodia?

Galéria

Levanduľa lekárska
Orlíček
Lupina mnoholistá
Okrasné trávy

Sortiment osív trvaliek nie je taký bohatý ako letničiek. Príčinou býva predovšetkým dlhé obdobie klíčenia (mesiac a viac) a trochu komplikované vzchádzanie. I tak si ich však stále môžete dopestovať mnoho. Každý rok môžete skúšať nové druhy a obohacovať o ne svoju záhradu.

Navyše si vypestujete kvalitné rastliny v dostatočnom množstve. Na obaloch osív si všímajte, aké podmienky daná rastlina vyžaduje, môžete sa totiž stretnúť s druhmi, ktoré nemožno predpestovať v nádobách.

Počas februára a marca možno vysievať i niektoré okrasné trávy, ktoré príjemne doplnia kvitnúce druhy trvaliek.

Týka sa to najmä rastlín s dlhým kolovitým koreňom, ktoré veľmi zle znášajú pikírovanie a presádzanie. Takéto trvalky sú vhodné na výsevy priamo na záhon.

Pri výbere trvaliek berieme do úvahy predovšetkým účel ich použitia. V sortimente semenárskych firiem nájdeme druhy určené na rez kvetov, na sušenie, ale aj druhy liečivé, aromatické alebo pôdopokryvné.

Okrasné trávy
Zdroj: Shutterstock

Štyri osvedčené trvalky na vysievanie

Lupina mnoholistá

Vysieva sa vo februári až júni pod sklo, pričom je nutné semená predtým namočiť do vody. Sadeničky z februárového výsevu môžete do záhona sadiť od mája. Dorastá do 80 až 100 cm a kvitne od júna do augusta.

Lupina mnoholistá
Zdroj: Shutterstock

Echinacea purpurová

Sejte ju vo februári až apríli, sadeničky môžete vysádzať von do záhona od polovice mája až do júna. Kvitne od júla do septembra a dorastá do výšky 80 až 100 cm.

Echinacea
Zdroj: iStock

Orlíček

Čas na jeho vysievanie pod sklo je od februára do apríla, s výsadbou mladých rastliniek môžete začať už v apríli. Dorastá do výšky 80 až 100 cm a kvitne od mája do júna.

Orlíček
Zdroj: Shutterstock

Levanduľa lekárska

Vysievať začnite vo februári až apríli, do záhona vysádzajte od mája do júna. Kvitne od júla do septembra a môže dorásť až do 80 cm.

Levanduľa lekárska
Zdroj: iStock

Text: Redakcia
Foto: Isifa/Shutterstock, iStock
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje