Mačacia tráva
Zdroj: iStock

Tráva sa dá pestovať aj v interiéri! Ako na to a ktoré druhy sú na to vhodné?

Okrasné trávy pridávajú vonkajším záhradám a dvorom na atraktivite – avšak vedeli ste, že z nich môžete mať aj krásne izbové rastliny? Dnes bez problému zoženiete rôzne tvarované a sfarbené druhy tráv, ktoré sú vhodné aj do interiérov, či už chcete väčšiu alebo menšiu prírodnú dekoráciu.

Podobne ako pestovanie trávy v záhrade, ani jej pestovanie v interiéri nie je náročné. Samozrejme, každá odroda má svoje špecifiká. Pozitívnou informáciou je, že široká škála tráv môže prosperovať aj v interiérových kvetináčoch. Každá odroda má však mierne odlišné požiadavky na pestovanie, najmä potreby tepla, svetla a vlhkosti.

Ako vyťažiť maximum z izbovej výsadby okrasných tráv

Vyberte si druhy a kultivary, ktoré uprednostňujú polotieň. Sú vhodnejšie na dlhodobý rast v interiéri ako milovníci plného slnka. Dobrou voľbou do interiéru sú rýchlorastúce odrody, napríklad mätonoh mnohokvetý (Lolium multiflorum), pšenica letná (Triticum aestivum) alebo zmesi mačacích tráv.

Balenia semien určené pre mačky zvyčajne obsahujú ovos siaty (Avena sativa), ale niekedy zahŕňajú tiež jačmeň (Hordeum vulgare), raž (Secale cereale) a pšeničnú trávu (Thinopyrum intermedium) – všetko z toho je v interiéri vítané.

Vysoké, farebné a tvarovo zaujímavé druhy

Zaujímavú dekoráciu vytvoria vysoké typy tráv. Napríklad elegantne vzpriamený novozélandský ľan (Phormium spp.) či pôsobivá trsovitá tráva pripomínajúca optické vlákna (Isolepis cernua). Hľadáte farebné a tvarovo zaujímavé odrody? V tom prípade siahnite po semiačkach kultivarov Miscanthus sinensis ‘Zebrinus’, kostrava sivá (Festuca glauca), ostrica klasnatá (Carex grayi) a rýchlorastúcich semiačkach trávy s pôvabnými nadýchanými hlavičkami zajačky vajcovitej (Lagurus ovatus).

Nastrihané stonky „zajačích chvostov“ môžete použiť aj v sušenej forme do kvetinových aranžmánov.

Kostrava sivá (Festuca glauca)
Kostrava sivá Zdroj: iStock

Ďalšie druhy tráv vhodné do interiéru

Kavyľ chvostíkový (Nassella tenuissima syn. Stipa tenuissima)

Vysoká mexická „perová tráva“ dodá interiéru nádych vzdušnej elegancie. Je to trvalka s jemnými krémovo sfarbenými hlavičkami. Vyrastá do výšky 60 cm.

Ovos siaty (Avena sativa)

Skvelá voľba pre dekoratívne misy. Semená ovsa majú vysokú klíčivosť a rýchly rovnomerný rast. Určite poteší aj vaše domáce zvieratá, najmä mačky budú ovsenú trávu s chuťou ohryzovať a nebudú vám ničiť iné izbové rastliny.

Dekoratívne trávy v interiéri
Zdroj: iStock

Ako vypestovať dekoratívnu trávu v interiéri

Bez ohľadu na to, akú odrodu si vyberiete, potrebujete nádobu, v ktorej bude rásť. Môže byť vyrobená z akéhokoľvek materiálu – keramika, kov, živica alebo terakota. Vyššie rastúce trávy potrebujú úzke, hlboké a ťažšie kvetináče. Vzrastovo nižšie obľubujú plytké a široké nádoby. Takže pri výbere kvetináčov berte do úvahy očakávanú výšku a šírku rastlín v zrelom stave. Každá nádoba by mala mať dostatočné drenážne otvory, inak korene tráv nebudú spokojné a môžu hniť.

Na dno kvetináča pridajte približne 5 cm vrstvu drenážneho materiálu (rozbitá keramika, kamienky), zvyšok doplňte zeminou na výsev a zasejte semiačka. Pod nádobu položte misku, ktorá bude zachytávať prebytočnú vodu.

Dekoratívne trávy v aranžmáne
Zdroj: iStock

Pri výsadbe a pestovaní dodržiavajte odporúčania uvedené na obale semiačok. Pôdu udržujte mierne vlhkú, ale nie mokrú. Semená zvyčajne vyklíčia v priebehu týždňa-dvoch. Nájdite miesto, kde budú mať mladé rastlinky okrasnej trávy aspoň 4 hodiny slnečného svetla každý deň. Potešia doplnkom výživy – hnojeniu prípravkami s vyšším obsahom dusíka, ktorý potrebuje nové, svieže lístie.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje