Ako rozmnožiť filodendron a čo potrebuje pre zdravý rast
Popínavé druhy filodendronov, ako napríklad odroda s dekoratívnymi srdcovitými listami, sú v našich bytoch a domoch obľúbené už desaťročia. Nie sú náročné na starostlivosť, vyzerajú dekoratívne a vďaka spôsobu rastu sa dajú rôzne formovať. Jediným menej príjemným faktom je, že keď majú málo svetla, nebudú až také bujné, ako by mohli byť a majú tendenciu byť „nohaté“ – budú mať dlhé stonky a menej listov.
Galéria
Keď sa rastlina filodendronu príliš predĺži, môžete z nej odobrať odrezky a vypestovať ďalšie samostatné rastlinky.
Kde odrezať filodendron, ak ho chcete rozmnožiť?
Najjednoduchší spôsob, ako rozmnožiť filodendron, je odobrať odrezky a zakoreniť ich. Ak to chcete urobiť, nájdite na stonke uzol. Zvyčajne sa nachádza v blízkosti listu. Môžu tam byť aj vzdušné korene, ktoré už začínajú rásť. Odrežte stonku tesne nad uzlom pod uhlom 45 stupňov čistými ostrými nožnicami. Pri rozmnožovaní filodendronu potrebujete odrezky dlhé asi 13 cm s dvoma až troma listami. Teraz odrežte listy v blízkosti rezu a môžete ísť priamo na zakoreňovanie.
Zakoreňovanie filodendronu vo vode
Prvým spôsobom zakoreňovania filodendronu je umiestniť odrezky do čistej nádoby s vodou. Potom ich dajte na nepriame slnečné svetlo. Vodu vymieňajte každých pár dní a o pár týždňov by ste mali vidieť nové korene, ktoré sú pripravené na presadenie do pôdy.
Zakoreňovanie filodendronu v pôde
Filodendron môžete zakoreniť aj priamo v pôde. Pripravte si črepník s otvormi na dne, ako pri každej novej izbovej rastline, zeminu na pestovanie izbových rastlín, vody a trochu kamienkov na vytvorenie drenáže. Do rezu filodendronu predtým, ako ho zasadíte, je užitočné pridať zakoreňovací hormón – stimulátor zakoreňovania. Môžete použiť komerčný prípravok, ale zaujímavý domáci trik je so škoricou. Odrezky pred umiestnením do pôdy jednoducho namočte do škorice. Škorica pôsobí ako prírodný fungicíd, ktorý tiež podporuje rast koreňov.
Ako sa starať o filodendron
Starostlivosť o filodendron je jednoduchá, stačí sledovať signály, ktoré vám rastlina „hovorí“. Vo všeobecnosti sa dokáže ľahko prispôsobiť podmienkam v domácnosti. Týmto izbovým rastlinám sa v interiéri darí po celý rok, ale ak to počasie dovolí, obľubujú občasný pobyt vonku na tienistom mieste. Na rozdiel od väčšiny izbových rastlín, filodendrony nezažívajú toľko stresu pri prechode z interiéru do exteriéru. Vonku môžete pôdu prepláchnuť opláchnuť množstvom čerstvej vody a vyčistiť listy. Starostlivosť o filodendron zahŕňa tri základné potreby: slnečné svetlo, vodu a hnojivo.
Slnečné svetlo – umiestnite rastlinu na miesto s jasným, ale nepriamym slnečným žiarením. Nájdite miesto v blízkosti okna, ale tak, aby sa slnečné lúče v skutočnosti nikdy nedotýkali lístia. Aj keď je normálne, že staršie listy zožltnú, keď sa to deje vo väčšom meradle, je to signál, že rastlina má veľa svetla. Na druhej strane, ak sú stonky medzi listami dlhé, rastlina pravdepodobne nemá dostatok svetla.
Voda – vrchných 2,5 centimetra pôdy treba nechať medzi zavlažovaním vyschnúť. Ovisnuté listy znamenajú, že rastlina dostáva príliš veľa alebo málo vody. Pozitívne je, že keď upravíte plán zavlažovania, listy sa rýchlo zotavia.
Hnojivo – rastliny sa potešia vyváženému tekutému listovému hnojivu, ktoré obsahuje makroživiny. Na jar a v lete ich hnojte raz za mesiac, na jeseň a v zime každých šesť až osem týždňov. Pomalý rast a malá veľkosť listov signalizujú nedostatok živín. Bledé nové listy zvyčajne naznačujú, že rastlina nedostáva dostatok vápnika a horčíka, čo sú základné mikroživiny pre filodendrony.
Sabína Zavarská
Zdroj: gardeningknowhow.com
Foto: istock.com
Dobrý deň, neviem, kto vyberal obrázky do tohto článku, ale na úvodnej fotke sa nenachádza philodendron, ale monstera minima a na poslednej tradeskancia zebrina. Ako má brať človek tento článok vážne, ak autori nevedia použiť ani správne obrázky? 🤦♀️