6 izbových rastlín, ktoré rastú aj bez pôdy
Nechcete mať v interiéri neporiadok z hliny? Chováte domácich miláčikov, ktorí by vám mohli urobiť z izbových rastlín hotovú „paseku“? Predstavíme vám rastliny, ktoré skrášlia váš interiér a nemusíte sa báť žiadnej nehody. Tieto rastliny totiž pre svoj rast a krásu nepotrebujú zeminu!
Galéria
Dobrou správou je, že existuje množstvo izbových rastlín, ktoré sa dajú pestovať v interiéroch – a dokonca aj bez pôdy. Hoci to vyznieva ako malý zázrak, pretože automaticky predpokladáme, že všetky rastliny potrebujú na svoj život a rast pôdu, existujú výnimky.
Tilandsia
Vzdušná rastlina má radšej vzduch ako pôdu, preto nesie tento názov. Znie to zvláštne, ale môže byť príjemným a zábavným doplnkom domácnosti.
Celkovo existuje viac ako 650 odrôd vzdušných rastlín. Niektoré majú farebné kvety, iné zase viac zaujímavých listov. Listy tilandsie vyrastajú do ružicového útvaru. Tento tvar pomáha rastlinám pri zhromažďovaní vody a živín z prostredia. V interiéri dokážu osviežiť a rozjasniť každý kút. Ďalší bonus – obzvlášť dobre sa im darí v kúpeľniach.
Španielsky mach
Španielsky mach možno podľa názvu neupúta vašu pozornosť, avšak má svoje výhody. Vyzerá zaujímavo a dá sa pestovať aj bez pôdy. Je charakteristický poklesnutými sivozelenými úponkami, ktoré pôsobia exoticky. Často rastie na stromoch, potrebné živiny a vodu absorbuje zo vzduchu okolo. Pri správnom druhu starostlivosti dokáže bez problémov rásť aj vo vnútri.
Čo pri tejto zaujímavej rastlinke znamená správna starostlivosť? Španielsky mach potrebuje minimálne dvakrát týždenne orosiť trochou vody. Ocení aj tekuté hnojivo s vysokým obsahom fosforu, dávkujeme ho každé dva týždne. Základom však je nákup u hodnoverného dodávateľa, určite sa neoplatí priniesť si mach z voľnej prírody. Prečo? Pretože spolu s ním sa do vášho domova dostane malý hmyz, z ktorého sa môže stať vaša veľká nočná mora.
Narcis tazetový
Jemná rastlinka Narcissus Tazetta je výbornou voľbou, keď chcete mať kvitnúcu rastlinku. Je drobnou voňavou odrodou narcisov, ktoré vyrastú takmer kdekoľvek. Stačí im trocha vody v miske s okruhliakmi. Kvitne bielymi alebo žltými kvetmi, ktoré rozjasnia vašu domácnosť aj v zimných mesiacoch. Majú charakteristické lístočky akoby z papiera.
Filodendron
Filodendron, teda Philodendron scandens je známy sviežimi listami v tvare srdca. Darí sa mu v rôznych prostrediach, je schopný tolerovať jasné i slabé svetlo a nevyžaduje veľkú starostlivosť.
Takže, ak ste zaneprázdnení, veľmi dobre zapadne do vášho životného štýlu.
Filodendron sa často pestuje tradične – v kvetináči, ale darí sa mu i bez pôdy. Stačí ho vložiť do pohára s vodou z vodovodu.
Chcete túto rastlinu rozmnožiť? Stačí zvrchu odrezať 15 centimetrový kúsok, z ktorého odstránite dva spodné rady listov. Odrezanú časť ponorte rezom do pohára s vodou a počkajte desať dní, kým sa vytvoria korene.
Mäta skorocelová
Tušili ste, že aj mätu môžete pestovať bez pôdy? Byliny nie sú len rastlinami, vďaka ktorým bude váš domov príjemne voňať, ale pri minime námahy prinášajú množstvo výhod. Máte vždy po ruke čerstvé korenie do vašich obľúbených jedál. Všetci vieme, že byliny sa tradične pestujú v pôde.
Existuje však veľa druhov, vrátane mäty skorocelovej, ktorým sa bude dariť, aj keď ich nezasadíte do pôdy, ale do vody a kamienkov.
Mäta na svoj rast potrebuje vyššie teploty a nepriame svetlo.
Aechmea
Patrí do čeľade Bromeliaceae a je veľmi pôsobivou tropickou rastlinou. Pôdu síce potrebuje, ale stačí jej minimum na zachytenie koreňov. Nevyžaduje si prakticky žiadnu starostlivosť. Prosperuje bez ohľadu na to, či trávi veľa času v tieni alebo na svetle. Nie je náchylná ani na škodcov, takže si nemusíte robiť starosti. Vďaka tomu a svojej kráse je tiež dokonalým darčekom. Nájdete ju v mnohých odtieňoch.
Sabína Zavarská
Foto: istock.com
Komentáre