Akými rastlinami môžete doplniť záhradu na jeseň
Galéria (14)

Akými rastlinami môžete doplniť záhradu na jeseň

Jeseň je vhodná na vysádzanie a dopĺňanie záhrady novými rastlinami. Tie sa však navzájom líšia svojimi pestovateľskými požiadavkami a niekedy aj špeciálnymi termínmi výsadby. Poradíme vám, ako sa v nich zorientovať a na čo nezabudnúť.

Galéria

Ako zazimovať palmy
Čas na jesennú výsadbu
Čas na jesennú výsadbu
Čas na jesennú výsadbu
Čas na jesennú výsadbu
Čas na jesennú výsadbu
Čas na jesennú výsadbu
Čas na jesennú výsadbu

Okrasné trávy

Výber okrasných tráv je v tomto období skutočne široký. Treba sa však poponáhľať s výsadbou. Čím skôr trávy vysadíme, tým je väčšia šanca, že sa do zimy ujmú. V podstate ide o nenáročné a dlhoveké okrasné rastliny. Dariť sa im bude na slnečnom a suchšom mieste s priepustnou pôdou. Vyššie druhy vysádzame solitérne alebo v skupine do pozadia, stredne vysoké do strednej časti záhona a nižšie sa uplatnia v menších a väčších skupinkách. Nevyžadujú si špeciálny substrát, nevyhnutné je však vysadené trávy zavlažovať, najmä počas teplejšej a suchšej jesene. Ak sa rozhodneme pre pestovanie ostríc, musíme ich vysádzať ako prvé, ak sa nezakorenia, zimu neprežijú.

Cibuľoviny a hľuznaté rastliny

Jeseň je ideálna na vysádzanie cibuľovín a hľuznatých rastlín kvitnúcich počas jarných mesiacov. Ako prvé treba vysadiť narcisy, snežienky a tavolíny. Narcisy potrebujú na zakorenenie o niečo viac tepla a aj dlhší čas. Do konca októbra môžeme vysádzať tulipány, hyacinty, modrice, krókusy, korunky či drobné cibuľoviny (puškínie, scily) a ďalšie. Cibuľoviny vysádzame do skupín (v rámci skupiny musí byť len jeden druh), nie jednotlivo. Hĺbka výsadby je pri každej cibuľovine iná, napríklad tulipány sa sadia do hĺbky 10 cm. Platí pravidlo, že cibuľa by mala byť vysadená 2- až 3-krát hlbšie, než je jej výška. Cibuľoviny vysádzame do záhonov, skaliek, štrkových plôch, trávnikov či do nádob.

Odborník radí

Pred výsadbou cibuľovín je dobré pôdu obohatiť o preosiaty kompost.

Vždyzelené dreviny

Pútajú aj počas zimy. K najkrajším druhom patrí vavrínovec, skimia, kalina, cezmína, bršlen, aukuba a iné. Vhodný termín na ich výsadbu je koncom leta a začiatkom jesene – tieto dreviny potrebujú teplejšie počasie a dostatok vlahy, aby sa dobre zakorenili. Záhradu drevinami neprepĺňajme. Môžeme ich vysadiť pod vyššie dreviny, kry aj stromy, do skupín s ihličnanmi alebo inými drevinami, prípadne ich pestovať aj vo forme živých plotov (vavrínovec, na obrázku). Tieto dreviny vždy sadíme s koreňovým balom. Až do konca októbra môžeme vysádzať aj ihličnany, takisto len s koreňovým balom.

Najkrajšie vždyzelené dreviny

Skimia

Cezmína

Kalina

Bršlen

Opadavé kry

Kry kvitnúce na jar (trojpuk, zlatovka, orgován, dulovec, tamariška, okrasná ríbezľa) sú ozdobou každej záhrady. Teraz je čas na ich výsadbu. Vysádzať ich môžeme jednotlivo, vo väčších záhradách aj do skupín. Jama na koreňový bal musí byť o niečo väčšia ako samotný bal, na jej dno sa vyplatí dať za lopatu kvalitného preosiateho kompostu. Kry môžeme vysadiť s kompaktným koreňovým balom alebo bez neho (tieto dreviny sú lacnejšie, no horšie sa ujímajú). Pri výbere krov prihliadame na podmienky našej záhrady. Väčšina krov potrebuje slnečné miesto, tolerujú však aj polotieň. Vysádzať môžeme, až pokým pôda nie je zamrznutá. Druhy kvitnúce v lete a na jeseň je lepšie sadiť na jar.

Záhradník radí

Živé ploty z opadavých listnáčov môžeme zakladať až do novembra. Základom úspechu je kvalitne pripraviť pôdu a dodržať odporúčaný spon výsadby.

Ruže

Mnoho záhradkárov rieši otázku, kedy je lepšie vysádzať ruže. Najideálnejšia je jesenná výsadba, hoci možná je aj výsadba na jar. Počas jesene sa dajú vysádzať aj ruže bez koreňového balu, ktorých ponuka je obvykle široká. Po kúpe ich však treba čo najrýchlejšie vysadiť, aby sa dobre zakorenili. Miesto pre ruže musí byť slnečné, s humóznou a priepustnou pôdou. Ak budeme vysádzať ruže bez koreňového balu, korene najskôr treba ponoriť do vedra s vodou (asi na 4 h). Výsadbová jama musí byť priestranná, jej dno treba prekypriť a vhodiť naň preosiaty kompost. Potom jemne skrátime korene a rastliny vysadíme. Vysádzajme tak, aby miesto očkovania bolo asi 5 cm pod povrchom pôdy. Korene treba v jame rozložiť tak, aby sa neohýbali. Ruže počas celej jesene dôkladne zavlažujme, prihnojovať netreba.

Stromy

Záhradu si môžeme spestriť aj krásnym kvitnúcim stromom, napríklad okrasnou jabloňou alebo čerešňou. Môžu byť zaujímavým solitérnym prvkom v trávniku. Stromy vysádzame s koreňovým balom, no teraz na jeseň môžeme aj bez neho. Nezabudnime im poskytnúť pevnú oporu (drevené koly), ktorú inštalujeme už pri výsadbe. Výsadbová jama musí byť dostatočne hlboká – strom radšej vysaďme hlbšie ako plytšie. Vysadené stromy výdatne zavlažujeme celú jeseň, prihnojovanie nie je potrebné.

Dobrá rada

Teplomilné stromy, napríklad magnólie či japonské javory, je lepšie vysádzať v jarnom období.

Čo ešte môžeme vysádzať na jeseň?

– Popínavé dreviny
– Papraďorasty
– Trvalky kvitnúce na jar
– Dvojročky na záhony s cibuľovinami
– Dreviny do skaliek
– Vresy a vresovce
– Pôdopokryvnú zeleň pod stromy
– Sezónne, typicky jesenné dekoračné rastliny do nádob

Text: Daniel Košťál
Foto: autor, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám 10/2017

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.