Rastliny pestované vo vode
Galéria (7) Zdroj: iStock

Osem rastlín, ktoré nepotrebujú pôdu. Darí sa im aj vo vode!

Je všeobecne známe, že rastliny potrebujú na prežitie tri veci: svetlo, vodu a pestovateľské médium. Tretia zložka, teda pestovateľské médium je široká kategória, ktorá môže zahŕňať pôdu, rašelinový mach, hlinené kamienky a dokonca len vodu. Pestovanie rastlín výlučne vo vode je možné, ak splníte niekoľko jednoduchých požiadaviek a vyberiete tie správne rastliny.

Galéria

Rastliny pestované vo vode
Rastliny pestované vo vode
Rastliny pestované vo vode
Rastliny pestované vo vode
Rastliny pestované vo vode
Rastliny pestované vo vode

Podobne, ako pri pestovaní rastlín v kvetináčoch alebo vonku, aj rastliny pestované vo vode potrebujú dostatok svetla. Svetlo je nevyhnutné pre fotosyntézu a bez správneho množstva svetla rastlina nebude prosperovať.

Ako vybrať nádobu na pestovanie rastlín vo vode?

Na pestovanie rastlín vo vode funguje dobre akákoľvek vodotesná nádoba. Sklenené nádoby sú nielen ľahko dostupné, ale cez ne pekne vidieť, ako rastú korene. Na druhej strane sú náchylnejšie na rast rias. Jedným zo spôsobov, ako sa tomu vyhnúť, je použiť nepriehľadnú nádobu (plast, sklo alebo keramiku). Nepriehľadná nádoba nezabráni rastu rias, ale spomalí ho. Oplatí sa tiež do vody pridať trochu práškového dreveného uhlia alebo niekoľko malých kúskov dreveného uhlia – spomaľuje rast rias vo vode. Nepoužívajte však kovové nádoby. Kov koroduje a niektoré kovy reagujú s rastlinnými hnojivami.

Rastliny pestované vo vode
Zdroj: iStock

Ako často hnojiť izbové rastliny pestované vo vode?

Hoci rastliny ľahko zakorenia v obyčajnej vode, neskôr budú potrebovať výživu. Rastliny pestované vo vode zvyčajne vyžadujú menej silné hnojivo ako tie, ktoré rastú v pôde. Vo všeobecnosti sa používa hnojivo rozpustné vo vode zriedené dvoj- až štvornásobne viac ako pri použití na v pôde pestované rastliny.

Aké je správna voda pre izbové rastliny pestované vo vode?

Na dosiahnutie najlepších výsledkov použite vodu z vodovodu, ktorú necháte cez noc odstáť pri izbovej teplote. Väčšina rastlín potrebuje vymeniť vodu iba raz za mesiac, ale to závisí od typu nádoby, rastliny a množstva slnečného žiarenia. Dopĺňajte odstátu vodu raz týždenne a úplne ju vymeňte, keď začne vyzerať zakalená.

Rastliny pestované vo vode
Zdroj: iStock

Rastliny, ktoré môžu rásť vo vode

Ako pestovať bazalku vo vode

Každá bylina s mäkkými stonkami prežije vo vode. Najlepšie je dať do vody rastlinu so zrezanou tvrdou časťou stonky. Vezmite odrezok zo zrelej, zdravej rastliny a umiestnite ho do vody na slnečné miesto.

Bambus šťastia

Táto rastlina sa takmer výlučne predáva v nádobe s vodou. Stonky bambusu držia na mieste kamienky. Všetko, čo musíte urobiť, je pridať dostatok vody, aby boli korene zakryté. Nepotrebuje špeciálnu výživu, ale raz za mesiac bambus ocení veľmi zriedené hnojivo.

Potosovec zlatý (Pothos)

Táto ľahko pestovateľná izbová rastlina veselo rastie aj v samotnej vode. Produkuje veľa auxínu, hormónu, ktorý reguluje jeho rast a pomáha stimulovať rast koreňov. Je to plazivá rastlina, ktorá vytvára aj vzdušné korene. Podobne sa dá pestovať aj brečtan popínavý.

Rastliny pestované vo vode
Zdroj: iStock

Filodendron

Filodendrony sú buď popínavé alebo majú vzpriamený rast. Popínavé odrody možno pestovať podobne ako potosovec vo vode. Pri vzpriamených odrodách je dôležité, aby ste rastlinu pred umiestnením do vody odrezali pod uzlom listu.

Koleus

Táto farebná listová rastlina vo vode rýchlo zakorení. Pred umiestnením do vody odrežte odrezok s veľkosťou približne 15 centimetrov a zo spodných 8-9 centimetrov stonky odstráňte listy. Najlepší výsledok dosiahnete, ak odrezok umiestnite na slnečné miesto a každý mesiac prihnojujete.

Begónia

Všetky druhy begónií dobre rastú vo vode, ale výnimočne dobre sa darí odrodám rex a hľuzovitým. Zdravé odrezky zakorenia o niekoľko týždňov. Pokiaľ listy a stonky vyzerajú dobre, pravidelne vymieňajte vodu a buďte trpezliví.

Rastliny pestované vo vode
Zdroj: iStock

Rodinné šťastie (Soleirolia soleirolii)

Táto rastlina vytvára drobné listy pozdĺž stonky – kvôli nim sa jej tiež hovorí detské slzy. Odrežte
14-centimetrový kus a odstráňte všetky listy, ktoré by sa dostali do kontaktu s vodou, inak zhnijú. Na miestach, kde ste odstránili listy, sa objavia nové korene.

Recyklované zvyšky zeleniny

Opätovné pestovanie zeleniny zo zvyškov (šalát, zelená cibuľa, mrkva, petržlen, cesnak) je zábavný spôsob, ako znova použiť časti zeleniny, ktoré zvyčajne zahadzujeme. Nečakajte však veľkú úrodu — ide skôr o zábavu. Nechajte si asi 5 až 7 centimetrov spodnej časti zeleniny a vložte ju do misky s vodou. Odrezky zakorenia a zo stredu začne rásť nová zelenina.

Rastliny pestované vo vode
Zdroj: iStock

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.