Nevädza poľná
Zdroj: iStock

Ľahko sa pestuje, je krásna a dá sa aj jesť! Všetko, čo potrebujete vedieť o nevädzi poľnej

Nevädza poľná (Centaurea cyanus) je ľahko pestovateľná jednoročná rastlina, ktorá začína kvitnúť skoro na jar. Je výborným spôsobom, ako do záhrady prilákate včely, motýle a iný užitočný hmyz. Prinášame vám 5 tipov, ako pestovať nevädzu, aby ste sa tešili z krásnych kvetov.

Najlepšie miesto pre pestovanie nevädze

Nevädziam sa bude dariť, ak ich zasadíte na miesto, kde budú mať aspoň 6 hodín slnka za deň. V horúcom letnom počasí uvítajú popoludňajší tieň, ktorý predĺži kvitnutie. Dobre rastú vo väčšine druhov pôdy, musí však byť priepustná. Pred výsadbou pridajte do pôdy kompost. Dodatočné hnojenie počas vegetačného obdobia nie je potrebné. Doprajte nevädziam dostatok priestoru, aby dobre rástli a aby mohol medzi nimi prúdiť vzduch. V závislosti od odrody dorastajú do výšky 60 až 90 centimetrov. Hoci vetvy nevädze bývajú krehké, zvyčajne nepotrebujú podporu.

Nevädza poľná
Zdroj: iStock

Nevädziam sa výborne darí aj v nádobách. Vyberte takú, ktorá je hlboká aspoň 30 centimetrov. Keďže nevädza dokáže rozsiať semená okolo seba, môžete ju vidieť aj voľne v prírode v celých skupinách. V niektorých oblastiach ju považujú dokonca za invazívnu rastlinu.

Správny výsev semien nevädze

Nevädza dobre rastie zo semien, ktoré zasejete priamo do pôdy v záhrade. Môžete ich pridať do rôznych záhonov, krásne ich spestria. Semená vysaďte až potom, čo pominie nebezpečenstvo mrazu, a keď teplota pôdy dosahuje 15 až 20 °C. Vysádzajte ich asi 6 milimetrov hlboko. Klíčenie zvyčajne trvá 7 až 10 dní. Potom rastlinky prerieďte na vzdialenosť 30 centimetrov. Prebytočné sadenice opatrne presaďte do iných častí záhrady alebo do nádob.

Nevädza poľná
Zdroj: iStock

Podporte kvitnutie nevädze

Nevädza rastie rýchlo. Jedného dňa sú zo semiačok malé sadenice a potom sa zrazu objavia veľké rastliny. Ak chcete podporiť vetvenie a spevnenie stoniek, odrežte centrálnu stonku nad 3 – 4 bočnými výhonkami. Kvety nevädze priťahujú užitočný hmyz, ktorý pomáha udržať pod kontrolou vošky a iných škodcov.

Ak si všimnete vošky na rastlinách a kvetoch nevädze, môžete ich odstrániť prúdom vody, ale nie je to nevyhnutné. Nájde si ich dravý hmyz, ako sú lienky a parazitické osy. Odkvitnuté kvety priebežne odstrihnite, podporíte kvitnutie nových.

Nevädza poľná na lúke
Zdroj: iStock

Kvety nevädze použite ako rezaný kvet alebo ako ozdobu na šalát

Nazbierané kvety rozžiaria jarné kytice. Nevädze do vázy strihajte skoro ráno, keď sa kvet ešte len začína otvárať. Po zbere sa kvety naďalej otvárajú. Odstráňte všetky listy pod hornou skupinou listov. Nevädze vydržia vo váze 1 až 2 týždne. Možno neviete, že kvety nevädze sú jedlé a často sa používajú ako ozdoba do šalátov alebo bylinkových čajov. Kvety na tento účel zbierajte hneď po otvorení a použite podľa potreby.

Nevädza poľná vo váze
Zdroj: iStock

Uložte si semiačka nevädze na ďalšiu sezónu

Ak si chcete odložiť semienka z vlastnej nevädze na ďalšiu sezónu, ponechajte na konci sezóny najväčšie kvety na rastline. Farby vyblednú, kvety vyschnú.

Odkvitnuté kvety odstrihnite a uložte ich do papierového vrecka, kým nezaschnú. Po zaschnutí odstráňte semená zo spodnej časti každého kvetu a uchovajte ich na chladnom tmavom mieste. Na jar ich môžete vysiať.

Sabína Zavarská
Zdroj: growinginthegarden.com
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje